Abp Wiktor Skworc przewodniczył nabożeństwu w katedrze Chrystusa Króla. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także biskupi pomocniczy oraz pracownicy Kurii Metropolitalnej i instytucji diecezjalnych.

Uczestnicy drogi krzyżowej modlili się w intencji cierpiących – ofiar, ale także za wszystkich innych, by mieli odwagę "podnosić tych, których przytłacza krzyż bolesnych doświadczeń".

- Jesteśmy świadomi, że nasze pokutne akty nie uczynią niebyłą wyrządzoną krzywdę ani nie uśmierzą bólu zranionych zgorszeniem sumień – podkreślił w modlitwie na koniec nabożeństwa abp Skworc. Zaznaczył, że "jesteśmy świadomi, że nasze pokutne akty nie uczynią niebyłą wyrządzoną krzywdę, ani nie uśmierzą bólu zranionych zgorszeniem sumień".

- Panie, pragniemy stanąć po stronie małych i słabych, pragniemy być czytelnym znakiem Twojego zbawienia, głosem, który przepowiada Dobrą Nowinę, oraz narzędziem pojednania i uzdrowienia w tym świecie - modlił się na zakończenie metropolita katowicki.

W tym roku Dzień  Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich jest przeżywany w Kościele w Polsce pod hasłem "Wspólnota ze Zranionymi". Teksty rozważań Drogi Krzyżowej przygotowała Fundacja św. Józefa KEP, której misją jest ochrona dzieci i młodzieży we wspólnocie Kościoła Katolickiego oraz budowanie efektywnych struktur pomocy wspierających uzdrowienie osób zranionych i zapobieganie kolejnym przestępstwom wykorzystania seksualnego.

Papież Franciszek 30 czerwca 2015 r. zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie w poszczególnych krajach Dni Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Po raz pierwszy obchodzono go w Polsce 3 marca 2017 roku. Zgodnie z decyzją podjętą na 380. Zebraniu Plenarnym w Płocku jesienią 2018 r. każdy pierwszy piątek Wielkiego Postu jest w polskim Kościele Dniem Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich

- Jako Kościół jesteśmy żywym organizmem i zdajemy sobie sprawę z tego, że w momencie, kiedy cierpi jeden członek, cierpi cały Kościół. Otaczamy modlitwą ofiary, ich rodziny, pamiętamy o osobach, które doznały krzywdy ze strony osób duchownych. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby te sytuacje były wyjaśnione, aby winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności i raz jeszcze powtarzamy, że do podobnych sytuacji nigdy nie powinno było dojść. Każdy przypadek to o jeden przypadek za dużo - powiedział w czwartek rzecznik archidiecezji katowickiej ks. Tomasz Wojtal.