Metropolita katowicki przewodniczył uroczystej Mszy św. z obrzędem pobłogosławienia palm. Liturgia była transmitowana w internecie i na antenie Radia eM.

W homilii metropolita katowicki przypomniał, że Niedziela Palmowa przynależy do pasyjnej części okresu Wielkiego Postu. Wskazał na drastyczny opis męki i śmierci naszego Zbawiciela wg św. Marka. – Oto ginie Boży Syn; sam Bóg odchodzi z tego świata poprzez najokrutniejszą z form śmierci zadawanej przez ludzi: ubiczowanie, cierniem koronowanie, przybicie do krzyża – mówił.

Arcybiskup powoływał się na medyczne analizy, które ukazują, że ta forma śmierci jest pasmem trudnych do wyobrażenia cierpień. – Śmierć jako ostatnia powinność człowieka na ziemi nie jest łatwa; nie ma w sobie piękna narodzin do nowego życia – wskazywał dodając, że  Jezus Chrystus – Cierpiący i Ukrzyżowany objawia nam pełną prawdę o cierpieniu i śmierci człowieka.

W homilii nawiązał także do czytanego dziś w liturgii Listu św. Pawła do Kolosan. – Apostoł – sam będący we więzieniu – próbuje uświadomić chrześcijan nie tylko tego miasta, iż cierpienia są nieodłączną częścią zbawczego dzieła Chrystusa i że każdy chrześcijanin powinien być gotów pójść śladem Głowy, znosząc cierpienia dla dobra wspólnoty – tłumaczył. Chrześcijanin ma to czynić mocą Chrystusa.

Arcybiskup wymieniał sytuacje, kiedy wierni muszą zmierzyć się z cierpieniem. Między innymi wtedy, "kiedy człowiek człowieka prześladuje; kiedy zadaje cierpienie i śmierć." Tu wspomniał  Tragedię Górnośląską, która miała miejsce pod koniec wojny, miedzy lutym a kwietniem 1945 roku na Górnym Śląsku. Do dramatów ludzkich zaliczył też aktualną sytuację epidemiczną i wspomniał "coraz liczniejsze ofiary niszczącego wirusa."

­– W tym pandemicznym czasie – niech każdy z nas – wiążący swoje życie z Jezusem Chrystusem – żyje pewnością wiary; że Bóg ze śmierci czyni nowe życie – wzywał metropolita katowicki zastrzegając, byśmy nie czynili się "zbawicielami samych siebie", a mieli świadomość odkupieńczej ofiary Chrystusa. Jak podkreślał, to odkupienie nie dokonuje się jednak bez naszej woli i naszego udziału. ­­– Dlatego ważna jest nasza codzienna postawa – podpowiadał abp Skworc i wzywał do naśladowania Chrystusa także w niesieniu krzyża (por. Łk 9,23).

– Niewątpliwie „krzyżem” jest aktualna sytuacja zagrożenia; jesteśmy wezwani aby ją solidarnie zanosić i nosić; wcielając się w pozytywne postaci z drogi krzyżowej naszego Zbawiciela – mówił wskazując na to, że takimi postaciami są  przedstawiciele służby zdrowia, a także wolontariusze i wszyscy, którzy na pierwszej linii frontu zmagają się i walczą z zagrożeniem. – Chcemy ich wszystkich – nie przymuszani zarządzeniami, nakazami i zakazami – ale w duchu miłości wspierać, również swoim odpowiedzialnym zachowaniem – deklarował arcybiskup.

Decyzją papieża Franciszka organizowane od 1986 roku właśnie w Niedzielę Palmową spotkania młodych zostały przeniesione na uroczystość Chrystusa Króla.

KAI / ASP / xtom

GALERIA ZDJĘĆ

Najnowsze

06 sierpień 2022

Dobrze, że jesteście

77. Archidiecezjalna Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu. Pątników...

03 sierpień 2022

Pielgrzymka Rybnicka w drodze Jasną Górę

77 Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła dziś rano z Bazyliki św...

01 sierpień 2022

Śp. ks. Emanuel Olszar

Z przykrością zawiadamiamy, że 30 lipca przeżywszy 74 lata w tym 49...

30 lipiec 2022

Kobiety u Matki Bożej Piekarskiej

W niedzielę 21 sierpnia br. odbędzie się stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt...

16 lipiec 2022

Od soboty darmowe zwiedzanie Panteonu Górnośląskiego

Nowa instytucja kultury otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. W związku z tym...

15 lipiec 2022

Niech wasza praca będzie czasem bezgłośnym uwielbianiem Pana

Mszę św. w intencji pracowników Lasów Państwowych z całej Polski sprawowano w...