X Dzień Węgierski w Katowicach odbędzie się w Katowicach w najbliższą niedzielę, 22 września br. Tegoroczne obchody rozpoczną się Mszą św. w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 12.00, której przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Podczas Eucharystii Węgrzy przekażą ufundowany przez Konsulat Generalny Węgier w Krakowie obraz św. Władysława, który będzie przeznaczony dla kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Murckach. Jest to podziękowanie dla mieszkańców tej parafii i tej dzielnicy za opiekę na grobem żołnierzy węgierskich.

W 1945 r. w pobliskich Murckach Armia Czerwona wzięła do niewoli i rozstrzelała 29 żołnierzy węgierskich, którzy zostali pochowani w murckowskim lesie. Przez kilkadziesiąt lat bezimiennym grobem opiekowali się mieszkańcy Murcek. W ostatnich latach udało się zidentyfikować część pochowanych tam żołnierzy, grób zyskał też nowy pomnik i tablicę z nazwiskami.

Dzień Węgierski w Katowicach zapoczątkowała uroczystość pośmiertnego nadania Henrykowi Sławikowi i Józefowi Antallowi najwyższych polskich odznaczeń państwowych: Orderu Orła Białego – Polakowi oraz Krzyża Wielkiego Odrodzenia Polski – Węgrowi. Miało to miejsce w katowickiej Akademii Muzycznej w dniu 25 lutego 2010 r. z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i Prezydenta Węgier László Sólyoma. W imieniu rodziny Henryka Sławika to zaszczytne wyróżnienie odebrał jego wnuk – pan Zbigniew Kutermak, natomiast rodzinę Józsefa Antalla reprezentowała wnuczka – pani Klara Héjj.


Mówi ks. dr Tomasz Wojtal
Sekretarz i Rzecznik Arcybiskupa Katowickiego

Najnowsze

29 marzec 2023

Droga Krzyżowa ulicami Katowic

Nabożeństwo odbędzie się w piątek 31 marca 2023 r.

27 marzec 2023

Komunikat w sprawie zabójstwa ks. Blachnickiego

Autorami dokumentu są abp Wiktor Skworc, odpowiedzialny za proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego...

26 marzec 2023

Dzielcie się ze wszystkimi wiarą w Chrystusowy Kościół

158 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. zyskała w niedzielne popołudnie archidiecezja katowicka.

25 marzec 2023

Czytajcie słowa i znaki

Sześciu alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przyjęło w sobotnie przedpołudnie posługę lektoratu.

24 marzec 2023

Papież do rodzin zmarłych górników: również w ciemności Pan jest blisko

Dzisiaj Papież przyjął grupę rodzin, których mężowie, ojcowie, synowie oraz bracia zginęli...

24 marzec 2023

Spotkanie z Papieżem Franciszkiem

Wdowom i sierotom, których mężowie i ojcowie w ubiegłym roku zginęli w...