Z przykrością zawiadamiamy, że w piątek 2 kwietnia br. w szpitalu w Katowicach - Pyrzowicach zmarł śp. ks. Hubert Seweryn, emerytowany proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata we Frydku. Przeżył lat 77, w tym 47 lat w kapłaństwie.

Jego pogrzeb odbędzie się w piątek, 9 kwietnia br., o godz. 13.30 w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata we Frydku.

Post scriptum:
Zważywszy na sytuację epidemiologiczną w kraju, zachęcamy przede wszystkim do modlitwy za zmarłego i odprawienia Mszy Świętej w miejscu swojego przebywania.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Amen.

Ks. Hubert Seweryn urodził się 22 lutego 1944 roku w Gliwicach jako syn Pawła i Gertrudy z domu Pośpiech. Ochrzczony został 19 marca 1944 roku w Parafii Świętej Marii Magdaleny w Tychach. Tam również, 30 września 1956 roku, otrzymał bierzmowanie. Jego Ojciec był krawcem i kościelnym. Miał dwie siostry i jednego brata.
Po ukończeniu tyskiej szkoły podstawowej w 1958 roku klasę ósmą ukończył już w liceum w Tychach. Klasę dziewiątą rozpoczął w Niższym Seminarium Duchownym im. Świętego Jacka w Katowicach. Po zamknięciu seminarium przez władze państwowe, przeniósł się do liceum w Pszczynie. Okoliczności spowodowały, że na jakiś czas wyjechał do Nowego Targu, a po powrocie zdał maturę w liceum wieczorowym w Pszczynie w 1965 roku.
Po maturze wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Pracę seminaryjną napisał nt.: „Pieśni pątnicze związane z kultem Matki Bożej Piekarskiej”.
Dnia 27 lutego 1971 roku, z rąk biskupa Herberta Bednorza otrzymał w Krakowie święcenia diakonatu. Po święceniach został skierowany na staż najpierw do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżkowicach, później do parafii Matki Bożej Różańcowej w Moszczenicy, gdzie prowadził katechezę oraz pomagał w kancelarii parafialnej. Następnie został skierowany do parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie, gdzie - między innymi - pomagał kapelanowi szpitala. W obu parafiach dał się poznać jako bardzo dobry dekorator o wielkich zdolnościach artystycznych. Święcenia prezbiteratu otrzymał w Wielki Czwartek, 19 kwietnia 1973 roku w Katowicach, z rąk biskupa Herberta Bednorza.
Po święceniach został skierowany na zastępstwo wakacyjne do rodzinnej parafii Świętej Marii Magdaleny w Tychach, a następnie na swoją pierwszą parafię Wszystkich Świętych w Pszczynie (1973-1976). Później posługiwał jako wikariusz w parafiach: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach (1976-1979), Świętej Marii Magdaleny w Cieszynie (1979-1982) – tam miał zająć się wizytami misyjnymi w rodzinach szczególnie potrzebujących kontaktu z duszpasterzem, a od października 1981 roku został kapelanem Zakładu Karnego w Cieszynie. Następnie pracował jako wikariusz w parafiach: Świętego Antoniego w Siemianowicach Śląskich (1982-1984), Świętego Klemensa Papieża i Męczennika w Miedźnej (1984-1985) – tam otrzymał polecenie budowy kaplicy mszalnej we Frydku. Napisał pracę proboszczowską nt.: „O czym powinien wiedzieć kapelan więzienny”. Dnia 15 marca 1985 roku dekretem biskupa Herberta Bednorza został mianowany proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata we Frydku. Urząd ten pełnił przez 24 lata. Zaprojektował wystrój kościoła i główny ołtarz, wykonał rzeźby i krucyfiks adorowany przez wiernych w Wielki Piątek. Po osiągnięciu wieku emerytalnego, 25 lipca 2009 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał u siostry w Pszczynie na terenie parafii Wszystkich Świętych. Jako emeryt nadal pomagał w parafii we Frydku.
Dnia 2 kwietnia 2021 roku zmarł w 78. roku życia i w 48. roku kapłaństwa. Jego pogrzeb odbył się 9 kwietnia 2021 roku w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata we Frydku. Tam został pochowany.
Źródło: Archiwum Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Najnowsze

06 lipiec 2022

Abp Galbas na Jasnej Górze do chorych i zdrowych

- Apostolstwo, które podejmują chorzy, to najcenniejsze z apostolstw, jakie istnieją w...

29 czerwiec 2022

Niech drogi waszego życia prowadzą zawsze do świątyni

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła świętowała 120. rocznicę konsekracji kościoła –...

26 czerwiec 2022

Apelujemy o umocnienie rzemiosła w strukturze gospodarczej naszego kraju

Po raz 41. rzemieślnicy i przedstawiciele małych przedsiębiorstw spotkali się na Jasnej...

26 czerwiec 2022

Troska o siebie i wzajemne relacje warunkiem budowania lepszych miast

W niedzielę abp koadiutor przewodniczył odprawianej w kościele mariackim Mszy w intencji...

26 czerwiec 2022

XIV Msza na wodzie na Zalewie Rybnickim

Wokół ołtarza, kołyszącego się na falach Jeziora Rybnickiego, zgromadziły się jachty i...

25 czerwiec 2022

16 i 17 diakon stały w archidiecezji katowickiej

Marek Dytkowski i Marek Hadalski to dwaj wyświęceni w parafii NMP Matki...