16 sierpnia br., w niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia NMP, będzie miała miejsce tradycyjna doroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej w Piekarach Śląskich. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym odbędzie się w formie nadzwyczajnej. Poinformował o tym metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w specjalnym komunikacie odczytanym w parafiach i opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji.

Podobnie jak w ostatnią niedzielę tegorocznego maja, w czasie pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców, wszystkie pielgrzymkowe uroczystości odbędą się w Bazylice Piekarskiej, a nie na pobliskim kalwaryjskim wzgórzu.

„Niestety obecna sytuacja epidemiczna nadal nie pozwala nam przeżyć pielgrzymki w tradycyjnym kształcie, w plenerze na piekarskim wzgórzu” – napisał w komunikacie abp Wiktor Skworc i zaprosił cały świat żeński i rodziny do modlitewnej jedności przed wizerunkiem Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej za pośrednictwem mediów.

W piekarskiej Bazylice zgromadzą się przedstawicielki pielgrzymujących co roku kobiet. Pozostałe panie i dziewczęta wraz z całymi rodzinami będą mogły uczestniczyć w pielgrzymce dzięki przygotowanym i udostępnionym transmisjom.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 od złożenia hołdu Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Następnie, zgodnie z wieloletnią tradycją, słowo poświęcone kwestiom społecznym wygłosi do kobiet metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem i z homilią abp. Jan Romeo Pawłowskiego, pracującego aktualnie w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Jak podkreślił w komunikacie abp Skworc, „Bożej Opatrzności powierzymy wszystkie nasze osobiste intencje oraz osoby zmagające się z obecną sytuacją w kraju i na świecie, szczególnie zaś chorych, ich najbliższych oraz służby medyczno-sanitarne. Maryję, czczoną w Piekarach Śl. jako Lekarkę z pokorą będziemy prosić o dar zdrowia i pomyślności”.

Uroczystość będzie transmitowana w TV Polonia i TVP Katowice oraz w Radiu eM i Polskim Radiu Katowice.

W ramach bezpośredniego przygotowania do pielgrzymki od czwartku 13 sierpnia o godz. 18.00 duszpasterze Sanktuarium w Piekarach Śląskich zapraszają do wspólnego przeżycia triduum modlitewnego za pośrednictwem Internetu. W programie: Msza św., konferencja maryjna, modlitwa różańcowa, litania do Matki Bożej Piekarskiej oraz apel jasnogórski. Link dostępny jest na powitalnej stronie internetowej Sanktuarium.

Załączniki
- pliki audio – Rzecznik Metropolity katowickiego ks. Tomasz Wojtal [Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej]

- Grafika – program tegorocznej pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich

Cały tekst odczytanego w parafiach komunikatu metropolity katowickiego https://katowicka.pl/o-diecezji/aktualnosci/1387-metropolita-dziekuje-i-zaprasza
Strona internetowa piekarskiego sanktuarium https://www.bazylikapiekary.pl

14-07-2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie Hamerla w Lesie Murckowskim.

12-07-2024

Biuro Prasowe

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy i modli się za wszystkich poszkodowanych.

18-06-2024

Fot. Bartłomiej Dobrzański /Foto Gość

Kolejne zmiany personalne w archidiecezji katowickiej [aktualizacja 11 lipca)]

Publikujemy listę zmian personalnych (stan na 11 lipca 2024 r.).

07-07-2024

Foto: silesia.edu.pl

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z okazji 750. rocznicy powstania miejscowości.

06-07-2024

Foto: Bartłomiej Dobrzański /Foto Gość

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych.

02-07-2024

Foto: Sanktuarium w Tuchowie / facebook

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie.

01-07-2024

Foto: ks. Sławomir Tupaj

Oddać Mu życie

Homilia wygłoszona podczas święceń prezbiteratu Księży Jezuitów w Krakowie.

01-07-2024

Śp. ks. Lesław Przepłata

Z przykrością zawiadamiamy, że w poniedziałek 1 lipca zmarł śp. ks. Lesław Przepłata, lat 59, rocznik święceń 1992, proboszcz Parafii Świętego Jerzego w Goczałkowicach-Zdroju.

NIEDZIELA,
21 lipca 2024 roku
16 NIEDZIELA ZWYKŁA ##
Kolor zielony

Słowo na dzisiaj

Mk 6, 30-34 | Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: «Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco». Tak wielu bowiem przychodziło...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1970 † Robert Przewodnik
1984 † Jan Ślązok
1984 † Kazimierz Wyciślik
1985 † Ignacy Żydziok
1998 † Krzysztof Rzytka

ROCZNICA URODZIN:
1939 - ks. Bonawentura KAŁUŻA
1959 - ks. Andrzej SUCHOŃ
1970 - ks. Marek NORAS
1990 - ks. Maciej NIESPOREK
1992 - ks. Michał WALCZYŃSKI

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin