Abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. w Bazylice Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. Okazją do wspólnego świętowania była kolejna rocznica poświęcenia tamtejszej Kalwarii.

W homilii metropolita katowicki podkreślił, że to szczególne miejsce jest owocem wiary ludu śląskiego i przejawem religijności ludowej o charakterze pasyjnym. – Niewątpliwie motywem wybudowania Kalwarii, na wzór tej jerozolimskiej, były niespełnione pragnienia, aby odwiedzić miejsca uświęcone obecnością Zbawiciela, zwłaszcza pragnienie doświadczenia via crucis – mówił.

Podkreślił, że Piekarska Kalwaria, która obejmuje 14 kaplic Drogi Krzyżowej, 15 kaplic różańcowych i 11 innych, związanych z życiem Chrystusa i Jego Matki, została w całości wzniesiona dzięki ofiarności i społecznej pracy ludu górnośląskiego.

Abp Skworc przypomniał, że uroczystościom inaugurującym to miejsce przewodniczył wrocławski arcybiskup kardynał Jerzy Kopp. 21 czerwca 1896 roku poświęcił wszystkie obiekty sakralne wraz z kościołem Zmartwychwstania Pańskiego, zaznaczając, że „Kalwaria stanowi dumę nie tylko Górnego Śląska i diecezji wrocławskiej, ale i katolików całego świata.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę na materialne i duchowe bogactwo oraz znaczenie tego miejsca w bliskiej perspektywie 100-lecia archidiecezji katowickiej i w kontekście społecznych i gospodarczych przemian regionu. – Jako odpowiedzialni spadkobiercy i ludzie wiary oraz kultury winniśmy o to dziedzictwo zadbać, aby wysiłkiem wszystkich diecezjan Kalwaria mogła zostać odnowiona i razem z domem rekolekcyjnym Nazaret stanowiła miejsce budowania i pogłębiania duchowości mieszkańców Górnego Śląska – zaapelował i dodał, że chodzi o to, „aby kolejne pokolenia na ścieżkach piekarskiej Kalwarii odnajdywały punkty styczne między życiem Zbawiciela i swoim” i doświadczały wspólnoty z Jezusem.

Abp Skworc zauważył, że wspólnotę z Bogiem przez Jezusa Chrystusa odkrywamy podczas Każdej Mszy św. Przypomniał, że po ustaniu bezpośredniego zagrożenia epidemicznego, od niedzieli 20 czerwca zostaje zniesiona dyspensa od udziału w Eucharystii. – Niech głośno wybrzmiewa zaproszenie powrotu do parafialnych wieczerników. Niech wybrzmi też przypomnienie Bożego i kościelnego przekazania dotyczącego świętowania Dnia Pańskiego – podkreślił i zaznaczył, że to właśnie w Piekarach od dziesięcioleci powtarzana jest prawda, że „niedziela jest Boża i nasza”.

Galeria zdjęć

 

Najnowsze

03 marzec 2024

Bp Olszowski: Bóg szanuje naszą wolność

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętej Rodziny i Świętego...

02 marzec 2024

Abp Skworc: Bóg czeka na nasze świadectwo

Arcybiskup senior archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Józefa w...

01 marzec 2024

Bp Szkudło: Bóg jest zatroskany o człowieka i nie chce jego śmierci

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył liturgii w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu.

29 luty 2024

Trwają przygotowania do jubileuszu 100-lecia archidiecezji katowickiej

W Katowicach odbyło się spotkanie przygotowujące program wydarzeń.

29 luty 2024

Bp Wodarczyk: Wspaniale jest być w drużynie Jezusa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki...

28 luty 2024

Bp Wodarczyk: Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki kroczył drogą świętości

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele NSPJ i św...