Doroczna archidiecezjalna pielgrzymka świata męskiego do Matki Bożej Piekarskiej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, w ostatnią niedzielę maja w tym roku - z racji epidemii - odbędzie się w skromniejszej formie. Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zaprosił całe rodziny do wspólnej modlitwy i uczestniczenia w transmisjach.

W zaproszeniu odczytanym w parafiach abp Skworc przypomniał, że „maj jest w Kościele czasem modlitewnej komunii ze świętą Matką Boga”. Wyjaśnił, że w tym roku, w związku z trwającym stanem epidemicznym, pielgrzymka nie może się odbyć w tradycyjnej formie. Zachęcił jednak do wspólnej modlitwy całe rodziny. „Zapraszam wszystkich diecezjan do rodzinnego włączenia się we wspólną modlitwę pielgrzymów w uroczystość Zesłania Ducha świętego, tj. w niedzielę 31 maja br. od godz. 13.00 przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej” - napisał.

„Modlitwa rozpocznie się od złożenia hołdu Matce Bożej, po którym wygłoszę przesłanie społeczne. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki” - czytamy w komunikacie.

Metropolita dodał, że Bożej Opatrzności powierzać będziemy wszystkie osobiste intencje oraz osoby zmagające się z obecną sytuacją w kraju i na świecie, szczególnie chorych, ich najbliższych oraz służby medyczno-sanitarne. „Maryję, czczoną w Piekarach Śl. jako Lekarkę, z pokorą będziemy prosić o wyjednanie wszystkim łaski zdrowia i pomyślności” - podkreślił abp Skworc, dodając, że świat męski tego dnia - ze względu na obostrzenia - będzie reprezentowany w piekarskiej bazylice wyłącznie przez mężczyzn i młodzieńców z parafii dekanatu Piekary Śląskie oraz zaproszonych gości. Wszystkich innych wiernych poprosił o pozostanie w domach i modlitewną łączność za pośrednictwem mediów. Uroczystość będą transmitowały m. in.: Telewizja Polonia, TVP Katowice, a także Radio eM i Polskie Radio Katowice.

Abp Skworc zachęcił też do przeżycia triduum modlitewnego przygotowującego do pielgrzymki. Jest to możliwe za pośrednictwem łącza internetowego od czwartku 28 maja, codziennie o godz. 18.00. Każdego dnia wierni wraz z księżmi piekarskiego sanktuarium mogą przeżyć Mszę św., odmówić różaniec, Litanię do Matki Bożej Piekarskiej oraz Apel Jasnogórski. Link dostępny jest na stronie internetowej sanktuarium. W sobotni wieczór – po zakończonym modlitewnym triduum – będzie miała miejsce tzw. godzina ewangelizacyjna, połączona z inscenizacją o biblijnej historii Józefa egipskiego oraz świadectwami wiary.

W załączeniu materiały prasowe do wykorzystania:

- pliki audio – abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki o tegorocznej pielgrzymce mężczyzn do Piekar Śl. – materiał udostępniony przez archidiecezjalne Radio eM

- plik audio – ks. Tomasz Wojtal, rzecznik Metropolity katowickiego o tegorocznej pielgrzymce mężczyzn do Piekar Śl. [Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej]

- link do zaproszenia wideo do Piekar Śl.– Abp Wiktor Skowrc - https://www.youtube.com/watch?v=uSt9ij-L2pI [Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej]
- grafika informacyjna o transmisjach pielgrzymki

11-04-2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. Ernest MOSLER (rocznik święceń 1991).

19 kwietnia 2024 roku

J 6, 52-59 | Żydzi sprzeczali się między sobą, mówiąc: «Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego...

1982 † Józef Maśka
1982 † Wiktor Mandrek