Abp Wiktor Skworc przewodniczył nabożeństwu w katedrze Chrystusa Króla. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także biskupi pomocniczy oraz pracownicy Kurii Metropolitalnej i instytucji diecezjalnych.

Uczestnicy drogi krzyżowej modlili się w intencji cierpiących – ofiar, ale także za wszystkich innych, by mieli odwagę "podnosić tych, których przytłacza krzyż bolesnych doświadczeń".

- Jesteśmy świadomi, że nasze pokutne akty nie uczynią niebyłą wyrządzoną krzywdę ani nie uśmierzą bólu zranionych zgorszeniem sumień – podkreślił w modlitwie na koniec nabożeństwa abp Skworc. Zaznaczył, że "jesteśmy świadomi, że nasze pokutne akty nie uczynią niebyłą wyrządzoną krzywdę, ani nie uśmierzą bólu zranionych zgorszeniem sumień".

- Panie, pragniemy stanąć po stronie małych i słabych, pragniemy być czytelnym znakiem Twojego zbawienia, głosem, który przepowiada Dobrą Nowinę, oraz narzędziem pojednania i uzdrowienia w tym świecie - modlił się na zakończenie metropolita katowicki.

W tym roku Dzień  Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich jest przeżywany w Kościele w Polsce pod hasłem "Wspólnota ze Zranionymi". Teksty rozważań Drogi Krzyżowej przygotowała Fundacja św. Józefa KEP, której misją jest ochrona dzieci i młodzieży we wspólnocie Kościoła Katolickiego oraz budowanie efektywnych struktur pomocy wspierających uzdrowienie osób zranionych i zapobieganie kolejnym przestępstwom wykorzystania seksualnego.

Papież Franciszek 30 czerwca 2015 r. zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie w poszczególnych krajach Dni Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Po raz pierwszy obchodzono go w Polsce 3 marca 2017 roku. Zgodnie z decyzją podjętą na 380. Zebraniu Plenarnym w Płocku jesienią 2018 r. każdy pierwszy piątek Wielkiego Postu jest w polskim Kościele Dniem Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich

- Jako Kościół jesteśmy żywym organizmem i zdajemy sobie sprawę z tego, że w momencie, kiedy cierpi jeden członek, cierpi cały Kościół. Otaczamy modlitwą ofiary, ich rodziny, pamiętamy o osobach, które doznały krzywdy ze strony osób duchownych. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby te sytuacje były wyjaśnione, aby winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności i raz jeszcze powtarzamy, że do podobnych sytuacji nigdy nie powinno było dojść. Każdy przypadek to o jeden przypadek za dużo - powiedział w czwartek rzecznik archidiecezji katowickiej ks. Tomasz Wojtal.

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...