Z przykrością zawiadamiamy, że w czwartek 1 kwietnia br., zmarł w szpitalu w Cieszynie śp. ks. Józef Kupka, emerytowany proboszcz parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Bojszowach. Przeżył lat 83, w tym 58 lata w kapłaństwie.

Jego pogrzeb odbędzie się w środę, 7 kwietnia br. w parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Bojszowach:

  • o godz. 13.00 - modlitwa za zmarłego
  • o godz. 14.00 - Msza Święta pogrzebowa

Post scriptum:
Zważywszy na sytuację epidemiologiczną w kraju, zachęcamy przede wszystkim do modlitwy za zmarłego i odprawienia Mszy Świętej w miejscu swojego przebywania.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Amen.

Ks. Józef Kupka urodził się 11 listopada 1937 roku w Mysłowicach jako syn Jana i Heleny z domu Loga. Ojciec był nauczycielem, kierownikiem Szkoły Specjalnej w Siemianowicach Śląskich, matka nie pracowała zawodowo. Miał siostrę bliźniaczkę - Marię. Ochrzczony został 18 listopada 1937 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach, tam też przystąpił do bierzmowania 9 października 1950 roku.
Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące ukończył w Mysłowicach. W 1955 roku otrzymał świadectwo dojrzałości i zgodnie z wolą ojca, rozpoczął studia weterynaryjne w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu, choć już wówczas myślał o kapłaństwie. Po pierwszym semestrze przerwał studia i wrócił do Mysłowic podejmując pracę jako księgowy w Narodowym Banku Polskim.
W sierpniu 1956 roku zgłosił się do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Interesował się radiotechniką i historią, należał do zespołu fotograficznego. Był stateczny i skromny, opanowany, rozmodlony. Pracę dyplomową pt. „Przywileje duchowieństwa w Polsce” napisał na seminarium z historii Kościoła u ks. Jerzego Pawlika. Święcenia diakonatu otrzymał 15 kwietnia 1962 roku w kaplicy seminaryjnej w Krakowie. Święceń prezbiteratu w katowickiej katedrze udzielił mu 24 czerwca 1962 roku biskup Herbert Bednorz.
Podczas wakacji po święceniach posługiwał jako wikariusz w parafii w Brzęczkowicach i Piekarach Śląskich. Na pierwszą placówkę wikariuszowską został skierowany do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju (1962-1963). Następnie pracował jako wikariusz w parafii Świętych Cyryla i Metodego w Załęskiej Hałdzie (1963-1966), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym (1966-1969), Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej (1969-1973), Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kończycach Małych (1973-1976), Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Świętej Rozalii w Chorzowie – Maciejkowicach (1976-1977), Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim (1977-1980). Pracę proboszczowską napisał na temat: „Kobieta pracująca jako problem duszpasterski”.

W 1980 roku został mianowany najpierw wikariuszem – ekonomem parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Bojszowach, a następnie jej proboszczem. Urząd ten sprawował przez 23 lata. Przeprowadził remont kościoła, organów, prezbiterium i ołtarzy. Reaktywował chór kościelny „Jutrzenka”, grupę Oazy i Dzieci Maryi. Troszczył się o ludzi chorych i dzieci z biednych rodzin. Był katechetą w przedszkolu i szkole podstawowej w Bojszowach (1990-2003). Wybudował kościół pod wezwaniem Świętego Jana Nepomucena w Jedlinie. W 2003 roku został przeniesiony na emeryturę i zamieszkał w Jedlinie. Przez 10 lat był rektorem tamtejszego kościoła.

Zmarł 1 kwietnia 2021 roku w 84 roku życia i w 59 roku kapłaństwa. Jego pogrzeb odbył się 7 kwietnia w Parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Bojszowach.

Najnowsze

20 marzec 2023

Poddajmy się wielkopostnej terapii

Metropolita katowicki w kościele św. Anny modlił się o pokój i radość...

20 marzec 2023

Praca jest zbyt cennym darem, by ją źle użytkować

O etosie i wymiarze etycznym pracy mówił abp Wiktor Skworc w homilii...

15 marzec 2023

Będzie beatyfikacja bez uznania cudu?

Ustalenia śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie śmierci księdza Franciszka Blachnickiego otwierają...

14 marzec 2023

Ks. Bogdan Kołodziej nowym rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii

Pochodzący z Kochłowic ksiądz archidiecezji katowickiej od 2014 roku posługuje wśród Polonii...

13 marzec 2023

Jałmużna postna księży dla Syrii

Już po raz trzeci duchowieństwo Kościoła katowickiego przekaże osobistą jałmużnę postną.

10 marzec 2023

Nie czas na wewnątrzpolskie konflikty, apelujemy o modlitwę i wyciszenie

Metropolita katowicki w „Rozmowie Poranka” odniósł się do medialnych doniesień na temat...