W dniach 13-16 września br. księża wyświęceni w 1981 roku w domu rekolekcyjnym w Kamieniu Śląskim przeżywali swoje rekolekcje z okazji 40-lecia kapłaństwa.

Mszy św. na zakończenie spotkania przewodniczył abp Wiktor Skworc. W homilii przypomniał, że powinnością kapłanów jest trwanie w nauce Apostołów, czyli w nauce Kościoła. - Trzeba trwać w jedności z Chrystusem, który przed 40-laty włączył was w swoje święte kapłaństwo. „Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwał będę”. Trwanie w Chrystusie oznacza przede wszystkim wierność przyrzeczeniom chrzcielnym, kapłańskim, nieustanne pozostawanie w domu Ojca, strzegąc się poplątanych dróg marnotrawnego syna – powiedział metropolita.

Nawiązał do dnia święceń udzielonych przez ówczesnego biskupa katowickiego Herberta Bednorza, na mocy których księża stali się szczególną własnością Chrystusa. - Charyzmat, który otrzymaliście przez nałożenie rąk nigdy się nie dezaktualizuje. Trzeba go jednak w sobie wciąż rozpalać – zaznaczył.

Abp Skworc podkreślił, że wypracowana w ciągu 40 lat własna droga modlitwy, medytacji i spotkania w Bogiem jest niezwykle ważna wobec zagrożeń współczesności. - Bez łaski Bożej, bez duchowej mocy, pokoju serca i sumienia, bez zanurzenia w rzeczywistość życia samego Boga niemożliwe jest oparcie się fali zła i Złego, który różnymi sposobami usiłuje i nigdy nie zaprzestanie podejmowania kolejnych prób zniszczenia Chrystusowego Kościoła i jego pasterzy – wspomniał, dodając, że tylko dzięki mocy płynącej od Chrystusa można skutecznie ukazywać światu drogę prawdy.

- Zjednoczenie z Chrystusem poprzez modlitwę przynosi widzialne owoce, owoce Ducha – w postaci roztropności, łagodności, pokoju serca, dobroci, cierpliwości, wytrwałości. Taki model zjednoczenia z Chrystusem to szczególne wyzwanie i zadanie dla kapłana – człowieka, który całym swoim życiem powinien ukazywać ludziom miłosierne oblicze Ojca i być Jego rzeczywistym, realnym synem, czyli alter Chrystus – tłumaczył.

Na zakończenie metropolita katowicki wyraził wdzięczność świętującym kapłanom za stałą i ofiarną posługę ludowi Bożemu w archidiecezji katowickiej i poza jej granicami. - Wasza kapłańska praca to nieoceniony wkład w budowanie żywego Kościoła! Życzę wam, aby owoc waszej pracy trwał, wzrastał, pomnażał się i przynosił radość waszym kapłańskim sercom – podsumował.

Najnowsze

18 październik 2021

Pobłogosławienie nowej dzwonnicy

W liturgiczne święto św. Jadwigi Śląskiej patronki Ośrodka Spotkań i Formacji archidiecezji...

18 październik 2021

Słowo do pracowników służby zdrowia

Metropolita katowicki przesłał okolicznościowe słowo z okazji patronalnego święta służby zdrowia z...

17 październik 2021

Śp. ks. Kazimierz Szalasta

Z przykrością zawiadamiamy, że 16 października 2021 roku, po długiej i ciężkiej...

17 październik 2021

Inauguracja synodu o synodalności

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. otwierającej diecezjalny etap XVI Zwyczajnego Posiedzenia Ogólnego...

17 październik 2021

Prof. Bańka o otwarciu procesu synodalnego w Rzymie

Delegat Kościoła w Polsce na to wydarzenie zrelacjonował swój udział po Mszy...

17 październik 2021

Diecezjalne obchody święta służby zdrowia

W katedrze Chrystusa Króla bp Marek Szkudło przewodniczył Mszy św. w intencji...