W katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w intencji młodych korzystających z Funduszu stypendialnego im. bł. Ks. Emila Szramka. Wręczył stypendia tegorocznym laureatom.

W homilii abp Skworc przypomniał młodym, że bł. Ks. Emil Szramek, który patronuje Funduszowi stypendialnemu archidiecezji katowickiej, był znany jako mecenas kultury, popierający rozwój szkolnictwa. Zaznaczył, że Fundusz, który wspiera młodych i zdolnych, zasilany jest m.in. przez młodzież, która przy okazji sakramentu bierzmowania składa dobrowolne ofiary. - W taki sposób wyraża się pokoleniowa solidarność – młodzi pomagają młodym -  podkreślił arcybiskup.        

Nawiązując do Ewangelii, prezentującej przypowieść o Królestwie Bożym, jego naturze i rozwoju, zauważył, że młodzi ludzie mają w Kościele wszelkie prawa, ale i obowiązki. - Pierwszą naszą powinnością jest pozwolić się ewangelizować (rodzice; katecheci) to znaczy przyjmować naukę Chrystusa – powiedziała.

Przypomniał myśl św. Jana Pawła II, który zauważył, że to właśnie młodzi najlepiej ewangelizują młodych. –  Zapraszam was do głoszenia Królestwa Bożego na tym kontynencie, którym jest Internet i media społecznościowe. Pamiętajcie – wszędzie zostawiacie ślad; niech to właśnie będzie ślad pokoju, sprawiedliwości i radości oraz wszystkich innych wartości, które się z nimi łączą – zaapelował.

Zauważył również, że młodzi mają zadanie do wykonania i to nie tylko w perspektywie wakacji i nowego roku szkolnego, ale całego życia. - Macie szczególną misję wobec waszych rówieśników w szkole i poza nią.  Bądźcie heroldami Jego bliskości i Królestwa – podsumował.

Fundusz Stypendialny Archidiecezji Katowickiej im. bł. ks. Emila Szramka został powołany w 2003 roku przez ówczesnego metropolitę katowickiego abp. Damiana Zimonia. Kontynuował on i rozszerzał wcześniejszą inicjatywę redakcji tygodnika "Gość Niedzielny. Statutu Funduszu Stypendialnego został podpisany 13 stycznia 2003 roku w 61 rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Emila Szramka w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Aktualnie Fundusz Stypendialny funkcjonuje w ramach katolickiej fundacji „Młodzi dla Młodych”.

- W tym roku wnioski składały 85 osoby. Kapituła przyznała stypendia na kolejny rok szkolny 2021/2022 84 osobom z 41 parafii naszej archidiecezji. 44 osób kontynuuje udział w programie stypendialnym, zaś 40 osób to nowi stypendyści. – powiedział ks. Robert Kaczmarek, przewodniczący Kapituły Funduszu.

Kwota przeznaczona na stypendia to prawie 250 000 zł. rocznie. Środki pochodzą w głównej mierze z kolekt zbieranych podczas Mszy Świętych z udzielaniem sakramentu bierzmowania.

Stypendyści regularnie przeżywają spotkania formacyjne w trzech rejonach archidiecezji: Bieruń, Jastrzębie, Katowice oraz wakacyjne rekolekcje. Angażują się również jako wolontariusze w wydarzeniach diecezjalnych, tj. gra miejska „Św. Jan Paweł II naszym Przewodnikiem” czy małżeńskie jubileusze.

 

Najnowsze

25 lipiec 2021

Błogosławieństwo pojazdów w Tychach

Uroczystej sumie odpustowej w parafii pw. św. Krzysztofa przewodniczył bp Adam Wodarczyk...

19 lipiec 2021

Podziękowanie za kondolencje

Bp Adam Wodarczyk dziękuje za modlitwę i słowa wsparcia w związku ze...

17 lipiec 2021

Wielki Ślązak trafił na pomnik

Tym Ślązakiem jest Henryk Sławik. Bohater, który w czasie II wojny światowej...

14 lipiec 2021

Chcemy pomagać osobom, które mogły doznać skrzywdzenia w Kościele

Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej oraz Przewodniczący Zespołu...

12 lipiec 2021

Święto Leśników w katedrze

Pracownicy Lasów Państwowych zgromadzili się w katowickiej katedrze poniedziałek 12 lipca na...

09 lipiec 2021

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

DO WIERNYCH I DUCHOWIEŃSTWA ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ