W Katowicach otwarto drugi punkt recepcyjny dla obywateli Ukrainy. Pierwszy znajduje się na katowickim dworcu PKP. Punkt znajduje się w siedzibie katowickiej Caritas, przy ul. Wita Stwosza 20.

Ślązacy solidarni z Ukrainą! W pomoc uchodźcom wojennym włączają się samorządy, jednostki rządowe, jak i instytucje kościelne oraz różnego rodzaju organizacje.

Jak mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, uchodźcy wojenni - w punkcie recepcyjnym zlokalizowanym w siedzibie katowickiej Caritas - dostaną  konkretną pomoc.

Wojewoda śląski zapowiedział, że w regionie w kolejnych dniach będą otwierane kolejne takie punkty.

- Już blisko 300 tys. obywateli przekroczyło naszą wschodnią granicę uciekając przed agresorem, część z nich trafiła na Śląsk - mówi Magdalena Szewczuk-Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dzisiaj (pon., 28.02) w Katowicach otwarto drugi punkt recepcyjny dla uchodźców. Znajduje się przy ul. Wita Stwosza 20, w siedzibie katowickiej Caritas.

Pogranicznicy z regionu włączają się w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Pomoc w zalegalizowaniu pobytu Ukraińcom oferują cztery jednostki straży granicznej w regionie: w Bielsku-Białej, Sosnowcu, Rudzie Śląskiej i na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach. Placówki  przyjmują wnioski od obywateli Ukrainy o ochronę międzynarodową - wyjaśnia mjr Ewa Szlendak–Kelczauskas, komendant Straży Granicznej w Sosnowcu.

Przypomnijmy, cudzoziemcowi udziela się ochrony, w przypadku gdy powrót do kraju pochodzenia może narazić go na rzeczywiste ryzyko doznania poważnej krzywdy, m.in. trwającą wojnę.