Nie 3000, jak w poprzednich latach, ale 300 pielgrzymów wyruszyło na trasę 76. Rybnickiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Armia Gedeona - uśmiecha się jej kierownik ks. Paweł Zieliński.

Rybniczanie na Jasną Górę pielgrzymują nieprzerwanie od 1945 roku, kiedy pięciu przyjaciół wyruszyło pieszo do Matki Bożej, podziękować za ocalenie z wojennej pożogi. Zeszłoroczna, jubileuszowa 75. pielgrzymka była wyjątkowa - z powodu pandemii nie można było zorganizować jej w sposób tradycyjny, ale na Jasną Górę powędrowało pięciu kapłanów, niosąc ze sobą intencje pielgrzymów, którzy łączyli się duchowo.

W tym roku pielgrzymka stopniowo wraca do swojego kształtu, choć w bardzo okrojonej formie - wymagania sanitarne pozwalają na udział maksymalnie 300 pielgrzymów. Na trasę wyruszyły więc dwie grupy, zamiast tradycyjnych dziewięciu.

Tegoroczna pielgrzymka jest także wyjątkowa, bo pierwszy raz rusza w drogę bez wieloletniego szefa trasy Kazimierza Bergera, który zmarł w listopadzie 2020 roku. Dzień przed wymarszem ks. Paweł Zieliński z delegacją pielgrzymów odwiedził grób pana Kazimierza, gdzie zapalili znicz i zostawili pielgrzymkowy znaczek.

- Wierzę, że Kazik opiekuje się nami z Nieba i będzie nas stamtąd bezpiecznie prowadził - podkreślał ks. Paweł. Nowym kierownikiem trasy został Marek Rojczyk, który do Częstochowy wędruje już po raz 20, z czego 19 razy szedł w roli kierującego ruchem.

W homilii w czasie Eucharystii otwierającej pielgrzymkę bp Grzegorz Olszowski na podstawie liturgii słowa nakreślił portret dobrego pielgrzyma - człowieka, którego cechuje wytrwałość mimo przeciwności i głęboka wiara. Jako przykład podał dzisiejszego patrona, św. Jana Marię Vianneya, który w drodze do kapłaństwa musiał pokonać wiele przeszkód i którego życie oparte było na głębokim zaufaniu Bogu.

Biskup zwrócił się także do tych, którym nie dane jest w tym roku uczestniczyć w całej pielgrzymce. - Może warto każdego dnia przejść kilka lub nawet kilkanaście kilometrów do jakiegoś kościoła czy sanktuarium, aby tam przeżyć Eucharystię w łączności z pielgrzymami? - zaproponował. Ten pomysł wpisuje się w hasło tegorocznej pielgrzymki, którym są słowa: “Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Po Eucharystii grupy stanęły do pamiątkowego zdjęcia, a przed wyruszeniem w trasę wszyscy pielgrzymi przeszli przez kontrolę temperatury. Potem przy dźwiękach orkiestry dętej wymaszerowali spod rybnickiej Bazyliki. Przed nimi ponad 100 kilometrów marszu - będziemy go relacjonować! Konferencje pielgrzymkowe i filmowe podsumowania poszczególnych dni można będzie znaleźć także na kanale YT o. Tytusa OFM.

Najnowsze

25 wrzesień 2021

30-lecie posługi Misjonarek Miłości w Katowicach

Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego została odprawiona w sobotę w parafii...

25 wrzesień 2021

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

Msza św. w intencji Arcybiskupa seniora będzie sprawowana się w poniedziałek (27.09)...

24 wrzesień 2021

Trwają przygotowania do beatyfikacji

– Sługa Boży ks. Jan Macha może dodać odwagi do odnowienia relacji...

22 wrzesień 2021

Dni Formacyjne dla Księży Dziekanów

W dniach 20-22 września br. w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej...

22 wrzesień 2021

Dyrektor Wydziału Katechetycznego z nowym zadaniem

Ks. prof. UŚ Roman Buchta został wybranym nowym Przewodniczącym Stowarzyszenia Katechetyków Polskich...

22 wrzesień 2021

Dom rekolekcyjny "Tabor" pobłogosławiony

Metropolita katowicki pobłogosławił dom rekolekcyjny "Tabor", będący częścią Ośrodka Spotkań i Formacji...