Bp Marek Szkudło przewodniczył Mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w święto św. Józefa Robotnika. W archidiecezji katowickiej był to dzień pokuty i postu w intencji zachowania miejsc pracy.

Bp Szkudło przypomniał w homilii, kiedy ustanowiono w Kościele święto Józefa Rzemieślnika, czy też Robotnika. Uczynił to papież Pius XII 1 maja 1955 roku zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich. Papież nadał w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy.

Biskup mówił też o wspomnieniu św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, które obchodzimy w Kościele 19 marca. - Dwa wspomnienia tego samego świętego - tak bliskie sobie i jakby odmienne. Czy naprawdę odmienne? - pytał w homilii biskup pomocniczy. - Stały i niezmienny. Ostoja spokoju i opiekun Rodziny. Świętej Rodziny. Orędownik robotników - tak scharakteryzował dzisiejszego patrona.  Przypomniał, że łagodnym i ukochanym nazwał go św. Jan XXIII.

Dwoistość w określaniu świętego Józefa - z jednej strony Oblubieńca Matki Bożej, a z drugiej - patrona pracy - przypomniała biskupowi postać świętego Benedykta i jego przesłanie „Ora et labora”, czyli „Módl się i pracuj”.

- „Ora et labora” świętego Józefa, „módl się i pracuj” to z jednej strony coś bardzo pospolitego, codziennego, powszedniego, z drugiej zaś klucz do wypełnienia się sensu dziejów, historii człowieka, Historii Zbawienia. I tak jest z pracą każdego człowieka - mówił bp Marek Szkudło.

Hierarcha podkreślił, że w trudnym czasie pandemii, zamknięcia w domach, zagrożeń miejsc pracy, przedsiębiorstw, rozwoju gospodarczego, powinniśmy przyzywać i naśladować św. Józefa. - Stąd zostaliśmy wezwani, aby dzisiejsze święto św. Józefa Rzemieślnika, stało się dniem pokuty i postu w intencji zachowania miejsc pracy oraz za te osoby, które w ostatnim czasie straciły pracę, a przez to i poczucie bezpieczeństwa - przypomniał dodając, że dzisiaj myślimy też o wszystkich poszkodowanych podczas suszy, szczególnie o rolnikach, sadownikach i ogrodnikach.

Wezwał też do ochrony ekonomicznie najsłabszych i sprawiedliwości, równomiernego rozłożenia materialnych kosztów zmagania się ze skutkami epidemii - mówiąc, że takie kroki "są dzisiaj szczególnym wymogiem elementarnej uczciwości, solidarności i miłości społecznej."

Biskup zachęcił diecezjan, by nie bali się dzisiaj w szczególny sposób  powierzyć św. Józefowi Robotnikowi. - On zaznał w życiu nie tylko pracy, ale i niepokoju, strachu, niewygody. Warto skierować się do Niego z tym wszystkim, co nas indywidualnie, personalnie, dotyka, męczy, niepokoi - wskazywał. - Ora et labora zawsze muszą się łączyć. Modlitwa i praca to nie tylko wyzwanie dla zakonników, to styl życia wiarą,  nie bójmy się go! - wzywał.

Na koniec przypomniał, że Bóg w tym trudnym czasie pandemii oczekuje naszego bezwarunkowego zaufania. - Bądź wdzięczny, trwaj we wspólnocie, a pokój, do którego zostałeś wezwany, będzie w Twoim sercu... - zauważył bp Szkudło. 

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza / Radio eM / KAI

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.