Przez 24 godziny drzwi rybnickiej bazyliki św. Antoniego nieustannie otwierały się i zamykały.

To już 8. edycja inicjatywy "24 godziny dla Pana", której pomysłodawcą jest papież Franciszek. Ojca Świętego miała z kolei zainspirować informacja o odbywającej się w Polsce Nocy Konfesjonałów. Papież zaproponował, aby dobę poprzedzającą 4. niedzielę Wielkiego Postu spędzać na adoracji Najświętszego Sakramentu i celebrowaniu sakramentu pokuty. Hasłem towarzyszącym tegorocznej modlitwie były słowa: "On odpuszcza wszystkie twoje winy".

W tym roku pierwszy raz czuwanie modlitewne odbyło się w rybnickiej parafii św. Antoniego. Przez całą dobę Jezus wystawiony był w monstrancji na ołtarzu, a w konfesjonałach czekali kapłani. Modlitwę animowały rybnickie wspólnoty, m.in. Rybnicki Wieczór Chwały, Domowy Kościół, Diakonia Modlitwy Ruchu Światło - Życie czy Wspólnota Jezusa Miłosiernego. Nie zabrakło także długich chwil ciszy i zasłuchania w Pana.

Ks. proboszcz Marek Bernacki jest pod wrażeniem frekwencji. - Przez cały czas w kościele są ludzie. Drzwi nieustannie otwierają się i zamykają. Nawet w środku nocy kilkanaście osób trwało na modlitwie, a zdarzali się tacy, którzy właśnie ten czas wybrali na przystąpienie do sakramentu pokuty - cieszy się. Jak dodaje, nie było problemu z zapełnieniem grafiku spowiedników - zgłaszali się kapłani z całego dekanatu, a nawet położonych nieco dalej parafii.

Nabożeństwo rozpoczęło się od liturgii pokutnej. W homilii ks. Mateusz Mnich przypomniał, że pierwszym krokiem do przebaczenia tym, którzy nam zawinili, jest uznanie, że to ja sam potrzebuję przebaczenia. - Największym grzechem jest pewność, że jestem doskonały, że nie ma drugiego tak doskonałego człowieka jak ja. Dopiero kiedy uznam, że jestem grzeszny, słaby, wtedy On może zacząć działać. Nie ma takiego grzechu, który byłby większy niż Jego miłość. Pan Bóg ma dziesiątki tysięcy powodów, żeby człowiekowi powiedzieć: "zejdź mi z oczu", a On mówi: kocham Cię. Przyjmij dzisiaj Boże miłosierdzie. Przyjmij Jego miłość, a to doświadczenie sprawi, że spotkasz Go we wszystkich innych sytuacjach. Ale najpierw uznaj, że jesteś grzesznikiem. Powiedz dzisiaj "przepraszam, bo tyle zawaliłem". I usłysz Jego słowa: "i co z tego? I tak cię kocham" - zakończył kapłan.

Czuwanie w ramach "24 godzin dla Pana" odbyło się również w innych parafiach naszej archidiecezji, m. in. w parafii Matki Bożej Bolesnej w Mysłowicach - Brzęczkowicach i parafii Miłosierdzia Bożego w Żorach.

Najnowsze

09 grudzień 2023

Abp Galbas: Czystość Maryi i nasza

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona 8 grudnia w Opavie

08 grudzień 2023

Spotkanie osób związanych z Zespołem ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej

 Rozmawiano o aktualnej sytuacji ochrony dzieci i młodzieży oraz kierunkach na przyszłość.

07 grudzień 2023

Biskupi Metropolii Górnośląskiej spotkali się w Kamieniu Śląskim

Rozmawiali m.in. o trwającym Synodzie o synodalności, a także o formacji seminaryjnej...

07 grudzień 2023

Po raz pierwszy obradowała rada kapłańska w nowym składzie

Księża spotkali się w środę, 6 grudnia, w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

04 grudzień 2023

Słowo metropolity katowickiego na święto górników

"Barbórkowe" życzenia abp. Adriana Galbasa skierowane do pracujących w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

04 grudzień 2023

Abp Galbas: Aby transformacja się udała, w jej centrum trzeba postawić człowieka

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Barbórkowej w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu.