Msza święta w intencji osób przeżywających w tym roku jubileusze małżeńskie będzie sprawowana w archikatedrze w najbliższą niedzielę, 24 maja, o o godz. 12.00 pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.  Z uwagi na obowiązujące zasady i warunki sanitarne odbędzie się ona bez udziału Jubilatów. „Połączy nas za to duchowo-modlitewna więź. Serdecznie więc zapraszam Szanownych Małżonków, ich rodziny i przyjaciół do duchowego udziału w eucharystycznym dziękczynieniu za pośrednictwem Radia eM i łącza internetowego” - napisał abp Skworc w komunikacie przesłanym do parafii.

Zwrócił uwagę, że obecna sytuacja epidemiologiczna zmieniła całkowicie nasze codzienne życie i pokrzyżowała wiele planów duszpasterskich. „Nowa normalność” każe szukać nowych rozwiązań, dzięki którym choć po części będzie można zrealizować zaplanowane wydarzenia i odnaleźć się w zaistniałej rzeczywistości.

Metropolita katowicki poinformował też, że powodu epidemii w tym roku odwołane zostało Metropolitalne Święto Rodziny (MŚR). Abp Skworc zaznaczył jednak, że chociaż z oczywistych powodów konieczna była rezygnacja z organizacji m.in. publicznych spotkań, konferencji i koncertów, to nadal istnieje możliwość odkrywania istoty i przesłania tego święta w przestrzeni naszych rodzin, którą w dobie pandemii powinny dopełniać nade wszystko życzliwe relacje i wzajemne wsparcie. „W czasie zagrożenia zdrowia i życia to właśnie rodzina przejmuje wiele funkcji i zadań, które na co dzień realizują instytucje, współodpowiedzialne za jej właściwy rozwój” - zaakcentował. Zacytował fragment listu intencyjnego, dotyczącego tegorocznych obchodów MŚR, który podpisała także prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, koordynująca organizację rodzinnego świętowania: „W rodzinie spotykają się pokolenia, wymienia się doświadczenia, wzrasta się we wspólnym budowaniu świadomości i odpowiedzialności za siebie i za drugiego człowieka. Spotkanie to nawiązywanie relacji, to wzajemnie ubogacanie się i wspieranie”.

Metropolita katowicki napisał, że ponieważ zmieniło się w ostatnich miesiącach nasze życie, to rodziny przejęły z dnia na dzień od szkoły zadanie kształcenia, a mieszkania stały się dla wielu miejscem zdalnego wykonywania pracy. „Doświadczamy jak pojemne są nasze, nawet małe mieszkania w dużych blokach, gdzie na czterdziestu kilku metrach kwadratowych mieści się żłobek i szkoła; hotel i restauracja, plac zabaw, a nawet domowa kaplica. To dowód na to, że nie tyle mieszkanie, ile rodzina pozostaje fundamentalną przestrzenią spotkania z drugim człowiekiem i miejscem tworzenia wspólnoty z bliskimi, w tym z Emmanuelem – Bogiem z nami” - zaznaczył.

W załączeniu pliki audio:

- Abp Wiktor Skowrc o Mszy św. w intencji małżonków – jubileusze małżeńskie w Katedrze – materiał udostępniony przez archidiecezjalne Radio eM

- Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej – o Metropolitalnym Święcie Rodziny w czasie pandemii mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik Metropolity katowickiego

03-03-2024

Bp Olszowski: Bóg szanuje naszą wolność

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętej Rodziny i Świętego Maksymiliana Kolbego w Katowicach.

02-03-2024

Abp Skworc: Bóg czeka na nasze świadectwo

Arcybiskup senior archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Józefa w Katowicach-Załężu.

01-03-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

Bp Szkudło: Bóg jest zatroskany o człowieka i nie chce jego śmierci

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył liturgii w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu.

29-02-2024

Fot. Rafał Bogacki /Foto Gość

Trwają przygotowania do jubileuszu 100-lecia archidiecezji katowickiej

W Katowicach odbyło się spotkanie przygotowujące program wydarzeń.

29-02-2024

Bp Wodarczyk: Wspaniale jest być w drużynie Jezusa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Katowicach.

28-02-2024

Bp Wodarczyk: Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki kroczył drogą świętości

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele NSPJ i św. Jana Bosko w Katowicach.

PONIEDZIAŁEK,
4 marca 2024 roku
ŚWIĘTO ŚW. KAZIMIERZA
Kolor biały

Słowo na dzisiaj

J 15, 9-17 | Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej,...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1926 † Ludwik Czardybon
2013 † Alojzy Kalyta

ROCZNICA URODZIN:
1944 - ks. Józef NOWACZYK
1944 - ks. Konrad ZUBEL
1961 - ks. Emanuel PIETRYGA

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin