- Nasze instytucje powinny być w służbie ewangelizacji. Jeśli pozostają w tej służbie, to towarzyszy im zawsze Boże błogosławieństwo - wskazał abp Wiktor Skworc w uroczystość św. Jacka, patrona archidiecezji katowickiej.

Uroczystość świętego Jacka to także święto dla pracowników instytucji archidiecezji katowickiej, związanych z głoszeniem Słowa – m.in. Gościa Niedzielnego, Radia eM, Księgarni św. Jacka, Apostolstwa Chorych.

Mszy św. w tę uroczystość przewodniczył w katowickiej katedrze arcybiskup Wiktor Skworc. – Wszystkim tym, którzy są w służbie Słowa, a archidiecezja ma sporo tych instytucji, przede wszystkim Księgarnię św. Jacka, Radio, portale, dziękujemy i życzymy Bożego błogosławieństwa w dalszej służbie Słowu na wzór św. Jacka – powiedział arcybiskup katowicki. – Św. Jacek był w służbie ewangelizacji. Miał misję do spełnienia. Nasze instytucje mają misje do spełnienia i powinny być w służbie Ewangelii, w służbie ewangelizacji. Jeśli pozostają w tej służbie, to towarzyszy im zawsze Boże błogosławieństwo – wskazał.

Homilię wygłosił ks. Adam Pawlaszczyk, prezes Instytutu Gość Media. Mówił o Słowie Bożym, które działa i które przenika. – Dwa tysiące lat temu Jezus przechodząc obok Jeziora Galilejskiego ujrzał: Szymona, Andrzeja, Jakuba i Jana. Zaplanował modyfikację ich życiowego planu, zamiast ryb mieli łowić ludzi. Dla Królestwa Bożego. Oto wymowa dzisiejszego fragmentu ze świętego Marka. Od dwóch tysięcy lat nic się nie zmieniło, poza tym, że liczba powołanych poszła w miliony, liczba złowionych w miliardy. Nigdy jednak nie było i nie będzie tak, by powołani przestali zadawać sobie pytanie: jaka jest moja relacja ze Słowem, które głoszę? Czy mam świadomość, że jest to Słowo działające, przenikające, takie, które potrafi wszystko? – pytał.

Kaznodzieja przywołał postać Jacka, świętego Ślązaka, o którym mówi się, że przeprowadził drugą chrystianizację Polski. – Ze swoją działalnością przyczynił się do tego, iż Ewangelia głębiej przeniknęła w świadomość społeczną. Że się stała faktycznie ważna i bliska. Czy Ewangelia jest dla Ciebie ważna i bliska? – zawiesił głos.

Ks. Adam Pawlaszczyk przytoczył słowa Boga do Izraela, zapisane w Księdze Powtórzonego Prawa: „Słowo to bowiem jest bardzo blisko ciebie: w twych ustach i w twoim sercu, byś je mógł wypełnić”. – Jeśli chcesz naprawdę przemienić swoje życie, wejdź w Słowo. Tak, jak zagłębiasz się w Eucharystyczny Cud zjednoczenia Twojej duszy z Bogiem, tak zanurz się w cud Słowa, wejdź w to Słowo, by mogło w Tobie działać – powiedział.

Na zakończenie Eucharystii arcybiskup Wiktor Skworc ogłosił nazwisko tegorocznego laureata nagrody Lux ex Silesia. Został nim prof. Marian Zembala.

Najnowsze

06 sierpień 2022

Dobrze, że jesteście

77. Archidiecezjalna Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu. Pątników...

03 sierpień 2022

Pielgrzymka Rybnicka w drodze Jasną Górę

77 Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła dziś rano z Bazyliki św...

01 sierpień 2022

Śp. ks. Emanuel Olszar

Z przykrością zawiadamiamy, że 30 lipca przeżywszy 74 lata w tym 49...

30 lipiec 2022

Kobiety u Matki Bożej Piekarskiej

W niedzielę 21 sierpnia br. odbędzie się stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt...

16 lipiec 2022

Od soboty darmowe zwiedzanie Panteonu Górnośląskiego

Nowa instytucja kultury otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. W związku z tym...

15 lipiec 2022

Niech wasza praca będzie czasem bezgłośnym uwielbianiem Pana

Mszę św. w intencji pracowników Lasów Państwowych z całej Polski sprawowano w...