Abp Wiktor Skworc reprezentował polski episkopat na Konferencji Biskupów Niemiec, która odbyła się  w dniach 23-26 września br. w Fuldzie.

O przyszłych wzajemnych relacjach społeczeństw polskiego i niemieckiego, budowanych na fundamencie przebaczenia i pojednania oraz o istotnych kwestiach, jakimi żyje Kościół katolicki w naszym kraju mówił 24 września br. do niemieckich biskupów w Fuldzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Reprezentuje on polski episkopat na Konferencji Biskupów Niemiec, która odbywa się tradycyjnie jesienią, w dniach 23-26 września br. u grobu św. Bonifacego.

Pozdrawiając niemieckich pasterzy od Kościoła w Polsce, metropolita katowicki nawiązał do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przypomniał z wdzięcznością słowa, które 1 września na polskiej ziemi wygłosił Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Odwołując się do postaci cesarza Ottona III mówił on o pokoju, pokorze i pojednaniu. Abp Skworc stwierdził, że jego orędzie było historyczne i bardzo ważne, bo budujące przyszłość naszych wzajemnych relacji na fundamencie przebaczenia i pojednania. Jako historyczne wskazał również słowo niemieckich i polskich biskupów w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, noszące tytuł: „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości”. „Nasze wspólne słowo jest znakiem kontynuacji tego, co rozpoczęło się w 1965 r. roku, nieustannie przywoływanym listem biskupów polskich do biskupów niemieckich, napisanym w klimacie Vaticanum Secundum” - podkreślił metropolita katowicki, dodając, że polskie społeczeństwo i Konferencja Episkopatu Polski serdecznie dziękują za to wspólne słowo, które dzięki współczesnym środkom komunikacji dotarło do polskich parafii i wiernych. „Najcenniejsze w nim jest wezwanie do wytrwałej modlitwy o pokój i działanie na rzecz pojednania i pokoju” - zaznaczył.

Abp Skworc przedstawił też kilka kwestii z życia Kościoła w Polsce. Zwrócił uwagę, że Kościół w naszym kraju uczynił znaczące postępy w rozliczeniu się z problemem nadużyć wobec małoletnich. Wskazał, że szeroko wypowiedział się na ten temat Prymas Polski abp Wojciech Polak w wywiadzie opublikowanym niedawno w „Herder Korespondenz”. Poinformował, że w metropolii górnośląskiej od 1 września br. obowiązują w tej kwestii zasady zawarte i opublikowane w dokumencie: „Świadomość, zapobieganie i reagowanie”. „Wiemy, że ważne są zasady, ale ważniejsze ich przestrzeganie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami długi proces formacji wszystkich ludzi Kościoła. By ujawnione skandale, grzechy i przestępstwa już nigdy się w Kościele na zdarzyły” - zaakcentował.

Odnosząc się do spraw duszpasterskich metropolita katowicki powiedział, że Kościół w Polsce aktualnie finalizuje realizację programu duszpasterskiego pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”, poświęconego budzeniu świadomości obecności i roli Ducha Świętego w życiu osobistym i eklezjalnym. Od pierwszej niedzieli tegorocznego Adwentu rozpocznie się nowy trzyletni program duszpasterski pod hasłem „Eucharystia daje życie”. „Przez kolejne lata będziemy się koncentrowali na Eucharystii, jako tajemnicy wyznawanej, celebrowanej i świętowanej. W tym ostatnim roku będziemy się szczególnie koncentrowali na świętowaniu niedzieli, jako dniu dla Boga i człowieka, dniu dla natury i kultury” - powiedział abp Skworc. Stwierdził, że w naszym kraju trwa walka o niedzielę wolną od handlu. Podał, że według obowiązującej ustawy - wywalczonej przez Związek Zawodowy „Solidarność” i popartej przez Kościół - od roku 2020 wszystkie niedziele w Polsce mają być wolne od handlu (oczywiście z koniecznymi włączeniami). „W tych zmaganiach pomocne jest orzecznictwo Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe” - dodał. Przedstawił również informację na temat aktualnej sytuacji powołań kapłańskich w Polsce.

11-04-2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. Ernest MOSLER (rocznik święceń 1991).

19 kwietnia 2024 roku

J 6, 52-59 | Żydzi sprzeczali się między sobą, mówiąc: «Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego...

1982 † Józef Maśka
1982 † Wiktor Mandrek