Abp senior Damian Zimoń przewodniczył Mszy św. z okazji swoich kolejnych imienin. Wraz z solenizantem w krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach modlili się abp Wiktor Skworc, biskupi pomocniczy oraz m. in. księża i pracownicy Kurii Metropolitalnej i innych instytucjach diecezjalnych.

Modląc się za arcybiskupa seniora, chcemy pamiętać także o wszystkich kapłanach, którzy przeżywają swój wiek senioralny. Naszą modlitwą obejmujemy szczególnie kapłanów chorych i cierpiących - powiedział w słowie powitania metropolita katowicki.

Homilię wygłosił bp Marek Szkudło. W refleksji nad liturgią słowa zwrócił uwagę na wartość pokory i służby w życiu i posłannictwie uczniów Chrystusa. - Miarą wielkości jest służba, która domaga się pokornego wyrzeczenia się samego siebie i porzucenia jakiejś fałszywej logiki konkurencji - zauważył.

Zdaniem bp. Szkudły, lekcje Nauczyciela z Nazaretu przemieniają wspólnotę uczniów. - Dobrze, że Jezus jest cierpliwy. Dobrze, że stale posyła przewodników, pasterzy, którzy uczą nas Bożego widzenia rzeczywistości - dodał, odnosząc te słowa do świętującego imieniny abp. Zimonia.

- Dziękujemy abp. Damianowi za jego świadectwo życia i pasterskie zamyślenia - powiedział. Podziękował też za lekcje, które osobiście otrzymał od arcybiskupa seniora, zarówno jako kleryk w seminarium, jak i ksiądz w duszpasterskiej posłudze. - Pokorne uczenie się życia, kapłaństwa, Kościoła... Dlatego noszę w sercu wdzięczność, którą dzisiaj kolejny raz wobec Boga wypowiadam - wyznał.

Życzenia w imieniu zgromadzonych złożył solenizantowi ks. Jakub Kania, notariusz katowickiej Kurii Metropolitalnej. - W dniu patronalnego święta wspominamy z wdzięcznością lata twojej posługi Kościołowi katowickiemu. Przez 26 lat dałeś się poznać jako pasterz będący zawsze blisko ludzkich spraw. Oddałeś swoje serce tej śląskiej ziemi. Dziękujemy i życzymy: Szczęść, Boże!

Sam solenizant, dziękując za wspólną modlitwę, przywołał postać przyszłego błogosławionego ks. Jana Machy, który - jak zauważył - jest przykładem kapłańskiej służby Chrystusowi i Kościołowi. Podkreślił, że zbliżająca się beatyfikacja śląskiego kapłana i męczennika to zasługa abp. Wiktora Skworca.

 

Najnowsze

18 październik 2021

Pobłogosławienie nowej dzwonnicy

W liturgiczne święto św. Jadwigi Śląskiej patronki Ośrodka Spotkań i Formacji archidiecezji...

18 październik 2021

Słowo do pracowników służby zdrowia

Metropolita katowicki przesłał okolicznościowe słowo z okazji patronalnego święta służby zdrowia z...

17 październik 2021

Śp. ks. Kazimierz Szalasta

Z przykrością zawiadamiamy, że 16 października 2021 roku, po długiej i ciężkiej...

17 październik 2021

Inauguracja synodu o synodalności

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. otwierającej diecezjalny etap XVI Zwyczajnego Posiedzenia Ogólnego...

17 październik 2021

Prof. Bańka o otwarciu procesu synodalnego w Rzymie

Delegat Kościoła w Polsce na to wydarzenie zrelacjonował swój udział po Mszy...

17 październik 2021

Diecezjalne obchody święta służby zdrowia

W katedrze Chrystusa Króla bp Marek Szkudło przewodniczył Mszy św. w intencji...