O znaczeniu Eucharystii w życiu Kościoła mówił na antenie Radia eM metropolita katowicki. Przekonywał, że udział w niej to powinność, nie tyle z racji przykazania kościelnego, ale naszej miłości do Chrystusa.

Tymi słowami metropolita katowicki odniósł się do danych opublikowanych we wtorek przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. W roku 2018 odsetek dominicantes, czyli osób uczestniczących w niedzielnej Eucharystii spadł o 0,1 proc., do 38,2 proc. Natomiast wskaźnik communicantes, czyli przystępujących do Komunii św. wzrósł w stosunku do 2017 r. o 0,3 proc., do 17,3. Komentując te dane, abp Wiktor Skworc wyraził nadzieję, że zrealizowanie nowego programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii przyniesie wzrost udziału ochrzczonych na niedzielnej Mszy Świętej. - Eucharystia to nasza powinność, nie tyle z racji przykazania kościelnego, ale naszej miłości do Chrystusa - wskazywał abp Skworc.

Metropolita katowicki przewodniczy Komisji Duszpasterstwa KEP, która przygotowuje program duszpasterski dla Kościoła w Polsce. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski, najbliższe trzy lata mają być poświęcone zgłębianiu tajemnicy Eucharystii. Obecnie trwają prace nad drugim rokiem, któremu przyświecać ma hasło "Zgromadzeni na świętej wieczerzy". - Sztuka celebrowania Eucharystii dotyczy nas wszystkich, nie tylko księdza, który ją odprawia - wyjaśniał abp Wiktor Skworc.

Abp Skworc zachęcał także do tego, aby w każdej parafii powstawały Papieskie Działa Misyjne Dzieci, jako całoroczna formacja dla dzieci i ich rodziców. Jutro w Mysłowicach odbędzie się doroczne spotkanie grup Kolędników Misyjnych Archidiecezji Katowickiej. - To forma zaangażowania młodych ludzi w dzieło ewangelizacji - wskazywał metropolita katowicki.