Drodzy Diecezjanie,
tragiczne wydarzenia na Ukrainie, których jesteśmy świadkami, są dla nas wezwaniem do modlitewnej solidarności w intencji pokojowego rozwiązania tego dramatycznego konfliktu. Miłosierdziu Bożemu polecajmy wszystkie ofiary przemocy, zwłaszcza poległych w bratobójczych starciach oraz ich najbliższych. Z gestem wyciągniętej dłoni stajemy przy rannych i poszkodowanych.
Zwracam się z do was, Drodzy Diecezjanie, z apelem, abyśmy w najbliższą niedzielę w modlitewnej jedności powierzyli Bożej Opatrzności sprawy narodu ukraińskiego, zmagającego się o poszanowanie wolności, godności człowieka i obywatelskich praw. Nasze prośby włączamy podczas każdej Eucharystii w modlitwę wiernych oraz w błagalny śpiew Suplikacji. A najbliższy piątek, 28 dzień lutego, przeżyjmy jako dzień pokuty i postu, ofiarowany za ukraiński naród.
Dodatkowym motywem naszego modlitewnego zaangażowania jest fakt, że w archidiecezji lwowskiej pracują nasi śląscy księża, od lat włączeni w odbudowę zniszczonych przez system komunistyczny struktur Kościoła katolickiego.
Bracia i Siostry,
konkretnym przejawem naszej solidarności z narodem ukraińskim będzie także zbiórka pieniężna, którą przeprowadzimy w niedzielę 2 marca br. przed kościołami archidiecezji po każdej Mszy św. Pozyskane środki materialne przekażemy do Caritas Kościoła na Ukrainie.
W tym czasie duchowej jedności z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy wszystkim diecezjanom z serca błogosławię:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki

Abp Wiktor Skworc poświęcił nowy kościół i ołtarz w Bziu Zameckim

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w sobotę, 14 września poświęcił nowy kościół i ołtarz w należącym do Jastrzębia-Zdroju Bziu Zameckim. Budowa świątyni trwała niespełna 10 lat.

Dzień Wspólnoty Dzieci Maryi

Uczestnicy wakacyjnych rekolekcji Dzieci Maryi z całej archidiecezji katowickiej spotkali się dziś w katedrze na Dniu Wspólnoty. Mszy św. przewodniczył bp Marek Szkudło.

125 lat parafii w Katowicach-Dębie

Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii w parafii św. Jana i Pawła w Katowicach-Dębie. Podkreślał, że jubileusz to szczególny czas.

Mariacka Bless Night

14 września odbyła się kolejna edycja akcji „Mariacka bless night”.

14-09-2019

Rozpoczęcie nowego roku katechetycznego

W katowickiej katedrze spotkali się katecheci uczący na terenie archidiecezji katowickiej na wspólnej modlitwie.

14-09-2019

Dzień skupienia diecezjalnych doradców życia rodzinnego

Diecezjalni doradcy życia rodzinnego oraz dekanalni duszpasterze rodzin przeżywali w Katowicach dzień skupienia

fot. R. Koszowski/Foto Gość

Wspólnotowa modlitwa na początku roku katechetycznego jest potrzebna

Piątkowym gościem "Rozmowy poranka" w Radiu eM był abp Wiktor Skworc. Mówił m.in. konieczności modlitwy na początku roku katechetycznego

fot. ks. S. Kreczmański

Wybór prymatu Boga jest fundamentem bezpieczeństwa państwa

To słowa, które metropolita katowicki skierował do uczestników Eucharystii z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej ...

fot. A. Skrzypczyk/Radio eM

Pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W piątek rano spod Krzyża przy KWK „Wujek” w Katowicach wyruszyła XIV pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Do Warszawy biegnie kilkadziesiąt osób.

12-09-2019

fot. M. Lubecka

Bp Wodarczyk w Piekarach Śląskich: Również dzisiaj trwa batalia o oblicze tego świata

Uroczystej Sumie odpustowej w Piekarach Śląskich przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Wodarczyk.

Poniedziałek,
16 września 2019 roku

Wspomnienie świętych męcz. Korneliusza i Cypriana

ROCZNICA ŚMIERCI:
1944 - ks. Bruno Palutke
1962 - ks. Maksymilian Wojtas
1965 - ks. Norbert Chudoba OFM
1975 - ks. Wiktor Wojtek

ROCZNICA URODZIN:
1967 - ks. Janusz Kopeć
1974 - ks. Łukasz Gaweł
1976 - ks. Paweł Habrajski
1982 - ks. Sebastian Kreczmański

Zmiana wejścia do kurii

Wejście główne do kurii jest zamknięte z powodu remontu.
Do budynku należy wchodzić od strony ulicy Plebiscytowej.