Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne włączyło się w tegoroczne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W czasie niedzielnej Eucharystii sprawowanej w kaplicy WSŚD metropolita katowicki przypomniał, jakie znaczenie ma obecnie dla Kościoła dążenie do zjednoczenia wyznawców Jezusa Chrystusa. - Porażające i pogłębiające się podziały w ludzkiej rodzinie, w naszym społeczeństwie, w rodzinach, a nawet w Kościele, potrzebują znaku chrześcijan pogodzonych, zjednoczonych, bo tylko chrześcijanie zjednoczeni mogą być światłem, punktem odniesienia, miastem położonym na górze, punktem orientacyjnym dla ludzkiej rodziny. Dlatego tym intensywniej módlmy się o szczególny dar Ducha Świętego: dar jedności chrześcijan - podkreślił abp Wiktor Skworc.

Metropolita w swoim słowie skierowanym do alumnów wspomniał również ks. prof. Alfonsa Skowronka, urodzonego w Piekarach Śląskich wychowawcę i wykładowcę w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. - Na końcu jednego ze swoich ostatnich artykułów z pokorą stwierdza: „To ogólne i raczej powierzchowne nakreślenie problematyki uprawnia do globalnej oceny, że «ekumenia jest przygodą Ducha Świętego». Tym językiem przemawia do nas nieoceniony Dekret o ekumenizmie: «Nawrócenie serca i świętość życia, połączone z osobistym i publicznymi modlitwami błagalnymi o jedność chrześcijan, powinny być uważane jakby za duszę całego ruch ekumenicznego. Dlatego słusznie mogą być nazywane ekumenizmem duchowym». Jedności Kościoła nie można «robić» ani organizować. Jest ona darem Ducha Bożego” - cytował metropolita katowicki.

Przywołując nauczanie Soboru Watykańskiego II, abp Wiktor Skworc zaznaczył, że wspólnym doświadczeniem dla wszystkich chrześcijan jest chrzest. - Przez chrzest stajemy się dziećmi Bożymi i mamy wspólnego Ojca. Kto ma tego samego ojca - staje się niejako dla rodzeństwa bratem i siostrą. To tu ma swoje źródło liturgiczne i kaznodziejskie pozdrowienie: bracia i siostry. To nie uprzejmość czy pusty ukłon w kierunku słuchaczy, to stwierdzenie pełnego sensu i tajemnicy faktu, o którym powinno się pamiętać po obu stronach ambony. W podobny sposób mówi o tym Sobór Watykański II w dekrecie o ekumenizmie, kiedy o niekatolickich ochrzczonych stwierdza: „Pomimo to usprawiedliwieni z wiary przez chrzest należą do Ciała Chrystusa, dlatego też zdobi ich należne im imię chrześcijańskie, a synowie Kościoła katolickiego słusznie ich uważają za braci w Panu” - mówił.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. W tym roku towarzyszy mu hasło: "Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc" (por. J 15,5-9). W archidiecezji katowickiej centralne nabożeństwo ekumeniczne odprawione zostanie w Katowicach w ewangelickim kościele Zmartwychwstania w niedzielę 24 stycznia o godz. 17.

Marta Sudnik-Paluch

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.