- Od 1700 lat niedziela jest wolna od pracy - przypomniał w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Dziś ukazał się apel podpisany przez niego oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o poszanowanie niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

Apel biskupów jest związany z rocznicą przypadającą w najbliższą niedzielę rocznicą – w marcu 321 r. cesarz Konstantyn I Wielki wydał dekret ustanawiający niedzielę dniem świątecznym. Przypomniał to także w „Rozmowie poranka” Radia eM abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki podkreślił też, że w obecnym okresie wzrostu liczby zachorowań na covid-19 bardzo ważne jest zachowanie łączności z chorymi i pielęgnowanie więzi międzyludzkich.

Nawiązując do rozpoczynającej się dziś (5.03) wizyty papieża Franciszka w Iraku, arcybiskup zaznaczył, że to wydarzenie ważne, ponieważ oczy całego świata będę zwrócone na żyjących tam chrześcijan. Apelował, abyśmy wszyscy wspierali tę podróż naszym świadectwem życia w pokoju. Przypomniał, że przed laty wielkim przeciwnikiem interwencji państw zachodnich w Iraku był św. Jan Paweł II.

Abp Wiktor Skworc zwrócił też uwagę na rozpoczynające się w archidiecezji katowickiej praktyki alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w parafiach, gdzie zyskają doświadczenie wspólnoty, a także na posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii Św., którzy mieli w ostatnich dniach rekolekcje. Tym ostatnim arcybiskup także podziękował za ich posługę i przypomniał, że w ubiegłym roku ponad 200 mężczyzn przystąpiło do formacji, by stać się szafarzami. Pandemia przerwała ten proces, ale obecnie jest on reaktywowany.

Najnowsze

20 kwiecień 2021

Pierwsze Komunie św. w czasie pandemii

Zgodnie z zaleceniami Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach tegoroczne uroczystości pierwszokomunijne...

19 kwiecień 2021

Rocznica święceń kapłańskich abp. Wiktora Skworca

19 kwietnia mija 48. rocznica święceń prezbiteratu Metropolity katowickiego i kapłanów, którzy...

18 kwiecień 2021

Rodzina jest skałą ucieczki

Po raz 30. członkowie Domowego Kościoła przeżywali w katowickiej katedrze Wielkanocny Dzień...

16 kwiecień 2021

Warto mówić o rzeczach pozytywnych i wspólnie czynić dobro!

W trudnych, nieprzewidywalnych czasach rodzinna modlitwa, Eucharystia oraz karmienie się Bożym Słowem...

16 kwiecień 2021

Śp. ks. Władysław Basista

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł Śp. ks. prał. Władysław Basista, emerytowany wykładowca...

13 kwiecień 2021

Kartki dla chorych na Covid-19

Ponad pół tysiąca kartek dla chorych na COVID-19 napisali w ramach akcji...