Drodzy Diecezjanie!
W najbliższą niedzielę, 24 listopada, skierujemy nasze serca ku Jezusowi Chrystusowi, Królowi Wszechświata. To właśnie Jemu będziemy chcieli po raz kolejny zawierzyć nasz lokalny Kościół i dziękować za wszelkie otrzymane dobro w kończącym się roku liturgicznych.
Podczas tegorocznej uroczystości szczególnym dziękczynieniem chcemy objąć archidiecezjalny Caritas, świętujący 30-lecie swojej działalności. Powołana dekretem z dnia 12 listopada 1989 r. instytucja nieprzerwanie troszczy się o tych najbardziej potrzebujących, ukazując światu piękne i prawdziwe oblicze Kościoła. Przy ołtarzu w katowickiej Katedrze będziemy chcieli wspólnie modlić się za tych wszystkich, którzy pomni na słowa Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40) podejmują trud pracy charytatywnej i budują tym samym na ziemi Boże Królestwo miłości i sprawiedliwości.
Do udziału w uroczystej Mszy św. o godz. 12:00 zapraszam w tym roku w sposób szczególny członków parafialnych zespołów i szkolnych kół Caritas oraz pracowników, podopiecznych i wolontariuszy ośrodków prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Tradycyjnie liczę na obecność przedstawicieli innych ruchów i wspólnot działających w parafiach oraz reprezentantów parafialnych rad duszpasterskich. Z tymi ostatnimi pragniemy spotkać się o godz. 10:00 w gmachu Wydziału Teologicznego UŚ na konferencji formacyjnej dotyczącej nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. Wzorem poprzednich lat po Eucharystii wręczone zostaną archidiecezjalne medale Pro Christi Regno.

Siostry i Bracia!
Jako Kościół w Polsce, począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu, będziemy chcieli podjąć wspólną refleksję na temat Eucharystii, która daje życie. Chodzi o to, aby na nowo odkryć piękno tej wielkiej tajemnicy naszej wiary i uświadomić sobie, że miłość Chrystusa, której doświadczamy w każdej Mszy św., przynagla nas wszystkich do szerzenia Bożego Królestwa w świecie i w naszych lokalnych wspólnotach.
Zapraszam zatem do wspólnego świętowania i do modlitwy za nasz Kościół katowicki. Wszystkich zapewniam o pamięci przy ołtarzu Pana i z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI
Katowice, 12 listopada 2019 r.