Spis treści

List pasterski Arcybiskupa Katowickiego na I Niedzielę Wielkiego Postu 2013 r.

Drodzy Diecezjanie!
1. W styczniu przeżywaliśmy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wspólnota chrześcijan z Indii, która opracowała rozważania na ten szczególny czas, postawiła sobie i całemu Kościołowi ważne pytanie: „Czego Bóg od nas oczekuje?” (por. Mi 6,6-8). To pytanie równie mocno brzmi na progu Wielkiego Postu, przeżywanego w Roku Wiary i w czasie trwania II Synodu Kościoła Katowickiego. Zastanówmy się więc nad tym, czego Bóg od nas oczekuje, od ochrzczonych tworzących katowicką cząstkę Chrystusowego Kościoła.
Bóg ma oczekiwania wobec człowieka – swego umiłowanego stworzenia. Jasno je formułował przez usta proroków, a na końcu czasów wyraził je w pełni przez swego Syna Jezusa Chrystusa, za którym drogą Ośmiu Błogosławieństw poszli apostołowie i uczniowie. My również, jako ochrzczeni w imię Trójjedynego Boga, powinniśmy chodzić drogami sprawiedliwości i pokoju, angażować się w sprawy Królestwa Bożego do tego stopnia, by stawać się solą dla ziemi i światłością świata (por. Mt 5,13-14). Jest to w istocie droga wiary, droga naszej odpowiedzi na Bożą łaskę (por. Pwt 28,4-10).

Bracia i Siostry!
2. Do każdego z nas odnosi się hasło trwającego roku duszpasterskiego: „być solą ziemi”. Tego oczekuje od chrześcijan XXI wieku Chrystus i cała wspólnota Kościoła! Przypomnijmy sobie, jak rozumieli to wezwanie Ojcowie Kościoła, którzy żyli w wiekach najbliższych czasom samego Zbawiciela.
Chrześcijanie – czyli wspólnota ludzi ochrzczonych, żyjących intensywnie Ewangelią – są według Ojców Kościoła magazynem ewangelicznej soli. Pracują oni w otaczającym ich świecie, w określonych warunkach historycznych i kulturowych, a równocześnie są za ten świat, za jego mieszkańców i ich zbawienie, odpowiedzialni przed Bogiem.
W liście anonimowego autora do Diogneta, napisanym w II wieku po Chrystusie, została podkreślona ta właśnie odpowiedzialność: „Chrześcijanie nie odróżniają się od innych ludzi ani jakimś specjalnym terytorium, ani językiem, ani zwyczajami. Nie zamieszkują osobnych miast, nie mają własnego języka, nie prowadzą jakiegoś osobliwego trybu życia… Mieszkają w miastach zarówno greckich, jak i barbarzyńskich, jak komu wypadnie… Mieszkają w swojej ojczyźnie, ale jakby byli cudzoziemcami; wykonują wszystkie obowiązki dobrego obywatela i nie uchylają się od żadnych ciężarów, ale czynią to jakby byli przyjezdnymi gośćmi. Każda obca ziemia jest dla nich ojczyzną, każda ojczyzna jest dla nich obcą ziemią… Żyją na tej ziemi, ale czują się obywatelami nieba. Są posłuszni ziemskim prawom, ale ich sposób życia wynosi ich ponad wszelkie prawo” (Ad Diogn. V,5-6).
Autorowi listu chodzi o swoisty rodzaj odpowiedzialności i krytycznej obecności chrześcijan w świecie, na podobieństwo soli, której obecności bądź braku nie można nie zauważyć. Ta obecność ma charakter znaku, czy nawet prowokacji, nade wszystko zaś posiada wymiar eschatologiczny, to znaczy wskazujący na wieczność. Wierzący w Chrystusa powinni odczuwać odrębność z powodu swego powołania, gdyż są pielgrzymami wędrującymi przez ziemię, przeznaczonymi do innego świata.
Czas Wielkiego Postu jest okazją do poszukiwania tego, „co w górze”, do uznania, że „nie samym chlebem żyje człowiek” (por. Łk 4,1-13). Jest to również czas zastanawiania się, co dla mnie osobiście – dla mojej wspólnoty rodzinnej i Kościoła naszej archidiecezji – znaczą słowa Zbawiciela: „bądźcie solą ziemi”? (Mt 5,13).
Chrześcijanie są solą, jeśli żyją wypełnieni treścią i żarem Bożego słowa, jeśli ustami wyznają to, co noszą w sercu (por. Rz 10,8-13), co usłyszeli od świadków wiary, co poznają i głoszą, studiując Katechizm Kościoła Katolickiego. Dzieląc się wiarą, umacniają odpornościowe mechanizmy w całej ludzkiej rodzinie, wprowadzając do niej wartości religijno-moralne, takie jak: miłość i przebaczenie, szacunek dla człowieka i troskę o każde życie, zabieganie o rodzinę, o małżeństwo, które z woli Chrystusa jest sakramentem – drogą realizowania powołania oraz uświęcenia kobiety i mężczyzny w nierozerwalnym związku.

17-08-2019

Modlitwa za archidiecezję oraz śp. Wojciecha Korfantego w 80. rocznicę śmierci

W katowickiej katedrze modlono się za archidiecezję oraz śp. Wojciecha Korfantego w 80. rocznicę śmierci.

17-08-2019

fot. za: adwokatura.katowice.pl

Nagroda "Lux ex Silesia" dla prof. Władysława Nasiłowskiego

Tegorocznym laureatem nagrody "Lux ex Silesia" został prof. Władysław Nasiłowski. Nominację ogłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

16-08-2019

Jaworze/Ustroń/Koniaków: Dzień Wspólnoty na rekolekcjach oazowych

W Jaworzu, Koniakowie i Ustroniu miały miejsce oazowe Dni Wspólnoty.

16-08-2019

Abp Skworc pobłogosławił tablicę upamiętniającą 100-lecie Powstań Śląskich

Po odsłonięciu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę tablicy upamiętniającej 100-lecie Powstań Śląskich pobłogosławił ją abp Wiktor Skworc.

15-08-2019

Tychy: Modlitwa za powstańców w miejscu jednej z bitew I Powstania Śląskiego

W przeddzień 100 rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego abp Wiktor Skworc celebrował Mszę św. w parafii NSPJ w Tychach - Paprocanach.

15-08-2019

Abp Skworc: Droga do nieba jest naznaczona modlitwą, pracą, służbą i poświęceniem

Metropolita katowicki wygłosił homilię w Uroczystość Wniebowzięcia NMP w Rudach gdzie obchodzono 10 rocznicę nadania kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej.

15-08-2019

Wiara i rodzina to fundamentalne wartości

W Katowickim kościele garnizonowym sprawowano w Uroczystość Wniebowzięcia NMP uroczystą Eucharystię w intencji Ojczyzny.

14-08-2019

Mysłowice: Modlitwa w intencji Ojczyzny w 100 rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego

Metropolita katowicki przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny w 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego.

13-08-2019

Pielgrzymka stanowa kobiet do Matki Bożej w Piekarach Śląskich

18 sierpnia zapraszamy na pielgrzymkę stanową kobiet do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

13-08-2019

Zakończył się kurs języka migowego dla duszpasterzy niesłyszących

  W Katowicach zakończył się letni kurs języka migowego dla duszpasterzy posługujących wśród niesłyszących

Niedziela,
18 sierpnia 2019 roku

20 NIEDZIELA ZWYKŁA

ROCZNICA ŚMIERCI:
2004 - ks. Józef Jaksik
2017 - ks. Rudolf Solik

ROCZNICA URODZIN:
1970 - ks. Bernard Rak
1973 - ks. Janusz Wilk

16 sierpnia 2019 roku zmarł w szpitalu w Katowicach, w 81. roku życia, w 59. roku kapłaństwa, ks. Rajmund Machulec, emerytowany proboszcz Parafii Świętego Józefa w Piekarach Śląskich – Józefce.
Pogrzeb odbędzie się w środę 21 sierpnia 2019 roku w kościele parafialnym św. Józefa w Piekarach Śl. - Józefce: Modlitwa różańcowa o godz. 10.30, Liturgia pogrzebowa o godz. 11.00.

sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

05-08-2019

KAMuzO 2019 - warsztaty muzyczno-liturgiczne

Od 19 do 25 sierpnia w Brennej odbędą się warsztaty muzyczno-liturgiczne "KAMuzO" połączone z rekolekcjami.

15-07-2019

Zapraszamy ministrantów na pielgrzymkę do katedry

30 sierpnia, powakacyjna pielgrzymka ministrantów. Eucharystii o godz. 12.00 będzie przewodniczył abp Wiktor Skworc.

05-07-2019

Archidiecezjalne studium organistowskie zaprasza kandydatów

Rekrutacja odbędzie się we wtorek 3 września 2019 r. o godz. 14.30 w sali nr 405 /IV piętro/ w budynku Wydziału Teologicznego

29-06-2019

13. Piesza Pielgrzymka Młodych Archidiecezji Katowickiej na Jasną Górę

Nie jesteście przyszłością, nie tkwicie w „międzyczasie”, lecz jesteście Bożym „teraz”Papież Franciszek