Na konto Caritas Katowice spłynęły pieniądze ze zbiórek zorganizowanych w ostatnią niedzielę lutego i Środę Popielcową w parafiach.

Na konto Caritas Katowice spłynęły pieniądze ze zbiórek do puszek zorganizowanych w ostatnią niedzielę lutego i Środę Popielcową w parafiach. Na pomoc Ukrainie przekazano do Caritas Polska 1 mln 650 tys. złotych.

Jak informuje dyrektor katowickiej Caritas ks. Łukasz Stawarz, pieniądze ze zbiórek w parafiach wyniosły 1,65 mln złotych. – W pierwszych dniach wojny w centrali katowickiej Caritas przez całą dobę działał punkt organizacyjny, zorganizowany we współpracy z wojewodą śląskim. Ze względu na ciągle zwiększające się potrzeby główny punkt recepcyjny w Katowicach został przeniesiony do gmachu instytucji Katowice Miasto Ogrodów na placu Sejmu Śląskiego – tłumaczy ks. Stawarz.

Organizacja prowadzi też magazyn żywności i innych niezbędnych produktów, które wydawane są dla uchodźców. Caritas przyjmuje produkty o długim terminie przydatności, a także artykuły chemiczne i higieniczne. Organizacja koordynuje również zakwaterowanie uchodźców w zgłoszonych kwaterach prywatnych i kościelnych. –  W domach rekolekcyjnych, a także w ośrodkach Caritasu przygotowano na chwilę obecną ponad 270 miejsc. Caritas koordynuje także zgłoszenia od osób prywatnych, które mają możliwości i chcą przyjąć Ukraińców. Dotychczas zarejestrowanych zostało ponad 100 takich miejsc dla około 400 osób. Rozlokowaniem konkretnych osób zajmuje się Śląski Urząd Wojewódzki – mówi dyrektor katowickiej Caritas.

Ponadto Caritas nadal przyjmuje zgłoszenia od osób mogących pomagać jako wolontariusze. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej w zakładce wolontariat. Organizacja włączyła się także w akcję Caritas Polska „Paczka dla Ukrainy”. W jej ramach osoby prywatne, Parafialne Zespoły Caritas, czy szkoły mogą przygotować paczki według listy wskazanej przez Caritas Polska z wyznaczonymi 35 produktami (do 18 kg), które zostaną wysłane transportami do Ukrainy.

W pomoc uciekającym przed wojną od samego początku zaangażowane jest Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne. – Przygotowaliśmy prawie 60 miejsc noclegowych, chociaż poprzedniej nocy ta liczba wyniosła 70 – tłumaczy ks. Marek Panek, rektor seminarium. W prace związane z ciągłym przepływem ludzi włączają się klerycy. – Sytuacja, w której się znaleźliśmy, na pewno wpływa na codzienne życie wspólnoty seminaryjnej, ale jestem przekonany, że kontakt z uchodźcami, których nazywamy i traktujemy jak gości, to także cenny i ważny element formacyjny – dodaje rektor.

W pomoc uchodźcom oddolnie angażują się również parafie. – Głównie jest to pomoc rzeczowa –  zbiórki odzieży, artykułów medycznych, chemicznych, spożywczych – wylicza ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej. W niektórych parafiach, jak np. w Radzionkowie zorganizowano tzw. „konwój dobrych serc”. Ponad 30 samochodów ruszyło na granicę, by nieść pomoc ofiarom wojny. –  Zabranych z Przemyśla uchodźców kierowcy z Radzionkowa przewozili do punktów recepcyjnych w Katowicach, gdzie przydzielono im noclegi – dodaje.  

Modlitwa za ofiary wojny i o jej zakończenie trwa nieustannie we wszystkich wspólnotach archidiecezji katowickiej. Krótko po wybuchu wojny w specjalnym komunikacie przesłanym do parafii abp Wiktor Skworc zaapelował o modlitwę w intencji pokoju za wschodnią granicą Polski. Szczególną formą tej modlitwy mają być suplikacje oraz modlitwa różańcowa.

– Wezwanie o dar pokoju wypowiadane podczas modlitwy wiernych oraz śpiew Suplikacji na zakończenie każdej Mszy św. wzmocnijmy aktem indywidualnej, parafialnej i rodzinnej modlitwy różańcowej, która w miesiącach trwającej pandemii była skutecznym narzędziem działania Bożej łaski i źródłem nadziei –   czytamy w komunikacie metropolity katowickiego.

asp/KAI

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...