Czterech franciszkanów i cysters przyjęli święcenia kapłańskie w Katowicach-Panewnikach. Trzech franciszkanów przyjęło też święcenia diakonatu.

Święceń udzielił im 12 czerwca arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Wśród nowych kapłanów jest cysters Justyn Jakub Hajkowski z opactwa Wąchock. Pochodzi ze Świdnika; ma magisterium z prawa świeckiego, które skończył, zanim wstąpił do cystersów. Teraz zrobił drugie magisterium z prawa kanonicznego.

Są też trzej franciszkanie: ojciec Tarsycjusz Adam Niestrój z Paniówek wstąpił do zakonu od razu po technikum; ojciec Radosław Sebastian Wojtkun z Tychów trenował piłkę nożną; ojciec Albert Mateusz Kogut z Gliwic był ratownikiem medycznym.

Święcenia diakonatu przyjęli franciszkanie Czesław Marcin Sikora z Zabrza, Pio Krzysztof Siury z Katowic-Podlesia i Szczepan Jakub Müller z Katowic-Szopienic.

Abp Wiktor Skworc w homilii mówił im o prawie miłości, którym powinni się kierować, a które według św. Jana jest prostym zaprzeczeniem postawy Kaina. – Jako duchowi synowie św. Franciszka kierujcie się tym prawem, bądźcie zawsze pojednani i uczcie pojednania z braćmi i siostrami, ze stworzeniem – powiedział. – Trzeba analizować własne życie i uczyć innych krytycznego spojrzenia, pytać siebie, czy nie zaszkodziliśmy dziełu stworzenia przez nasze działanie lub jego zaniechanie – dodał.

Arcybiskup wyjaśnił, że wnioski, jakie wyciągamy, powinny nas prowadzić do nawrócenia i przykładnego działania. – To znaczy działania dającego innym przykład troskliwego obchodzenia się z otaczającym nas dziełem stworzenia. I nie o proekologiczne akcje tu chodzi, tylko o codzienność poszanowania dzieła stworzenia i stworzeń, nie zapominając o człowieku, chroniąc jego życie od poczęcia do naturalnej śmierci – stwierdził.

Metropolita katowicki wskazał też, że powinnością wyświęconych jest obejmować ojcowskim, troskliwym sercem całą rzeczywistość człowieka, świata i Kościoła. Dodał, że będą tę rzeczywistość budować mocą głoszonego słowa Bożego i sprawowanych sakramentów. – Wśród nich jest fundament naszego kapłaństwa, Eucharystia. Jesteście z niej i dla niej! – powiedział.

Przemysław Kucharczak

Najnowsze

06 lipiec 2022

Abp Galbas na Jasnej Górze do chorych i zdrowych

- Apostolstwo, które podejmują chorzy, to najcenniejsze z apostolstw, jakie istnieją w...

29 czerwiec 2022

Niech drogi waszego życia prowadzą zawsze do świątyni

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła świętowała 120. rocznicę konsekracji kościoła –...

26 czerwiec 2022

Apelujemy o umocnienie rzemiosła w strukturze gospodarczej naszego kraju

Po raz 41. rzemieślnicy i przedstawiciele małych przedsiębiorstw spotkali się na Jasnej...

26 czerwiec 2022

Troska o siebie i wzajemne relacje warunkiem budowania lepszych miast

W niedzielę abp koadiutor przewodniczył odprawianej w kościele mariackim Mszy w intencji...

26 czerwiec 2022

XIV Msza na wodzie na Zalewie Rybnickim

Wokół ołtarza, kołyszącego się na falach Jeziora Rybnickiego, zgromadziły się jachty i...

25 czerwiec 2022

16 i 17 diakon stały w archidiecezji katowickiej

Marek Dytkowski i Marek Hadalski to dwaj wyświęceni w parafii NMP Matki...