W Internecie odbyła się konferencja zorganizowana przez Europejskie Forum dla Edukacji Religijnej w Szkołach (EuFRES), na którego czele stoi ks. dr hab. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego katowickiej Kurii.

Członkowie gremium mieli się spotkać w Wiedniu w dniach od 7 do 11 kwietnia na XIX Forum EUFRES "Dialog kultur w Europie". Pandemia koronawirusa wydarzenie częściowo przeniosła do sieci. Forum - w pełnej formie - odbędzie się w 2022 roku (20-24 kwietnia).

Konferencja online pt. „Nauczanie religii w szkołach wobec pandemii koronawirusa COVID-19” to - jak podkreślają organizatorzy - "okazja do wymiany doświadczeń w trudnym czasie pandemii, a także okazja do podtrzymania koleżeńskich relacji."

W spotkaniu przeprowadzanym na platformie ZOOM biorą udział aktualni członkowie EuFRES oraz rekomendowane przez nich osoby zainteresowane problematyką nauczania religii w szkołach. Udział jest bezpłatny.

W programie przewidziano wystąpienia prelegentów oraz pracę w grupach roboczych. Prelegenci z Austrii, Polski i Hiszpanii zaprezentują jak nauczanie religii w czasach pandemii wygląda w wybranych krajach Europy. Następnie odbędzie się spotkanie w grupach językowych, a po nim Forum – „Głos dla wszystkich”. Uczestnicy wydarzenia m. in. zastanawiać się będą, jakie pomysły, czy impulsy wynoszą ze swojego doświadczenia jako katecheci w obliczu pandemii. Ostania część konferencji (Forum) przewidziana została w formie koleżeńskiego spotkania i zakończy się o 18.00.

- Uczestnicy z siedmiu krajów Europy, w liczbie ponad 40-stu osób, oprócz tego zaproszeni studenci katowickiego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego spotykają się, by rozmawiać o nauczaniu religii w dobie pandemii COVID-19.  To także dla nas możliwość wymiany doświadczeń - tłumaczy ks. ks. dr hab. Roman Buchta, Prezydent EuFRES.

Podczas konferencji będzie akcent Polski - ks. dr Robert Kaczmarek powie o badaniach prowadzonych wśród nauczycieli religii woj. śląskiego, z kolei ks. mgr Sebastian Mandrysz zaprezentuje swoją autorską platformę Holyweek, która może być wsparciem i dla duszpasterzy i dla nauczycieli religii.

Spotkanie odbywa się od blisko 40 lat, w cyklu dwurocznym. Wspólne wnioski wypracowane przez międzynarodowe grupy zostaną opublikowane.

Europejskie Forum dla Edukacji Religijnej w Szkołach (EuFRES) jest niezależnym gremium pedagogiczno-religijnych badań oraz wymiany doświadczeń w obszarze szkolnego nauczania religii. Forum gromadzi specjalistów z różnych krajów Europy, którzy – zgodnie ze Statutem – spotykają się w cyklu dwuletnim.

Celem EuFRES jest podejmowanie bieżącej refleksji nad uwarunkowaniami nauczania religii w szkołach publicznych i prywatnych w krajach Europy; diagnozowanie aktualnych problemów społeczno-kulturowych oraz wskazywanie obszarów niezbędnych badań naukowych. Inicjatywa ta, mając początek w środowisku katolickim, pozostaje otwarta na inne wyznania chrześcijańskie.

KAI / ASP

 

Najnowsze

07 maj 2021

Módlmy się za nowych księży i o powołania do służby pielęgniarskiej

Do modlitwy za nowych księży i o powołania do służby pielęgniarskiej wzywał...

04 maj 2021

Msza św. za strażaków

W katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki sprawował Mszę św. w intencji wszystkich...

03 maj 2021

Abp Skworc: zwycięskie dzieło powstańców służy Ojczyźnie

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy w katedrze Chrystusa Króla z okazji 100. rocznicy...

03 maj 2021

Komunikat rady Stałej KEP

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski obradowała 3 maja br. na Jasnej Górze.

02 maj 2021

100. rocznica III powstania śląskiego

W niedzielę 2 maja na Górze św. Anny odbyły się centralne obchody...

01 maj 2021

Ks. Alfred Wloka pożegnany

Zamiast kwiatów, uczestnicy pogrzebu składali ofiarę na rzecz potrzebujących dzieci. Ks. prałat...