Kolędy – nazwane niegdyś przez Adama Mickiewicza „pierwszym zawiązkiem poezji narodowej”, pobrzmiewające w muzyce Fryderyka Chopina i obecne niemal w każdym, bardziej i mniej znanym polskim domu – przywiodły profesorów, członków duszpasterstwa nauczycieli akademickich naszej archidiecezji w mury Kurii Metropolitalnej.

We wtorek po uroczystości objawienia Pańskiego, 7 stycznia, „oddawali swe ukłony w pokorze”, modląc się w kaplicy kurialnej w czasie Mszy św. i wspólnie śpiewając Nowonarodzonemu.

Modlitwie przewodniczył w tym roku bp Adam Wodarczyk, który zachęcał kolędujących do ciągłej kontemplacji Tajemnicy Wcielenia; mówił m.in. o Chrystusie rodzącym się na naszych oczach na ołtarzu, codziennie. Ks. dr Wiesław Hudek, muzykolog, już po Mszy św. opatrzył kolędy profesjonalnym komentarzem - dzielił ponadto uczestników spotkania na chóry, dyktował im tempo śpiewu i tłumaczył genezę poszczególnych pieśni; o właściwy do nich akompaniament zatroszczył się prof. Julian Gembalski.

Duszpasterstwo nauczycieli akademickich spotyka się co tydzień. We wtorki o godzinie 17.15 w kaplicy Wydziału Teologicznego UŚ proponuje wspólną Eucharystię. Po niej - gromadzi pracowników naukowych na wykładach z różnych dziedzin. Prócz spotkań cyklicznych szykuje także wyjazdy: krajowe i zagraniczne. Opiekunem wspólnoty jest ks. dr Wojciech Surmiak.

ks. Krzysztof Nowrot / DA Centrum

Najnowsze

08 grudzień 2022

Bóg zaprasza do współpracy każdego człowieka

Dzień Skupienia nauczycieli, pedagogów, wychowawców oraz wszystkich pracowników oświaty.

08 grudzień 2022

Komunikat

W sprawie koncertu świątecznego w NOSPR.

06 grudzień 2022

Abp Skworc w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka

Wzorem poprzednich lat w dniu wspomnienia św. Mikołaja metropolita katowicki odwiedził katowicki...

04 grudzień 2022

Okazujecie się dziś patriotami najwyższej próby

Barbórkowa Msza św. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się w Pawłowicach...

04 grudzień 2022

Człowiek w centrum transformacji

Abp Adrian Galbas SAC przewodniczył Mszy św. barbórkowej w Gliwicach-Sośnicy.

04 grudzień 2022

Górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

Bp Adam Wodarczyk przewodniczył Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia...