Przedstawiciele instytucji, które będą wspólnie odpowiadać za nową jednostkę kultury, spotkali się w podziemiach katedry - przyszłych przestrzeniach Panteonu.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, marszałek Jakub Chełstowski, Marcin Krupa, prezydent Katowic, parlamentarzyści ze Śląska oraz projektanci Panteonu Górnośląskiego uczestniczyli w podpisaniu umowy dotyczącej powołania nowej instytucji kultury. – Chwila jest historyczna – podkreślił abp Wiktor Skworc.

Zaproszeni goście po raz pierwszy mogli oficjalnie zobaczyć wnętrza, w których ma powstać przyszły Panteon. To przyziemie katowickiej katedry, czyli przestrzeń ok. 2,5 tys. m kw. Znajdą się w nim najwybitniejsze postaci, które zapisały się w historii w mijającym stuleciu. – W czerwcu 1922 roku nasza mała ojcowizna, Górny Śląsk stał się częścią II Rzeczypospolitej. Trzeba wskazać na dwie instytucje, które wtedy, po tym wejściu do Polski, wzrastały w Katowicach: Urząd Wojewódzki i katedra. Te dwa obiekty są dzisiaj pomnikami historii pod patronatem prezydenta RP. Dzisiaj chcemy niejako dopowiedzieć do tego pomnika historii, jakim jest katedra, inaugurację tego przedsięwzięcia, które się nazywa Panteon Górnośląski – mówił metropolita, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do finalizacji tej idei. – Panteon będzie miejscem spotkania z historią i postaciami. Nie tylko z życiorysami tych osób, ale ich czynami, dziełami: materialnymi i duchowymi. To będzie wielka szkoła uczenia się Śląska i o Śląsku. To jest bardzo ważne dla nas i dla pokoleń, które przyjdą po nas. Młodzież będzie uczyć się, skąd nasz lud, postaw patriotycznych i prospołecznych – dodał abp Wiktor Skworc.

Według planów Panteon ma być uruchomiony na stulecie ponownego przyłączenia Górnego Śląska do Polski. – To będzie dar dla tych pokoleń, które przez stulecia zmagały się o polskość tej ziemi i marzył im się powrót do matki Polki. Jesteśmy niejako zobowiązani do tego, by dać prezent w postaci tego Panteonu tym pokoleniom. Przed nami dużo pracy, a to już pojutrze – zauważył abp Skworc i podkreślił, że w Panteonie zostanie przypomnianych 160 nazwisk. W ich opracowaniu i wyborze pomógł grant przyznany przez ministerstwo. Pracami zajmował się zespół utworzony przy Uniwersytecie Śląskim, którego kierownikiem jest ks. prof. Henryk Olszar.

– Panteon będzie pokazywał przez wiele lat, a może stuleci, wielkość Śląska, polskość Śląska. Ale też to, że nie byłoby Polski bez Ślązaków – zauważył obecny w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. – Naród polski i Polskę za Krzysztofem Kamilem Baczyńskim można zobrazować jako wielkie, stare drzewo, którego pniem byłaby narodowa tożsamość. I ta narodowa tożsamość niejako tworzona byłaby przez korzenie, dochodzące do tego pnia z różnych kierunków. Jednym z kluczowych korzeni jest Śląsk, jest kultura śląska, tradycja i ta unikalna mieszanka zdolności technicznych, przemysłowych i innowacyjności, które tutaj dostrzegam – mówił premier.
Prezes Rady Ministrów podkreślił, że umiłowanie Polski i przechowanie wiary w ojczyznę, języka i tradycji w czasie odłączenia tego regionu jest zjawiskiem unikatowym. Wyraził również nadzieję, że w Panteonie nie zabraknie miejsca na osoby, które swoim życiem obrazowały „zwyczajny” patriotyzm i czasem miały „nie po drodze z Kościołem”, czyli np. Gerarda Cieślika, który strzelił dwie bramki w meczu przeciwko Związkowi Radzieckiemu. – Jest wiele postaci w naszym regionie, które historia usunęła na dalszy plan i będzie to miejsce, które je przypomni. Jest to miejsce, które z pewnością wpłynie na postrzeganie naszej pięknej i trudnej historii i będzie taką duchową stolicą Górnego Śląska – komentował wybór Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest jedną z instytucji zaangażowanych w postanie Panteonu. – Chcemy współpracować w tym wielkim dziele. Po 22 roku, kiedy instytucja będzie już zrealizowana, będziemy dalej ją wspierać, utrzymywać i promować, by była odwiedzana nie tylko przez Górnoślązaków, ale wszystkich, którzy na Śląsk przyjeżdżają – mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. – Cieszę się, ze dzisiaj przypieczętowujemy tę inwestycję – dodał Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Nasze miasto bardzo daleko patrzy w przyszłość. To widać przez inwestycje, które dzieją się w naszym mieście, poprzez spotkania i wielkie konferencje o znaczeniu światowym. To jest coś co buduje obraz naszego miasta, jego nową tożsamość. Ale czymże byłaby ta tożsamość bez przeszłości. Nie da się budować na słabym fundamencie. A tym dobrym są na pewno wielcy Ślązacy, Katowiczanie; Ślązacy, którzy działali na rzecz tego regionu, na rzecz rozwoju naszego kraju – dodał M. Krupa.

Panteon Górnośląski ma za zadanie upamiętnić najwybitniejszych synów śląskiej ziemi. Powstanie w podziemiach katedry Chrystusa Króla. To przestrzenie, w których odbywał się m.in. I synod archidiecezji w latach 1972–1975. Wystawa będzie podzielona na cztery grupy tematyczne. Pierwsza z nich ma przedstawiać wybitne postaci związane z kulturą, nauką i sztuką. Następna część wystawy przybliży postaci bohaterów związanych ze Śląskiem, gdzie szczególnie zaakcentowani będą powstańcy, kolejna część zostanie poświęcona społeczeństwu i społecznikom. Ostatnia przestrzeń wystawowa będzie natomiast opowiadać o ludziach Kościoła.

Na ten cel zostanie przeznaczonych 40 mln zł. Finansowanie pochodzi z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Urzędu Miasta Katowice oraz archidiecezji katowickiej.

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...