Doroczna archidiecezjalna pielgrzymka świata męskiego do Matki Bożej Piekarskiej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, w ostatnią niedzielę maja w tym roku - z racji epidemii - odbędzie się w skromniejszej formie. Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zaprosił całe rodziny do wspólnej modlitwy i uczestniczenia w transmisjach.

W zaproszeniu odczytanym w parafiach abp Skworc przypomniał, że „maj jest w Kościele czasem modlitewnej komunii ze świętą Matką Boga”. Wyjaśnił, że w tym roku, w związku z trwającym stanem epidemicznym, pielgrzymka nie może się odbyć w tradycyjnej formie. Zachęcił jednak do wspólnej modlitwy całe rodziny. „Zapraszam wszystkich diecezjan do rodzinnego włączenia się we wspólną modlitwę pielgrzymów w uroczystość Zesłania Ducha świętego, tj. w niedzielę 31 maja br. od godz. 13.00 przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej” - napisał.

„Modlitwa rozpocznie się od złożenia hołdu Matce Bożej, po którym wygłoszę przesłanie społeczne. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki” - czytamy w komunikacie.

Metropolita dodał, że Bożej Opatrzności powierzać będziemy wszystkie osobiste intencje oraz osoby zmagające się z obecną sytuacją w kraju i na świecie, szczególnie chorych, ich najbliższych oraz służby medyczno-sanitarne. „Maryję, czczoną w Piekarach Śl. jako Lekarkę, z pokorą będziemy prosić o wyjednanie wszystkim łaski zdrowia i pomyślności” - podkreślił abp Skworc, dodając, że świat męski tego dnia - ze względu na obostrzenia - będzie reprezentowany w piekarskiej bazylice wyłącznie przez mężczyzn i młodzieńców z parafii dekanatu Piekary Śląskie oraz zaproszonych gości. Wszystkich innych wiernych poprosił o pozostanie w domach i modlitewną łączność za pośrednictwem mediów. Uroczystość będą transmitowały m. in.: Telewizja Polonia, TVP Katowice, a także Radio eM i Polskie Radio Katowice.

Abp Skworc zachęcił też do przeżycia triduum modlitewnego przygotowującego do pielgrzymki. Jest to możliwe za pośrednictwem łącza internetowego od czwartku 28 maja, codziennie o godz. 18.00. Każdego dnia wierni wraz z księżmi piekarskiego sanktuarium mogą przeżyć Mszę św., odmówić różaniec, Litanię do Matki Bożej Piekarskiej oraz Apel Jasnogórski. Link dostępny jest na stronie internetowej sanktuarium. W sobotni wieczór – po zakończonym modlitewnym triduum – będzie miała miejsce tzw. godzina ewangelizacyjna, połączona z inscenizacją o biblijnej historii Józefa egipskiego oraz świadectwami wiary.

W załączeniu materiały prasowe do wykorzystania:

- pliki audio – abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki o tegorocznej pielgrzymce mężczyzn do Piekar Śl. – materiał udostępniony przez archidiecezjalne Radio eM

- plik audio – ks. Tomasz Wojtal, rzecznik Metropolity katowickiego o tegorocznej pielgrzymce mężczyzn do Piekar Śl. [Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej]

- link do zaproszenia wideo do Piekar Śl.– Abp Wiktor Skowrc - https://www.youtube.com/watch?v=uSt9ij-L2pI [Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej]
- grafika informacyjna o transmisjach pielgrzymki

21-02-2024

Fot. Dominika Bem

Bp Wodarczyk: Jezus nie jest naiwny

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Anny w Katowicach-Janowie.

20-02-2024

Bp Szkudło: Chrystus ma Twoją twarz

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach.

17-02-2024

Fot. Magdalena Lubecka /Foto Lubecki

Abp Galbas: Daj Boże, że wejdziemy kiedyś i na inne schody

17 lutego metropolita katowicki poświęcił kaplicę Świętych Schodów w Piekarach Śląskich.

17-02-2024

Trzeci Kościół Stacyjny

W piątek po Popielcu homilię w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Herberta w Katowicach wygłosił ks. dr Tomasz Wojtal.

16-02-2024

Bp Szkudło: Post wyzwala miłość

W czwartek po Popielcu biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył liturgii stacyjnej w kościele św. Antoniego z Padwy w Katowicach.

14-02-2024

Fot. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Abp Galbas: życzę głębokiego Wielkiego Postu, bo inny jest bez sensu

W Środę Popielcową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię

CZWARTEK,
22 lutego 2024 roku
ŚWIĘTO KATEDRY ŚW. PIOTRA APOSTOŁA
Kolor biały

Słowo na dzisiaj

Mt 16, 13-19 | Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: «Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?» A oni odpowiedzieli: «Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1940 † Leon Haroński
1948 † Józef Grycman
1969 † Gerard Domagała CM
1976 † Jan Michałek
1993 † Stanisław Czerwionka
2009 † Franciszek Konieczny

ROCZNICA URODZIN:
1945 - ks. Henryk JERSZ
1959 - ks. Bogusław MIELNIK
1964 - ks. Dariusz NETEROWICZ
1976 - ks. Szymon KIERA
1986 - ks. Grzegorz SZOŁUCHA
1988 - ks. Adam ZGODZAJ

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin