Drodzy Katecheci i Katechetki!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w katowickiej archikatedrze, na Eucharystii inaugurującej nowy rok katechetyczny. Z powodu posługi pasterskiej – w Chełmie Lubelskim – nie mogę dziś być z Wami. Towarzyszę Wam jednak duchowo, modlitwą i pasterskim błogosławieństwem.
Proszę Was serdecznie – jako pełniących misję Kościoła na terenie szkoły – byście zawsze mieli żywą świadomość posłania i pełnienia misji ewangelizacyjnej. W jej zachowaniu pomoże Wam stała formacja duchowa, do której zachęcam oraz przestrzeganie zasad „Statutu Katechety Świeckiego” obowiązującego w naszej Archidiecezji. Nowym impulsem tej formacji niech będzie Rok Wiary, w którym wszyscy jesteśmy wezwani do pogłębienia osobistej wiary, do dawania autentycznego świadectwa ewangelicznego życia, do dalszego budowania Domu Kościoła i bycia „solą ziemi” (Mt 5,13).

Drodzy Katecheci i Katechetki!
Wszystkich Was zapraszam na pielgrzymkę nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty do Piekar Śląskich w dniu 6 października 2012 roku. Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej polecać będziemy – w Eucharystii o godz. 10-tej – dzieło formacji dzieci i młodzieży. Modlitwą otoczymy nauczycieli, kapłanów, siostry zakonne, katechetów świeckich oraz wszystkich pracowników oświaty, na różne sposoby zaangażowanych w przekaz wiedzy i kształtowanie postaw moralnych młodego pokolenia.
Zachęcam Was też do współpracy z Wydziałem Katechetycznym i nowo mianowanym duszpasterzem młodzieży, do włączenia się w dzieło nowej ewangelizacji, w inicjatywy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, w tym Dzieła Kolędników Misyjnych, działających w myśl hasła: „Dzieci pomagają dzieciom”.
Wszystkich zgromadzonych na uroczystej Eucharystii – inaugurującej rok katechetyczny 2012/3013 – otaczam pamięcią modlitewną i udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA
KATOWICKI

Abp Wiktor Skworc poświęcił nowy kościół i ołtarz w Bziu Zameckim

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w sobotę, 14 września poświęcił nowy kościół i ołtarz w należącym do Jastrzębia-Zdroju Bziu Zameckim. Budowa świątyni trwała niespełna 10 lat.

Dzień Wspólnoty Dzieci Maryi

Uczestnicy wakacyjnych rekolekcji Dzieci Maryi z całej archidiecezji katowickiej spotkali się dziś w katedrze na Dniu Wspólnoty. Mszy św. przewodniczył bp Marek Szkudło.

125 lat parafii w Katowicach-Dębie

Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii w parafii św. Jana i Pawła w Katowicach-Dębie. Podkreślał, że jubileusz to szczególny czas.

Mariacka Bless Night

14 września odbyła się kolejna edycja akcji „Mariacka bless night”.

14-09-2019

Rozpoczęcie nowego roku katechetycznego

W katowickiej katedrze spotkali się katecheci uczący na terenie archidiecezji katowickiej na wspólnej modlitwie.

14-09-2019

Dzień skupienia diecezjalnych doradców życia rodzinnego

Diecezjalni doradcy życia rodzinnego oraz dekanalni duszpasterze rodzin przeżywali w Katowicach dzień skupienia

fot. R. Koszowski/Foto Gość

Wspólnotowa modlitwa na początku roku katechetycznego jest potrzebna

Piątkowym gościem "Rozmowy poranka" w Radiu eM był abp Wiktor Skworc. Mówił m.in. konieczności modlitwy na początku roku katechetycznego

fot. ks. S. Kreczmański

Wybór prymatu Boga jest fundamentem bezpieczeństwa państwa

To słowa, które metropolita katowicki skierował do uczestników Eucharystii z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej ...

fot. A. Skrzypczyk/Radio eM

Pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W piątek rano spod Krzyża przy KWK „Wujek” w Katowicach wyruszyła XIV pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Do Warszawy biegnie kilkadziesiąt osób.

12-09-2019

fot. M. Lubecka

Bp Wodarczyk w Piekarach Śląskich: Również dzisiaj trwa batalia o oblicze tego świata

Uroczystej Sumie odpustowej w Piekarach Śląskich przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Wodarczyk.

Poniedziałek,
16 września 2019 roku

Wspomnienie świętych męcz. Korneliusza i Cypriana

ROCZNICA ŚMIERCI:
1944 - ks. Bruno Palutke
1962 - ks. Maksymilian Wojtas
1965 - ks. Norbert Chudoba OFM
1975 - ks. Wiktor Wojtek

ROCZNICA URODZIN:
1967 - ks. Janusz Kopeć
1974 - ks. Łukasz Gaweł
1976 - ks. Paweł Habrajski
1982 - ks. Sebastian Kreczmański

Zmiana wejścia do kurii

Wejście główne do kurii jest zamknięte z powodu remontu.
Do budynku należy wchodzić od strony ulicy Plebiscytowej.