Mszę pontyfikalną w uroczystość Bożego Narodzenia odprawił metropolita katowicki. W katedrze Chrystusa Króla razem z nim przy ołtarzu stanęli biskupi pomocniczy, abp senior Damian Zimoń, prezbiterzy pracujący w kurii metropolitalnej i instytucjach diecezjalnych oraz duszpasterze katedralni.

W homilii abp Skworc podkreślił, że narodzenie Chrystusa to nie jakiś jednorazowy akt. Misja Chrystusa trwa nadal. Wskazał na współczesne miejsce uobecniania się Boga w Kościele.

Powiedział, że Kościół świętując wydarzenie narodzin Zbawiciela prowadzi nas konsekwentnie od żłóbka do Eucharystii. – To jakby drugi etap spotkania z cudem Bożego wkroczenia w świat ziemskiej rzeczywistości – mówił abp Skworc. Wcześniej tłumaczył, że „nie ma sprzeczności między żłóbkiem i ołtarzem”. – Przeciwnie, właśnie spojrzenie na żłóbek z perspektywy Eucharystii i w jej blasku, pozwala nam lepiej pojąć głębię Miłości zawartej w Bożym Narodzeniu.

– W Eucharystii – podobnie jak w Betlejem – wierzący doświadczają przeistoczenia wartości, odnajdują Jezusa ubogiego i oddanego do dyspozycji człowieka – mówił abp Skworc odwołując się do twórczości Romana Brandstaettera. To wyraźne nawiązanie do narodzin Chrystusa, bo – jak podkreślił metropolita katowicki – „tę przemianę eucharystyczną postrzegamy jako kontynuację Wcielenia”. Uczestnikom liturgii zwrócił uwagę, że „Syn Boży staje się ludziom tak bliski jak chleb i tak konieczny do życia, jak pokarm”.

W homilii abp Skworc zatrzymał się także nad najważniejszym powodem przyjścia Chrystusa na świat. To Jego bezgraniczna miłość do człowieka. – Po to Syn Boży stał się człowiekiem, aby móc się za nas ofiarować na krzyżu i dla nas zmartwychwstać, aby obdarzyć nas życiem w obfitości – mówił. Dlatego „wyjście Boga ku nam nie skończyło się na Jego narodzeniu w betlejemskiej grocie”. Nowonarodzony w otoczeniu Maryi i Józefa wzrastał w „mądrości i łasce”, by wkrótce podjąć publiczną działalność, której zwieńczeniem było „odrzucenie i ofiara z życia – manifestacja Bożej Miłości do końca”.

Na koniec metropolita katowicki zachęcił uczestników liturgii do wierności Bogu i apostolstwa w świecie: „trwajmy z Nim w komunii i działajmy jak zwiastun radosnej nowiny”. – Idźcie i głoście, że Ten, który jest i który był, i który przychodzi jest Emmanuelem. Bogiem z nami. Na zawsze – apelował mówiąc, że „to nasza bożonarodzeniowa misja”.

ks. Rafał Skitek /Radio eM

Najnowsze

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...