Metropolita katowicki przewodniczył uroczystej Mszy św. z obrzędem pobłogosławienia palm. Liturgia była transmitowana w internecie i na antenie Radia eM.

W homilii metropolita katowicki przypomniał, że Niedziela Palmowa przynależy do pasyjnej części okresu Wielkiego Postu. Wskazał na drastyczny opis męki i śmierci naszego Zbawiciela wg św. Marka. – Oto ginie Boży Syn; sam Bóg odchodzi z tego świata poprzez najokrutniejszą z form śmierci zadawanej przez ludzi: ubiczowanie, cierniem koronowanie, przybicie do krzyża – mówił.

Arcybiskup powoływał się na medyczne analizy, które ukazują, że ta forma śmierci jest pasmem trudnych do wyobrażenia cierpień. – Śmierć jako ostatnia powinność człowieka na ziemi nie jest łatwa; nie ma w sobie piękna narodzin do nowego życia – wskazywał dodając, że  Jezus Chrystus – Cierpiący i Ukrzyżowany objawia nam pełną prawdę o cierpieniu i śmierci człowieka.

W homilii nawiązał także do czytanego dziś w liturgii Listu św. Pawła do Kolosan. – Apostoł – sam będący we więzieniu – próbuje uświadomić chrześcijan nie tylko tego miasta, iż cierpienia są nieodłączną częścią zbawczego dzieła Chrystusa i że każdy chrześcijanin powinien być gotów pójść śladem Głowy, znosząc cierpienia dla dobra wspólnoty – tłumaczył. Chrześcijanin ma to czynić mocą Chrystusa.

Arcybiskup wymieniał sytuacje, kiedy wierni muszą zmierzyć się z cierpieniem. Między innymi wtedy, "kiedy człowiek człowieka prześladuje; kiedy zadaje cierpienie i śmierć." Tu wspomniał  Tragedię Górnośląską, która miała miejsce pod koniec wojny, miedzy lutym a kwietniem 1945 roku na Górnym Śląsku. Do dramatów ludzkich zaliczył też aktualną sytuację epidemiczną i wspomniał "coraz liczniejsze ofiary niszczącego wirusa."

­– W tym pandemicznym czasie – niech każdy z nas – wiążący swoje życie z Jezusem Chrystusem – żyje pewnością wiary; że Bóg ze śmierci czyni nowe życie – wzywał metropolita katowicki zastrzegając, byśmy nie czynili się "zbawicielami samych siebie", a mieli świadomość odkupieńczej ofiary Chrystusa. Jak podkreślał, to odkupienie nie dokonuje się jednak bez naszej woli i naszego udziału. ­­– Dlatego ważna jest nasza codzienna postawa – podpowiadał abp Skworc i wzywał do naśladowania Chrystusa także w niesieniu krzyża (por. Łk 9,23).

– Niewątpliwie „krzyżem” jest aktualna sytuacja zagrożenia; jesteśmy wezwani aby ją solidarnie zanosić i nosić; wcielając się w pozytywne postaci z drogi krzyżowej naszego Zbawiciela – mówił wskazując na to, że takimi postaciami są  przedstawiciele służby zdrowia, a także wolontariusze i wszyscy, którzy na pierwszej linii frontu zmagają się i walczą z zagrożeniem. – Chcemy ich wszystkich – nie przymuszani zarządzeniami, nakazami i zakazami – ale w duchu miłości wspierać, również swoim odpowiedzialnym zachowaniem – deklarował arcybiskup.

Decyzją papieża Franciszka organizowane od 1986 roku właśnie w Niedzielę Palmową spotkania młodych zostały przeniesione na uroczystość Chrystusa Króla.

KAI / ASP / xtom

GALERIA ZDJĘĆ

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...