W dniach 20-22 września br. w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej odbyły się dni formacyjne dla księży dziekanów archidiecezji katowickiej.

Intensywny program wypełniły konferencje i wykłady zaproszonych gości, praca w grupach, dyskusja oraz dzielenie się doświadczeniem i przemyśleniami. Nie zabrakło wspólnej Eucharystii i modlitwy. Spotkaniu, zorganizowanemu przez ks. dr. Romana Chromego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa, przewodniczył abp Wiktor Skworc. Wzięli w nim udział także biskupi pomocniczy oraz pracownicy katowickiej Kurii Metropolitalnej i innych instytucji diecezjalnych.

Metropolita katowicki, dziękując za przybycie, podkreślił, że spotkanie w Brennej to szczególny czas pogłębienia refleksji teologicznej, dyskusji i przygotowania do pracy duszpasterskiej w parafiach i dekanatach archidiecezji. Abp Skworc podziękował im za „organizację życia duszpasterskiego w dekanatach” oraz za koordynację wydarzeń ponadparafialnych. - Istotą spotkania w Brennej jest budowanie wspólnoty kapłańskiej oraz wzajemne słuchanie siebie nawzajem – podkreślił metropolita.

 Dni formacyjne rozpoczęły się od wprowadzenia do nowego programu duszpasterskiego, który staruje wraz z I niedzielą Adwentu. O jego strukturze, założeniach i celach mówił ks. Roman Chromy. – Planowaniu i realizacji celów i działań pastoralnych najbliższych miesięcy będzie towarzyszyć temat, stanowiący parafrazę słów rozesłania z obrzędu końcowego Mszy św.: „Posłani w pokuje Chrystusa”. Wyraża on wyzwanie do ukazywania zarówno ludziom ochrzczonym, jak i osobom poszukującym prawdy o Bogu, misyjnej natury Kościoła i powiązania chrześcijańskiego świadectwa z codziennym życiem – zaznaczył ks. Chromy, proponując zebranym refleksję na temat posłania do misji w nauczaniu papieża Franciszka.

Księża dziekani mieli możliwość podzielenia się doświadczeniem duszpasterskim ostatnich miesięcy naznaczonych pandemią Covid-19. Zgodnie podkreślali, że zaistniała sytuacja wskazała na konieczność przebudowy naszego dotychczasowego działania. Wymusiła nagłą potrzebę przejścia od duszpasterstwa o charakterze masowym do duszpasterstwa naznaczonego przede wszystkim kontaktem i pracą z konkretnym człowiekiem, rodziną.

Na nowe wyzwania duszpasterskie w dobie i po pandemii zwrócił uwagę jeden z zaproszonych prelegentów ks. dr Przemysław Sawa, m. in. pracownik Wydziału Teologicznego w Katowicach. – Patrząc na faktyczne zmiany nie można utracić nadziei, gdyż cały czas jest z nami Jezus Chrystus zmartwychwstały, a Dobra Nowina nie traci nic ze swej mocy życiodajnej – podkreślił. Wskazał, że wśród konkretnych wyzwań Kościoła jest nawrócenie pastoralne. – Nade wszystko potrzebne jest prawdziwe nawrócenie serca, by każdy chrześcijanin, niezależnie od miejsca w Kościele, miał osobistą więź z Jezusem – powiedział do zgromadzonych dziekanów.

Także ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, wykładowca KNS z Katowic mówił o zadaniach i wyzwaniach Kościoła i jego posłania do świata (po) pandemii.

Wśród zaproszonych prelegentów znalazł się także ks. dr Antonio Panaro, który w nawiązaniu do przeżywanego w Kościele Roku św. Józefa zaproponował wykład na temat dokumentu „Patris corde” papieża Franciszka w kontekście wypowiedzi poprzednich papieży.

Ks. dr Bogusław Wolański z Legnicy z wykładem „Świętowania niedzieli a wyzwanie do misji”, w którym podzielił się m. in doświadczeniem założenia i działalności Społecznego Ruchu na Świętowania Rodziny. – Bardzo ważne jest świadectwo, przez które uczymy ludzi właściwego podejścia do rzeczy ważnych. Naszą jednoznaczną kapłańską, rodzicielską postawą musimy uczyć ludzi świętowania Dnia Pańskiego – zaznaczył.

Podczas spotkania miała miejsce także część informacyjna, podczas której zabierali głos księża odpowiedzialni za poszczególne wydziały kurii metropolitalnej oraz przedstawiciele innych instytucji oraz diecezjalnych mediów. Informowali o bieżącej działalności oraz planach na nadchodzący rok szkolny i katechetyczny.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.