30 Listopad 2017

Rys historyczny

Przed laty kardynał Karol Wojtyła mówił o Kościele na Górnym Śląsku: „Kościół diecezjalny katowicki to szczególna wspólnota Ludu Bożego. Ma swój profil religijny i społeczny. Szczególnym znamieniem Waszego Kościoła jest zespolenie modlitwy i pracy” (Piekary Śląskie, 25 maja 1975 roku).

Personalia

Początkowo diecezja nosiła tytuł Administracji Apostolskiej Śląska Polskiego. W 1925 została utworzona diecezja katowicka (śląska), która w 1992 została podniesiona do rangi archidiecezji.

Duszpasterstwo

Podstawową aktywnością jest pole duszpasterskie. W tych działaniach Arcybiskupa Katowickiego wpierają poszczególne wydziały Kurii Metropolitalnej oraz instytucje odpowiedzialne za poszczególne przestrzenie życia duszpasterskiego.