Abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. w Bazylice Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. Okazją do wspólnego świętowania była kolejna rocznica poświęcenia tamtejszej Kalwarii.

W homilii metropolita katowicki podkreślił, że to szczególne miejsce jest owocem wiary ludu śląskiego i przejawem religijności ludowej o charakterze pasyjnym. – Niewątpliwie motywem wybudowania Kalwarii, na wzór tej jerozolimskiej, były niespełnione pragnienia, aby odwiedzić miejsca uświęcone obecnością Zbawiciela, zwłaszcza pragnienie doświadczenia via crucis – mówił.

Podkreślił, że Piekarska Kalwaria, która obejmuje 14 kaplic Drogi Krzyżowej, 15 kaplic różańcowych i 11 innych, związanych z życiem Chrystusa i Jego Matki, została w całości wzniesiona dzięki ofiarności i społecznej pracy ludu górnośląskiego.

Abp Skworc przypomniał, że uroczystościom inaugurującym to miejsce przewodniczył wrocławski arcybiskup kardynał Jerzy Kopp. 21 czerwca 1896 roku poświęcił wszystkie obiekty sakralne wraz z kościołem Zmartwychwstania Pańskiego, zaznaczając, że „Kalwaria stanowi dumę nie tylko Górnego Śląska i diecezji wrocławskiej, ale i katolików całego świata.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę na materialne i duchowe bogactwo oraz znaczenie tego miejsca w bliskiej perspektywie 100-lecia archidiecezji katowickiej i w kontekście społecznych i gospodarczych przemian regionu. – Jako odpowiedzialni spadkobiercy i ludzie wiary oraz kultury winniśmy o to dziedzictwo zadbać, aby wysiłkiem wszystkich diecezjan Kalwaria mogła zostać odnowiona i razem z domem rekolekcyjnym Nazaret stanowiła miejsce budowania i pogłębiania duchowości mieszkańców Górnego Śląska – zaapelował i dodał, że chodzi o to, „aby kolejne pokolenia na ścieżkach piekarskiej Kalwarii odnajdywały punkty styczne między życiem Zbawiciela i swoim” i doświadczały wspólnoty z Jezusem.

Abp Skworc zauważył, że wspólnotę z Bogiem przez Jezusa Chrystusa odkrywamy podczas Każdej Mszy św. Przypomniał, że po ustaniu bezpośredniego zagrożenia epidemicznego, od niedzieli 20 czerwca zostaje zniesiona dyspensa od udziału w Eucharystii. – Niech głośno wybrzmiewa zaproszenie powrotu do parafialnych wieczerników. Niech wybrzmi też przypomnienie Bożego i kościelnego przekazania dotyczącego świętowania Dnia Pańskiego – podkreślił i zaznaczył, że to właśnie w Piekarach od dziesięcioleci powtarzana jest prawda, że „niedziela jest Boża i nasza”.

Galeria zdjęć

 

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...