Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w Bazylice pw. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas liturgii proklamowano obchody 100-lecia archidiecezji łódzkiej.

Na początek metropolita katowicki przypomniał, że  idea – i instytucja Roku Jubileuszowego – zwłaszcza 50-tego i wielokrotności tej liczby - ma swoje źródło w Starym Testamencie. Cytował fragmenty Księgi Kapłańskiej, a odnosząc starotestamentowe przepisy do rozpoczętego jubileuszu archidiecezji łódzkiej, zachęcał, by pominąć "wezwanie do bezczynności, aby się zatrzymać na wskazaniu powrotu do swojej własności."

Metropolita katowicki przypomniał, że wszystko otrzymaliśmy od Boga. - On jest Sprawcą i Dawcą, a wszystko co otrzymaliśmy możemy zamknąć w dwóch słowach: stworzenie i zbawienie - mówił hierarcha. Wskazał, że dziś pełni nadziei modlimy się wspólnie do Boga, solidarni ze stworzeniem, ze światem przyrody, zwierząt i ludzi. - Modlimy się za człowieka, który jest zdolny do rozwoju, doskonalenia się, do wykraczania poza własne ograniczenia, narzucane mu przez struktury polityczne, ekonomiczne i społeczne - dodawał.

W homilii podkreślał, że "źródłem naszego optymizmu i nadziei w patrzeniu na człowieka jest chrześcijańska wiara". - Człowiek jako osoba jest powołany do relacji z Bogiem i drugim człowiekiem, ze światem stworzonym - zaznaczał arcybiskup mówiąc, że  Bóg-Stworzyciel jest zainteresowany losami stworzenia, człowieka zwłaszcza. To On dał nam swego Syna, "aby każdy kto w niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne."  - Przez Niego, przez Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie,  trwa w nas nadzieja na życie wieczne w Domu Ojca; na nowe niebo i na nową ziemię, na zmartwychwstanie. Trwa dzieło zbawienia! - mówił.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii metropolita katowicki przypomniał, że nie jesteśmy właścicielami świata. Tę prawdę odkrywamy w dniu wspomnienia św. Franciszka. - Winnica to nie tylko symbol świata. To także symbol naszego życia. Gospodarzem winnicy jest Bóg. My jesteśmy rolnikami, którzy otrzymali winnicę w dzierżawę. Świat i nasze życie zostały nam dane jako dary do zagospodarowania - wyjaśniał.

Arcybiskup uświadamiał, że kiedyś i my zostaniemy zapytani o owoce naszej pracy, naszego życia, naszego powołania. - Pan Bóg pragnie, aby nasze talenty i to, co posiadamy służyło także innym - zaznaczał.

Abp Skworc przekonywał, że "możemy w mocy Ducha zmieniać świat, oblicze ziemi.". - To nasze zadanie i powołanie. Podejmujmy zatem trud porządkowania własnego podwórka (osobistego i kościelnego), co może być przekonującym przykładem dla innych. Naszym obowiązkiem jest też uderzać w wielki dzwon sumień - wzywał.

W homilii hierarcha nawiązał też do słów papieża Franciszka i św. Jana Pawła II. Obaj papieże wywali do życia kontemplatywnego, skromnego. - Wszystkim życzmy dobrobytu, ale ważne jest, żebyśmy go nie widzieli wyłącznie w kategoriach rzeczy materialnych, wszak istnieje bogactwo wartości duchowych, na które zwraca uwagę chrześcijaństwo i inne religie. Ponadto samo stworzenie jest ofiarowaną nam przez Boga wartością, za którą winniśmy dziękować - przekonywał arcybiskup.

Wskazywał, że "mamy głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu, co oznacza ekologię integralną, całościowe patrzenie na świat, nasz wspólny dom." - Jesteśmy w drodze do szabatu wieczności, do nowego Jeruzalem, do wspólnego domu w niebie. (...) Niech już dziś w nas i przez nas zmienia się oblicze ziemi, naszej wspólnej matki - zachęcał.

Zwracając się do obecnych na liturgii diecezjan i duchownych metropolita katowicki życzył, by w Roku Jubileuszowym zmieniała się „mocą Bożego Ducha” winnica lokalnego Kościoła, archidiecezji łódzkiej. Zachęcał, by stała się wspólnotą parafii - „placówek misyjnych” charakteryzująca się przyjęciem, życiem modlitwy i ciszą, która pokrzepia ducha, a także sprawowaniem sakramentu pojednania i wrażliwością na potrzeby ubogich. - Niech ta Winnica przynosi owoc obfity! - mówił na koniec.

KAI / ASP

 

Najnowsze

06 sierpień 2022

Dobrze, że jesteście

77. Archidiecezjalna Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu. Pątników...

03 sierpień 2022

Pielgrzymka Rybnicka w drodze Jasną Górę

77 Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła dziś rano z Bazyliki św...

01 sierpień 2022

Śp. ks. Emanuel Olszar

Z przykrością zawiadamiamy, że 30 lipca przeżywszy 74 lata w tym 49...

30 lipiec 2022

Kobiety u Matki Bożej Piekarskiej

W niedzielę 21 sierpnia br. odbędzie się stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt...

16 lipiec 2022

Od soboty darmowe zwiedzanie Panteonu Górnośląskiego

Nowa instytucja kultury otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. W związku z tym...

15 lipiec 2022

Niech wasza praca będzie czasem bezgłośnym uwielbianiem Pana

Mszę św. w intencji pracowników Lasów Państwowych z całej Polski sprawowano w...