W sobotę (29 maja), goszczący w Katowicach w związku z tegoroczną pielgrzymką mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich, abp Stanisław Gądecki modlił się i złożył kwiaty po Pomnikiem "Dziewięciu z Wujka", upamiętniającym górników, którzy zginęli z rąk ZOMO 16 grudnia 1981 r.

Metropolicie poznańskiemu towarzyszył abp Wiktor Skworc oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności z dyrektorem Rafałem Ciupą, delegacja środowiska górniczego oraz ks. Ireneusz Tatura, proboszcz miejscowej parafii Podwyższenia Krzyża św. w Katowicach-Brynowie wraz z grupą wiernych.

- W tym miejscu przekonujemy się, że życie nie jest tylko sumą przyjemności, że prawdziwa wolność ma swoją wysoką cenę. Jesteśmy pełni wdzięczności tym dziewięciu, którzy oddali życie walcząc właśnie o wolność – powiedział do zgromadzonych abp Gądecki.

Podkreślił, że chociaż krzyż ma swoją cenę, to jednocześnie wnosi coś niezwykłego w życie społeczności. - Właściwe dzięki ofierze tych dziewięciu ludzi, dzięki krzyżowi ich rodzin, dzięki krzyżowi wszystkich związanych z kopalnią „Wujek” w Polsce rozpoczęła się przemiana. Nie możemy pozwolić, aby ofiara ich życia poszła na marne – zaznaczył metropolita poznański.

Zachęcił także, aby nie tylko pamiętać o tych ludziach, ale przede wszystkim starać się, aby pamięć o tamtych wydarzeniach pomagała w wychowywaniu nowych pokoleń gotowych do poświęceń i ofiary w walce o wartości. - Wielkie rzeczy dokonują się tylko przez krzyż – dodał.

Abp Stanisław Gądecki jest tegorocznym gościem specjalnym podczas tegorocznej stanowej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Przewodniczący KEP będzie przewodniczył Mszy św. na piekarskim wzgórzu i wygłosi homilię do pielgrzymów.

W wydarzeniu można uczestniczyć także poprzez transmisje telewizyjną (TV Polonia i TVP3 Katowice) oraz radiową (Radio eM i Radio Katowice). Początek transmisji o godz. 10.

Najnowsze

09 grudzień 2023

Abp Galbas: Czystość Maryi i nasza

Homilia metropolity katowickiego wygłoszona 8 grudnia w Opavie

08 grudzień 2023

Spotkanie osób związanych z Zespołem ds. prewencji Archidiecezji Katowickiej

 Rozmawiano o aktualnej sytuacji ochrony dzieci i młodzieży oraz kierunkach na przyszłość.

07 grudzień 2023

Biskupi Metropolii Górnośląskiej spotkali się w Kamieniu Śląskim

Rozmawiali m.in. o trwającym Synodzie o synodalności, a także o formacji seminaryjnej...

07 grudzień 2023

Po raz pierwszy obradowała rada kapłańska w nowym składzie

Księża spotkali się w środę, 6 grudnia, w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

04 grudzień 2023

Słowo metropolity katowickiego na święto górników

"Barbórkowe" życzenia abp. Adriana Galbasa skierowane do pracujących w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

04 grudzień 2023

Abp Galbas: Aby transformacja się udała, w jej centrum trzeba postawić człowieka

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Barbórkowej w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu.