– W rocznicę wybuchu powstania śląskiego modlimy się o pokój dla Śląska, Polski i ludzkości – mówił na antenie Radia eM abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.

Nawiązując do obchodzonego wczoraj Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, abp Wiktor Skworc powiedział, że dziś także oglądamy zderzenia światłości i ciemności. – Boimy się, żeby pewne niebezpieczne czasy nie wracały, a one zawsze były czasami męczeństwa – powiedział. Ujawnił też, że wystosował list do prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o ustalenie nowego terminu beatyfikacji Sługi Bożego ks. Jana Machy.

Metropolita Katowicki z zadowoleniem odnotował parafowanie porozumienia rządu z górnikami w sprawie transformacji górnictwa. Dodał, że modernizacja Górnego Śląska powinna tak przebiegać, aby miejsca pracy czekały na tych, którzy pracy poszukują. Przypomniał, że 1 maja obchodzimy w Kościele Dzień Modlitwy za Bezrobotnych.

– Z perspektywy stu lat patrzymy na to wydarzenie spokojnie, z pamięcią o ofiarach po obu stronach barykady – mówił o 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. – Modlimy się wspólnie o pokój dla mieszkańców Górnego Śląska, dla Polski i całej ludzkiej rodziny – dodał i zwrócił uwagę na potrzebę pokojowego postępowania. – Nie chodzi o wielkie, spektakularne gesty pojednania polityków, tylko o umiejętność przebaczenia i unikania agresji w mediach, na ulicy, w publicznej debacie – wyjaśnił metropolita katowicki.

Zachęcił też do ponawiania Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej, zwracając uwagę na zawarte w nim treści religijne i moralne, które nas przynaglają do postaw, w których wyraża się nasza cześć i wierność Matce Bożej Królowej Polski.

Najnowsze

07 maj 2021

Módlmy się za nowych księży i o powołania do służby pielęgniarskiej

Do modlitwy za nowych księży i o powołania do służby pielęgniarskiej wzywał...

04 maj 2021

Msza św. za strażaków

W katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki sprawował Mszę św. w intencji wszystkich...

03 maj 2021

Abp Skworc: zwycięskie dzieło powstańców służy Ojczyźnie

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy w katedrze Chrystusa Króla z okazji 100. rocznicy...

03 maj 2021

Komunikat rady Stałej KEP

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski obradowała 3 maja br. na Jasnej Górze.

02 maj 2021

100. rocznica III powstania śląskiego

W niedzielę 2 maja na Górze św. Anny odbyły się centralne obchody...

01 maj 2021

Ks. Alfred Wloka pożegnany

Zamiast kwiatów, uczestnicy pogrzebu składali ofiarę na rzecz potrzebujących dzieci. Ks. prałat...