Specjalne zarządzenie w sprawie zarządu dobrami doczesnymi w związku ze stanem epidemii wystosował do kapłanów archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc. Duchownych prosi o jałmużnę postną na doposażenie szpitali.
W słowie do kapłanów metropolita katowicki przede wszystkim wezwał do modlitwy i zaufania Bożej Opatrzności: „Stan epidemii i związane z nim utrudnienia w sprawowaniu posługi duszpasterskiej wzywają nas do nieustannej i gorliwej modlitwy”. Wskazał na pierwszeństwo budowania w parafialnych wspólnotach Kościoła żywego z wykorzystaniem „nowych form sakramentalnej i pozasakramentalnej posługi”, przede wszystkim internetu i mediów społecznościowych, by nadal „służyć wiernym, mieszkańcom naszych parafii i miejscowości”.
W poczuciu odpowiedzialności o „dobro parafialnej i archidiecezjalnej rodziny” abp Skworc przypomniał o konieczności troski o „kościoły parafialne, kaplice, pomieszczenia służące formacji i katechizacji, o przestrzeń, w której dokonuje się spotkanie Boga z człowiekiem”. Wspomniał kościół katedralny, Matkę kościołów archidiecezji, gdzie „wszyscy zrodzili się do sprawowania kapłańskiej posługi”. Zaznaczył, że trzeba też „zatroszczyć się o utrzymanie i funkcjonowanie obiektów sakralnych i kościelnych w naszych parafiach, jak również archidiecezji i wszystkich jej instytucji”.
Zgodnie z tradycją – podczas Mszy Krzyżma Świętego – duchowieństwo archidiecezji katowickiej składa ofiary na konkretny cel. „W tym roku pragniemy włączyć się w trwającą walkę z epidemią materialnie, poprzez złożenie ofiary na zakup respiratorów bądź środków ochronnych dla Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Tychach (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach) i Szpitala św. Józefa w Mikołowie” – pisze metropolita katowicki.
I dodaje: „Serdecznie proszę wszystkich kapłanów archidiecezji (proboszczów, administratorów, katechetów, wikariuszy, rezydentów, pracowników naukowych, emerytów – z wyłączeniem kapłanów chorych i misjonarzy, o złożenie jałmużny postnej w minimalnej wysokości 500 złotych”.