W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z procesją z Najświętszym Sakramentem dookoła katedry Chrystusa Króla.

Z powodu trwającej pandemii także w tym roku nie odbyła się tradycyjna wspólna procesja parafii katowickiego Śródmieścia.

Homilię w katedrze wygłosił ks. Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Przypomniał, że przyjmowany w Komunii św. Jezus łączy i jednoczy ludzi, i jednocześnie daje siłę do przezwyciężania ludzkich słabości i grzechów.

Zwrócił też uwagę na ryzyko tylko zewnętrznego przyjmowania Ciała Chrystusa. – Zbyt często za mało staramy się tak kształtować nasze życie, jak On tego od nas oczekuje – mówił ks. Panek i dodał, że taka postawa może w konsekwencji prowadzić do obojętności na dar Eucharystii czy wręcz od niego oddalać.

– Głęboka więź z Jezusem wymaga od nas nie tylko przyjęcia tego największego daru, jakim jest On sam, Jego Ciało i Krew, ale także ofiarowania daru z samego siebie, naszego nawracania się, dobrej woli, czystych intencji, naszej autentycznej miłości – podsumował ks. Marek.

O eucharystycznym darze samego siebie mówił także na zakończenie procesji abp Wiktor Skworc. Przypomniał, że Eucharystia, która jest w centrum uroczystości Bożego Ciała, jest ofiarą Jezusa Chrystusa. – Jezus oddał swoje życie, umierając za nas na krzyżu. On chce uczyć nas właśnie takiej postawy otwartości na drugiego człowieka, abyśmy i my potrafili żyć dla bliźnich, dla wspólnoty – powiedział.

Metropolita zwrócił uwagę na konieczność pielęgnowania w sobie tzw. proegzystencji, czyli postawy bycia dla innych. – Ważne, abyśmy jako chrześcijanie wprowadzili w naszą codzienność przesłanie Jezusowej miłości, pokój i służbę. Abyśmy w codzienności starali się zmieniać oblicze ziemi – zaapelował.

– Bardzo się cieszę, że udało mi się uczestniczyć w procesji. To dla mnie ważne wydarzenie. Sam Pan Jezus błogosławi nasze domy i miejsca pracy – mówiła mieszkanka Katowic, uczestnicząca w uroczystościach. W procesji wzięły udział dzieci pierwszokomunijne rzucające kwiaty, a wszyscy uczestnicy zobowiązani byli do przestrzegania podstawowych zasad sanitarnych.  

W tym roku biskupi pomocniczy przewodniczyli Mszy i procesji Bożego Ciała w parafiach Katowic: bp Marek Szkudło – w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła; bp Adam Wodarczyk – w kościele Mariackim, a bp Grzegorz Olszowski – w kościele Wniebowzięcia NMP na Granicznej.

 

Najnowsze

03 grudzień 2021

Życzenia dla górników

Metropolita katowicki przygotował specjalne życzenia dla górników i całej branży górniczej w...

02 grudzień 2021

Bł. Jan Macha patronem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego

W liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jana Franciszka Machy, abp Wiktor Skworc, przewodniczył...

02 grudzień 2021

Wspomnienie bł. Jana Machy w Rudzie Śląskiej

Prorockie kazanie błogosławionego ks. Jana Machy, wygłoszone w kościele św. Józefa w...

02 grudzień 2021

Wspomnienie bł. Jana Machy w rodzinnym Chorzowie

Bp Marek Szkudło przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny...

01 grudzień 2021

Abp Skworc uczestniczył w spotkaniu przewodniczących Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec

Spotkanie odbyło się 30 listopada w Poznaniu.

01 grudzień 2021

Dzień Jedności Szkół Nowej Ewangelizacji

Członkowie dziewięciu Szkół Nowej Ewangelizacji świętego Andrzeja z archidiecezji katowickiej i części...