Nowe oddziały - ginekologiczny i położniczy oraz neonatologii - pobłogosławił metropolita katowicki w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- Skończył się już okres Bożego Narodzenia, rozpoczęliśmy okres zwykły, ale w centrum Bożego Narodzenia jest Dziecko i Matka - Maryja i mały Jezus (…). Chcę pobłogosławić temu oddziałowi i tym wszystkim, którzy tu pracują i którzy tu będą leczeni - powiedział metropolita katowicki. Podkreślił, że odnowione struktury są ważne, ale najważniejsi są ludzie: profesorowe, pielęgniarki, położne, także personel pomocniczy.  - Trzeba bardzo tym ludziom dziękować, bo tworzą zespół, który chce służyć człowiekowi, matce, która oczekuje dziecka i dziecku, które jest w drodze na świat - tłumaczył abp Skworc.

O specyfice oddziałów ginekologicznego i położniczego oraz neonatologii, a także o szczegółach przedsięwzięcia mówił  prof. Andrzej Witek, kierownik katedry i kliniki ginekologii i położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- To tutaj kierowane są pacjentki z ciężkimi schorzeniami kardiologicznymi i hematologicznymi; kobiety w ciąży po przeszczepach nerek i wątroby, a my się nimi po prostu opiekujemy. Zależy nam na tym, aby każda kobieta - przed i po porodzie - przebywała w godnych warunkach. Chcielibyśmy im zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo, ale także dobre warunki bytowe - wyjaśniał prof. Witek.

Całe przedsięwzięcie było realizowane etapami. Początki prac sięgają roku 2016, gdy całkowicie wyremontowano izbę przyjęć i poradnię przykliniczną. W drugim etapie odnowiona została porodówka i trakt operacyjny z oddziałem ginekologicznym. Otwarcie oddziału połogowego, noworodkowego i patologii ciąży jest zwieńczeniem wcześniejszych prac.

Jak podkreśla Anna Stachulska, p.o. położnej oddziałowej bloku porodowego na Oddziale Położnictwa i Ginekologii, "blok porodowy w nowych warunkach porodowych funkcjonuje już pół roku". - Dla personelu oznacza to lepszy komfort pracy. Ale to także ogromne udogodnienie dla pacjentek. Są pojedyncze sale porodowe z aneksem sanitarnym - z łazienkami i prysznicami - wyjaśniała.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstało w wyniku połączenia dwóch placówek medycznych: Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii oraz Centralnego Szpitala Klinicznego. Dysponuje ok. 600 łóżkami (w dwóch lokalizacjach), oferując pełny zakres świadczeń medycznych: kompleksową diagnostykę, lecznictwo ambulatoryjne oraz pełnoprofilowe leczenie szpitalne. W placówce stale rozwijana jest również kompleksowa opieka onkologiczna m. in. nad pacjentkami z bardzo rzadkimi nowotworami neuroendokrynnymi.