Metropolita katowicki wziął udział w panelu dyskusyjnym online zorganizowanym przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Tematem spotkania była 55. rocznica orędzia biskupów polskich.

- Jest rzeczą niepodważalną, że ten list rozpoczął pewien proces pojednania, który był nie do zatrzymania – podkreślił abp Skworc, zaznaczając, że ważnym impulsem w tym procesie była beatyfikacja, a potem kanonizacja Maksymiliana Kolbego.

Metropolita podzielił się osobistym doświadczeniem z 1965 r. – Byłem wtedy uczniem liceum ogólnokształcącego. Po liście biskupów polskich, w którym padły słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, dyrektor szkoły odczytał nam rezolucję potępiającą gest naszego episkopatu. Mieliśmy ją podpisać. Niemniej jednak żaden z uczniów na to się nie zgodził – wspominał abp Skworc.

W swoim wystąpieniu podkreślił, że wszyscy jesteśmy „świadkami i propagatorami tego procesu, który wciąż trwa”. – To jest nasze dziedzictwo, którym chcemy się dzielić – powiedział.

Dziedzictwo pojednania i przebaczenia jest kontynuowane i konkretnie realizowane przez Fundację Maksymiliana Kolbego, powołaną w 2007 r. przez episkopaty Polski i Niemiec. Abp Wiktor Skworc jest współprzewodniczącym rady Fundacji z ramienia KEP wraz z abp. Ludwigiem Schickiem reprezentującym hierarchów Niemiec.

W działalności Fundacji – jak podkreślił abp Skworc – ważne jest „świadectwo pojednanych”, a więc Kościoła katolickiego w Niemczech i w Polsce, i społeczeństw naszych krajów. – W tym celu organizowane są warsztaty dla młodych z różnych krajów europejskich, które odbywają się każdego roku w Auschwitz. Fundacja prowadzi również działalność w kilku krajach na Bałkanach, starając się prowadzić ludzi do spotkania, dialogu i pojednania. Angażuje się także na rzecz ofiar niesprawiedliwości i przemocy – wyliczał prelegent.

Uczestnicy odnieśli się także do wspólnego oświadczenia Fundacji z okazji kolejnej rocznicy wspominanej wymiany listów. Dokument podpisany został przez abp. Skworca i abp. Ludwiga Schicka, reprezentującego episkopat Niemiec.

Uczestnicy dyskutowali o wspomnianym w oświadczeniu postanowieniu Niemieckiego Bundestagu, postulującym powstanie w Berlinie pomnika upamiętniającego polskie ofiary z okresu niemieckiej okupacji Polski. Poruszono także kwestię wartości i ważności słowa Episkopatu Niemiec z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, będącego kolejnym elementem procesu pojednania między Kościołami i społeczeństwami.

W debacie oprócz abp. Wiktora Skworca, wieloletniego przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec wzięli udział także dr hab. Wojciech Kucharski (zastępca dyrektora Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu), ks. dr Manfred Deselaers (niemiecki ksiądz katolicki, kapłan diecezji akwizgrańskiej, od 1990 r. mieszkający w Oświęcimiu, wiceprezes Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu), dr Gerhard Gnauck (wieloletni korespondent warszawski opiniotwórczych dzienników niemieckich).

Dyskusje poprowadzili: Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum oraz jego zastępca Grzegorz Polak.

Panelowi towarzyszy wystawa "Przebaczenie drogą do wolności", która od 18 listopada jest prezentowana na stronie internetowej, a od grudnia będzie dostępna także w przestrzeni muzealnej. Ekspozycja przypomina najważniejsze i często nieznane fakty, związane z orędziem biskupów polskich do niemieckich.

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...