Abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. w Bazylice Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. Okazją do wspólnego świętowania była kolejna rocznica poświęcenia tamtejszej Kalwarii.

W homilii metropolita katowicki podkreślił, że to szczególne miejsce jest owocem wiary ludu śląskiego i przejawem religijności ludowej o charakterze pasyjnym. – Niewątpliwie motywem wybudowania Kalwarii, na wzór tej jerozolimskiej, były niespełnione pragnienia, aby odwiedzić miejsca uświęcone obecnością Zbawiciela, zwłaszcza pragnienie doświadczenia via crucis – mówił.

Podkreślił, że Piekarska Kalwaria, która obejmuje 14 kaplic Drogi Krzyżowej, 15 kaplic różańcowych i 11 innych, związanych z życiem Chrystusa i Jego Matki, została w całości wzniesiona dzięki ofiarności i społecznej pracy ludu górnośląskiego.

Abp Skworc przypomniał, że uroczystościom inaugurującym to miejsce przewodniczył wrocławski arcybiskup kardynał Jerzy Kopp. 21 czerwca 1896 roku poświęcił wszystkie obiekty sakralne wraz z kościołem Zmartwychwstania Pańskiego, zaznaczając, że „Kalwaria stanowi dumę nie tylko Górnego Śląska i diecezji wrocławskiej, ale i katolików całego świata.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę na materialne i duchowe bogactwo oraz znaczenie tego miejsca w bliskiej perspektywie 100-lecia archidiecezji katowickiej i w kontekście społecznych i gospodarczych przemian regionu. – Jako odpowiedzialni spadkobiercy i ludzie wiary oraz kultury winniśmy o to dziedzictwo zadbać, aby wysiłkiem wszystkich diecezjan Kalwaria mogła zostać odnowiona i razem z domem rekolekcyjnym Nazaret stanowiła miejsce budowania i pogłębiania duchowości mieszkańców Górnego Śląska – zaapelował i dodał, że chodzi o to, „aby kolejne pokolenia na ścieżkach piekarskiej Kalwarii odnajdywały punkty styczne między życiem Zbawiciela i swoim” i doświadczały wspólnoty z Jezusem.

Abp Skworc zauważył, że wspólnotę z Bogiem przez Jezusa Chrystusa odkrywamy podczas Każdej Mszy św. Przypomniał, że po ustaniu bezpośredniego zagrożenia epidemicznego, od niedzieli 20 czerwca zostaje zniesiona dyspensa od udziału w Eucharystii. – Niech głośno wybrzmiewa zaproszenie powrotu do parafialnych wieczerników. Niech wybrzmi też przypomnienie Bożego i kościelnego przekazania dotyczącego świętowania Dnia Pańskiego – podkreślił i zaznaczył, że to właśnie w Piekarach od dziesięcioleci powtarzana jest prawda, że „niedziela jest Boża i nasza”.

Galeria zdjęć

 

Najnowsze

14 lipiec 2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie...

12 lipiec 2024

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy...

07 lipiec 2024

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z...

06 lipiec 2024

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59...

02 lipiec 2024

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi...

01 lipiec 2024

Oddać Mu życie

Homilia wygłoszona podczas święceń prezbiteratu Księży Jezuitów w Krakowie.