Abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy z udziałem małżonków-jubilatów. Celebracja Jubileuszy Małżeńskich w katowickiej katedrze Chrystusa Króla zainaugurowała tegoroczne  Metropolitalne Święto Rodziny.

Odnosząc się do dzisiejszej Uroczystości Zesłania Ducha Świętego abp Skworc wskazał na moment liturgii sakramentu małżeństwa, w którym nowożeńcy przyzywają mocy Ducha Świętego, prosząc by uświęcił ich związek i dał im łaskę wytrwania.

Przypomniał, że już w sakramencie bierzmowania otrzymali oni dary Ducha Świętego, a ich sakramentalne życie małżeńskie stało się przestrzenią doświadczenia, z różną mocą i intensywnością, owoców działania tegoż Ducha.

Przywołując słowa papieża Franciszka z adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia zastanawiał się czym jest „zwyczajna, powszednia miłość”. – Pewnie każde małżeństwo i rodzina mogłaby sporządzić szczegółowy katalog opisujący tę właśnie, codzienną, powszednią miłość, w oparciu o hymn o miłości św. Pawła – mówił. Zaznaczył jednak, że  „objawia się ona jako: cierpliwość, życzliwość, uprzejmość, hojność, przebaczenie, zaufanie, wytrwałość”.

W homilii przypomniał cel organizowania Jubileuszy Małżeńskich inaugurujących Metropolitalne Święto Rodziny: „organizowane są po to, by na różnych płaszczyznach: rodzinnej, kościelnej, samorządowej i państwowej, doświadczyć wdzięczności”. – Motywów do jej wyrażania jest bez liku: od powiedzenia „tak” poczętemu życiu; za objęcie go matczynym i ojcowskim sercem – kontynuował abp Skworc. Zwrócił uwagę na rodzicielski trud kształtowania i wychowania dzieci, ciężką pracę rodziców, „czasem na kilku etatach”. – Oby to odnajdywało odzwierciedlenie w gestach wdzięczności waszych bliskich, a także waszych rentach i emeryturach – mówił. – Dlatego doceniamy politykę senioralną, prowadzoną aktualnie w naszym kraju.

Metropolita katowicki dziękował rodzicom i dziadkom za przekazywanie „niematerialnych wartości swoim dzieciom i wnukom” – wiary i szacunku do historii.            Podkreślił, że dzieci są „spadkobiercami długiej drogi oraz że trzeba respektować poprzedzające nas tło dziejowe, również to dotyczące Kościoła i parafii, naszej małej Ojczyzny”. – Wasze opowiadanie i świadectwo przynoszą wiele dobrego dzieciom i młodzieży (…); nawet jeśli młodzi czasem wasze rady kwestionują lekceważą, to wrócą do nich, bo jesteście dla nich autorytetami – mówił rodzicom i dziadkom.

Małżonkom Jubilatom dziękował za przykład  miłości i wierności małżeńskiej.– Razem z waszymi rodzinami, dziećmi, wnukami, dziękujemy wam jako wspólnota Kościoła za świadectwo wiary a jako wspólnota społeczna, która dziś oficjalnie rozpoczyna XIV już z kolei Metropolitalne Święto Rodziny, za waszą wierność – mówił abp Skworc. – Należy wam się uznanie i podziękowanie, bo mieliście odwagę niejako przemeblować swoje życie, żeby sprostać negatywne zjawisko aby koić i wzmacniać nadzieję – mówił abp Skworc odnosząc się do doświadczenia pandemii.

Słowa wdzięczności wypowiedział również pod adresem władz samorządowych wielu miast i gmin Górnego Śląska oraz Sejmiku Województwa Śląskiego za włączenie się w przygotowanie tegorocznego Metropolitalnego Święta Rodziny.

Abp Skworc małżonkom – jubilatom złożył również życzenia. Odnosząc się do encykliki papieża Franciszka Fratelli tutti zwrócił uwagę na jeden z owoców Ducha Świętego charakteryzujący się delikatnością oraz umiejętnością wspierania i pocieszenia. – Życzę wam z całego serca aby i ten właśnie owoc działania Ducha jak klejnot ozdabiał lata życia waszego małżeńskiego związku w rodzinnej wspólnocie – mówił. – Niech po najdłuższe lata trwa promieniowanie szlachetnego macierzyństwa i ojcostwa! – dodał. –  Święta Rodzino z Nazaretu, uczyń rodziny jubilatów, wszystkie rodziny archidiecezji katowickiej środowiskami komunii i Wieczernikami modlitwy, autentycznymi szkołami Ewangelii i małymi Kościołami domowymi”. Tak nam dopomóż Bóg – zakończył abp Skworc

W związku z aktualnymi obostrzeniami sanitarnymi tegoroczne Jubileusze Małżeńskie obchodzone są w czterech kościołach archidiecezji katowickiej. Poza katedrą Chrystusa króla w Katowicach, gdzie liturgii przewodniczył i homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, małżonkowie - jubilaci na wspólnej modlitwie spotkali się w bazylikach mniejszych: św. Antoniego w Rybniku i Narodzenia NMP w Pszowie oraz w sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Liturgii z udziałem małżonków przewodniczyli biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej.

ks. Rafał Skitek / KAI

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.