Stypendyści uczęszczają do 33 różnych szkół.

Z Bierunia pochodzi najliczniejsza reprezentacja uczniów, którzy uczestniczą w programie stypendialnym. Z parafii św. Bartłomieja jest aż 14 stypendystów. Również parafia św. Katarzyny w Jastrzębiu może pochwalić się znaczną liczbą stypendystów.

Dyplomy młodzieży wręczał bp Adam Wodarczyk. W liturgiczne wspomnienie bł. ks. Emila Szramka, który był proboszczem parafii mariackiej w Katowicach, opowiedział im o osobie patrona funduszu stypendialnego. - Ks. Szramek pełnił wiele odpowiedzilanych zadań w ówczesnej diecezji katowickiej, ale równocześnie słynął z tej troski o ludzi, którzy potrzebowali pomocy, tej służby miłosierdzia Kościoła. Cierpienie przyjmował z głęboką wiarą i osobistą godnością – mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej.

Mówiąc o funduszu stypendialnym bp Wodarczyk podkreślił, iż jest on darem całej archidiecezji. – Fundusz jest tworzony przez bardzo wiele osób. Czasem dzięki małym ofiarom, tzw. wdowiemu groszowi, ale także ofiarom składanym przez waszych rówieśników, kiedy my jako biskupi udzielamy sakramentu bierzmowania. To piękne dzieło i dar wspólnoty Kościoła archidiecezji – powiedział.

- To wszystko służy jednemu celowi: aby przygotować was, jako wspaniałych liderów dla życia społecznego i życia wspólnoty Kościoła. Ufamy, że rozwijając się intelektualnie, będziecie rozwijać się również duchowo – dodał.

Fundusz Stypendialny im. Bł. Ks. Emila Szramka wspiera uczniów 8 klas szkół podstawowych, wszystkich klas szkół ponadpodstawowych oraz studentów I roku studiów. Jest skierowany do zdolnej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin archidiecezji katowickiej.

Najnowsze

09 grudzień 2023

Abp Galbas: Czystość Maryi i nasza

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona 8 grudnia w Opavie

08 grudzień 2023

Spotkanie osób związanych z Zespołem ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej

 Rozmawiano o aktualnej sytuacji ochrony dzieci i młodzieży oraz kierunkach na przyszłość.

07 grudzień 2023

Biskupi Metropolii Górnośląskiej spotkali się w Kamieniu Śląskim

Rozmawiali m.in. o trwającym Synodzie o synodalności, a także o formacji seminaryjnej...

07 grudzień 2023

Po raz pierwszy obradowała rada kapłańska w nowym składzie

Księża spotkali się w środę, 6 grudnia, w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

04 grudzień 2023

Słowo metropolity katowickiego na święto górników

"Barbórkowe" życzenia abp. Adriana Galbasa skierowane do pracujących w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

04 grudzień 2023

Abp Galbas: Aby transformacja się udała, w jej centrum trzeba postawić człowieka

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Barbórkowej w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu.