Świadomość
zapobieganie
reagowanie

Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym w diecezji gliwickiej i w archidiecezji katowickiej

Dokument w całości - pobierz plik pdf

„Wśród ważnych zadań, za które odpowiada Biskup diecezjalny, a które mają na celu zabezpieczenie dobra wspólnego wiernych, w szczególności zaś ochronę dzieci i młodzieży, znajduje się danie właściwej odpowiedzi na przypadki ewentualnych nadużyć seksualnych wobec osób niepełnoletnich, popełnionych przez duchownych w jego diecezji. Tego rodzaju stanowisko zobowiązuje do ustanowienia należytych procedur postępowania, by objąć opieką ofiary takich nadużyć, jak również by formować wspólnotę kościelną w celu ochrony niepełnoletnich”.

Dnia 16 maja 2011 r. Kongregacja Nauki Wiary opublikowała „Okólnik do Konferencji Episkopatów w sprawie opracowania «Wytycznych» dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich”. Dokument zobowiązywał Episkopaty całego świata do przygotowania wytycznych w sprawie nadużyć seksualnych duchowieństwa wobec małoletnich. Konferencja Episkopatu Polski uczyniła to już wcześniej wydając stosowne normy 20 czerwca 2009 r. Jednakże po otrzymaniu okólnika Stolicy Apostolskiej nastąpiła konieczność ich uzupełnienia. Na zebraniu plenarnym KEP 14 marca 2012 r. została przyjęta nowa wersja dokumentu pod nazwą: „Wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia”. Z kolei na zebraniu plenarnym 8 i 9 października 2013 r. biskupi przyjęli trzy aneksy do „Wytycznych”. Określają one precyzyjne reguły postępowania  w kwestii pomocy ofiarom, dochodzenia wobec kapłanów oskarżanych o akty pedofilii oraz zasady formacji przyszłych kapłanów w zakresie dojrzałości seksualnej oraz profilaktyki wobec zjawiska pedofilii. Przyjęto także nowy dokument pt. „Prewencja nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży i osób niepełnosprawnych w pracy duszpasterskiej i wychowawczej Kościoła w Polsce”. Po upływie kilku miesięcy Stolica Apostolska zgłosiła swoje uwagi i uzupełnienia przekazując je polskiemu Episkopatowi. Wprowadzone zostały one na wniosek Rady Prawnej KEP na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu 11 czerwca 2014 r. Dokumenty te następnie zostały ponownie przekazane Stolicy Apostolskiej, a po ich przejrzeniu i zaakceptowaniu obowiązują już na gruncie Kościoła w Polsce od października 2014 r.
 
W dokumencie nt. prewencji nadużyć seksualnych wobec dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych opisano również zakres kompetencji koordynatora ze strony Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Biskupi zgromadzeni 22 czerwca 2013 r. w Wieliczce mianowali nim jezuitę o. Adama Żaka. Utworzone zostało także Centrum Ochrony Dziecka działające przy Akademii Ignatianum w Krakowie (http://cod.ignatianum.edu.pl/), którego zadaniem jest opracowywanie programów prewencji, szkolenia wolontariuszy i specjalistów w walce z nadużyciami seksualnymi wobec małoletnich, a także przyczynianie się do tworzenia bezpiecznych środowisk dla dzieci i młodzieży we wszystkich dziedzinach pracy duszpasterskiej, formacyjnej i wychowawczej Kościoła w Polsce.
 
W poszczególnych diecezjach zostali mianowani Delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży. Ich zadaniem jest prowadzenie komisji stałej lub powołanej ad hoc do prowadzenia dochodzenia wstępnego przewidzianego normami Stolicy Apostolskiej i „Wytycznymi” Konferencji Episkopatu Polski. W Archidiecezji Katowickiej rolę tę pełni ks. Łukasz Płaszewski.

Dokumenty dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym:

  • OKÓLNIK do Konferencji Episkopatów w sprawie opracowania „Wytycznych” dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich
    Załącznik 1a - plik w formacie pdf
  • WYTYCZNE Konferencji Episkopatu Polski dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia
    Załącznik 1b - plik w formacie pdf
  • PREWENCJA dokument Konferencji Episkopatu Polski dotyczący prewencji nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży i osób niepełnosprawnych w pracy duszpasterskiej i wychowawczej Kościoła w Polsce
    Załącznik 1c - plik w formacie pdf
  • Więcej dokumentów i informacji CENTRUM OCHRONY DZIECKA
    cod.ignatianum.edu.pl

Ks. ŁUKASZ NOCOŃ
Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej
kom.: +48 519 318 959
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ks. ŁUKASZ PŁASZEWSKI
Przewodniczący Zespołu ds. Prewencji Archidiecezji Katowickiej
kom: +48 518 935 169
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Adres miejsca pracy:

Kuria Metropolitalna
ul. Jordana 39 (wejście od ul. Wita Stwosza 16, poziom -1)
40-043 Katowice

Adres do korespondencji:
Skr. poczt. 206
40-950 Katowice

 

Duszpasterz osób pokrzywdzonych


Ks. KAROL FAJ
kom.: +48 510 516 282
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Rzecznicy Praw Osób Skrzywdzonych w Kościele


ANNA GAJDA (psychotraumatolog, interwent kryzysowy, pomoc psychologiczna) - poradnia psychologiczna "Przystań" w Rybniku)
kom.: 507 982 107
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

MARCIN MOROŃ (psycholog) -  poradnia psychologiczna "Przystań" w Katowicach
kom.: 507 982 164
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Pomoc

Przystań - Archidiecezjalna Poradnia Psychologiczna w Katowicach
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 30/7

Przystań - Archidiecezjalna Poradnia Psychologiczna w Rybniku
ul. Mikołowska 4

www.przystan-poradnia.pl

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Obszar pomocy:

  • Poradnictwo psychologiczne / pomoc psychologiczna / konsultacje;
  • Psychoterapia indywidualna dorosłych i młodzieży;
  • Psychoterapia rodzin;
  • Psychoterapia par;
  • Interwencja kryzysowa;
  • Diagnoza psychologiczna;
  • Psychoedukacja;
  • warsztaty i szkolenia.

 


Zgłoś krzywdę
poradnik online dla osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w okresie małoletności lub posiadających informację o takim przestępstwie, przygotowany przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

https://ochrona.opoka.news/zgloskrzywde-pl-nowa-strona-w-sieci

 


Katolicki Telefon Zaufania (Katowice)
tel.: +48 32 253 05 00 (całodobowy)

 


Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)
116 111 (od 12.00-2.00)

  • Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla dzieci i młodzieży, zapewnia dzwoniącym możliwość dzielenia się troskami, rozmawiania o sprawach dla siebie ważnych oraz wsparcia w trudnych sytuacjach.
    Formy pomocy: konsultacje telefoniczne  i online, interwencje podejmowane w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, działania edukacyjne i informacyjne.

 


Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)
tel.: 800 100 100

  • Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych.
  • Formy pomocy: konsultacje telefoniczne i online w sytuacjach związanych z problemami rodziców/opiekunów i nauczycieli z podejrzeniem lub stwierdzeniem doświadczania przez dzieci i młodzież agresji i przemocy w szkole, cyberprzemocy i zagrożeń związanych z nowymi technologiami, wykorzystywania seksualnego, kontaktu z substancjami psychoaktywnymi, uzależnień, depresji, myśli samobójczych lub zaburzeń odżywiania.

 


Zranieni w Kościele
tel.: 800 280 900 (wtorek: od 19.00-22.00)

  • Rozmowy prowadzone są anonimowo, w celu uzyskania życzliwej i rzetelnej informacji, pomocy i porady. Pomoc w skontaktowaniu z zaufanymi specjalistami: psychologami, prawnikami, duszpasterzami oraz w zgłoszeniu przestępstwa do właściwych instytucji kościelnych i państwowych.

 


Centrum Ochrony Dziecka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • Skierowany głównie do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym, szczególnie do tych, które zmagają się, ze skutkami tego rodzaju przemocy. Możliwość podzielenia się drogą mailową swoją historią, trudnościami, potrzebami i pytaniami. Również w sytuacji, gdy ktoś nie doświadczył takiej przemocy, ale był jej świadkiem.
 

04-10-2024

ZAPROSZENIE DO MODLITWY O POKÓJ

Metropolita katowicki apeluje o post i modlitwę w intencji pokoju we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

03-10-2024

Jan Paweł II – Ewangelia starości i cierpienia

List pasterski Konferencji Episkopatu Polski zapowiadający ogólnopolskie obchody XXIV Dnia Papieskiego, na niedzielę 6 października 2024 roku. ...

04-10-2024

Fot. Bartłomiej Dobrzański /Foto Gość

Dla Boga zawsze chciej więcej

Do kościoła pw. św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie wprowadzono relikwie świętego Charbela.

03-10-2024

Fot. Tomasz Nocoń /Foto Gość

Inauguracja roku akademickiego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Obchody rozpoczęły się od Mszy św., której przewodniczył abp Adrian Galbas. Druga część uroczystości odbyła się w auli Wydziału Teologicznego. ...

03-10-2024

Fot. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Abp Galbas do alumnów: Pragnijmy być choć trochę jak aniołowie

Msza św. sprawowana w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego rozpoczęła oficjalnie nowy rok formacji. W jej trakcie sześciu alumnów przyjęło obrzęd ad missio.

03-10-2024

Śp. ks. Tadeusz Wciórka

Z przykrością zawiadamiamy, że we wtorek 01.10.2024 r. - w wieku 62 lat - zmarł śp. ks. Tadeusz WCIÓRKA (rocznik święceń 1987), proboszcz parafii Świętej Marii Magdaleny w Wodzisławiu Śląskim - Radlinie II. ...

29-09-2024

Fot. ks. Sławomir Tupaj

Abp Galbas we Lwowie: chrześcijaństwo jest “towarem z najwyższej półki”

Metropolita katowicki przewodniczył sumie odpustowej w kościele św. Michała Archanioła we Lwowie na osiedlu Sichów.

22-09-2024

Caritas Archidiecezji Katowickiej

Zbiórka Caritas Archidiecezji Katowickiej dla poszkodowanych

Zebrane środki zostaną przeznaczone na długotrwałą pomoc.

ŚRODA,
9 października 2024 roku
Dzień powszedni
Kolor zielony

Słowo na dzisiaj

Łk 11, 1-4 | Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1946 † Paweł Pucher
1998 † Andrzej Sapiński

ROCZNICA URODZIN:
1966 - ks. Zbigniew FOLCIK
1966 - ks. Bogdan MICHALSKI

UWAGA

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin