W związku z obchodzonym 24 maja Światowym Dniem Modlitwy za Kościół w Chinach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wystosował do diecezjan apel, w którym stwierdził m. in.: „My katolicy w Polsce – Ojczyźnie solidarności – mamy szczególny obowiązek modlitewnego wsparcia Kościoła lokalnego w Chinach. Modlitwa może dla nich wyprosić radość i moc, by mogli w pełnej wolności głosić Ewangelię i dawać świadectwo o Jezusie Chrystusie. Mieszkańcy tego kraju potrzebują zapewnienia, że chrześcijanie na całym świecie deklarują swoją solidarność z nimi”.

Abp Skworc przypomniał, że 22 września ubiegłego roku między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową zawarto tzw. „tymczasowe porozumienie”, które spotkało się z dużym zainteresowaniem opinii publicznej na całym świecie. Chociaż dokładne sformułowanie nie zostało opublikowane, wiadomo, że papieżowi przyznano pewne prawa w zakresie wyboru i mianowania biskupów. „Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że na mocy tego porozumienia «po raz pierwszy w historii wspólny dokument został podpisany przez Chińską Republikę Ludową i Watykan, a dziś wszyscy biskupi chińscy są w komunii z biskupem Rzymu». Niemniej jednak sytuacja chrześcijan w Chinach jest nadal trudna, często nawet uciążliwa. W niektórych częściach Chin dzieciom i młodzieży zabrania się wstępu do kościołów, zakazuje się działań katechetycznych dla nich. Szczególnie w tej sytuacji, konieczne jest zwrócenie naszej uwagi i modlitwy na braci i siostry w Chińskiej Republice Ludowej” - napisał metropolita katowicki.

W zakończeniu apelu czytamy: „Zjednoczmy się w dniu 24 maja we wspólnej modlitwie za Chiny. Oby katolicy należący do narodu chińskiego, który zadziwia świat rozwojem cywilizacyjnym i gospodarczym, mogli się cieszyć pełną wolnością wyznawania wiary”.

27-05-2024

Piekary mężczyzn 2024. Godzina ewangelizacyjna

Przygotowali ją alumni i przełożeni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

27-05-2024

Piekary mężczyzn 2024. Nabożeństwo majowe

Piekarska pielgrzymka zakończyła się modlitwą, którą poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert Chrząszcz.

26-05-2024

Fot. Henryk Przondziono /Foto Gość

Prymas Polski w Piekarach: świat potrzebuje dziś ojców, odrzuca zaś panów

Abp Wojciech Polak przewodniczył Pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej.

20-05-2024

Fot. Roman Koszowski /Foto Gość

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

W niedzielę 26 maja 2024 roku odbędzie się tradycyjna pielgrzymka do sanktuarium Matki sprawiedliwości i miłości społecznej.

25-05-2024

Fot. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Abp Galbas do nowo ustanowionych animatorów: "Bądźcie cierpliwi"

75 animatorów ministranckich otrzymało krzyże - znak swojej posługi.

25-05-2024

Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Publikujemy treść papieskiego orędzia.

WTOREK,
28 maja 2024 roku
Dzień powszedni
Kolor zielony

Słowo na dzisiaj

Mk 10, 28-31 | Piotr powiedział do Jezusa: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą». Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci lub pól z...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1945 † Paweł Gediga
1958 † diak. Emanuel Orzeł
1965 † Jan Sorek
1980 † Maksymilian Siwoń
1981 † bł. kard. Stefan Wyszyński
2011 † Leonard Swoboda

ROCZNICA URODZIN:
1949 - ks. Ludwik KIERAS
1972 - ks. Adrian PAWŁOWSKI
1991 - ks. Mateusz KRAUS

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin