Ponad 100 uczestniczek z całej Polski zebrało się, by wspólnie słuchać konferencji, modlić się i zwiedzać Śląsk.

Okazją do spotkania jest 50-lecie odnowienia obrzędu konsekracji dziewic. – Sobór Watykański II podejmując reformę liturgiczną, jednocześnie odnowił obrząd konsekracji dziewic. Zanim do tego doszło były oddolnie kierowane prośby do Stolicy Apostolskiej właśnie o to, by ten stan odnowić w Kościele. To powołanie na te czasy. Duch Święty prowadzi Kościół adekwatnie do czasów. Obserwujemy rozwój zainteresowania naszym stanem i odczytujemy to jako znak dany przez Pana Boga, dany w kontekście tego, co dzieje się dookoła, życia źle rozumianą wolnością. Duch Święty wchodzi w to wszystko z darem czystości i ofiarowania swojego życia Chrystusowi wśród zwyczajnego bycia w świecie – tłumaczyła Elżbieta Hurman OV rzecznik prasowy Centrum Promocji Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego.  

Ponad 100 uczestniczek z całej Polski zebrało się, by wspólnie słuchać konferencji, modlić się i zwiedzać Śląsk. W sobotę przedstawicielki tego stanu wspólnie modliły się w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc, koncelebrował ją m.in. bp Arkadiusz Okroj, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej i bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy z archidiecezji katowickiej. Zgromadzonych powitał ks. Andrzej Nowicki, proboszcz.

Kazanie wygłosił bp Adam Wodarczyk, który odniósł się do obchodzonego w sobotę w kościele katolickim wspomnienia Aniołów Stróżów. Przypomniał, że ich nieustanne towarzyszenie każdemu z nas jest znakiem dobroci Pana Boga oraz naszej równości, ponieważ posiadanie anioła stróża nie jest uzależnione od jakichkolwiek przymiotów człowieka. Zwrócił uwagę, że aniołowie pochodzą z nieba i ich zadaniem jest nas tam zaprowadzić. Znaków ich działalności można wypatrywać na co dzień, m.in. w ochronie przed zagrożeniami. Kaznodzieja przypomniał również nauczanie Katechizmu Kościoła Katolickiego o aniołach i podkreślił, że „nie ma wątpliwości, że w naszym zgromadzeniu liturgicznym są także obecni aniołowie”. – My uczestnicy tej Eucharystii zostaliśmy wezwani do pełnienia względem siebie podobnej służby do tej, jaką Bóg powierzył aniołom. I my mamy być dobrymi towarzyszami dla naszych braci i sióstr na drodze życia, aby wspólnie razem dojść do oglądania Bożego oblicza. Myślę, że to istota każdego powołania, także dziewic konsekrowanych. Prośmy zatem z wielką ufnością naszych aniołów stróżów: Święci aniołowie, nasi stróżowie, zdejmijcie zasłonę z naszych serc, abyśmy mogli zrozumieć waszą cichą obecność w naszym życiu, bądźcie dla nas dobrymi przewodnikami i dobrymi towarzyszami w czasie codziennej ziemskiej pielgrzymki. Rozpalcie w nas żywe pragnienie oglądania oblicza Tego, który swój blask roztacza w swej nieskończonej cierpliwości. Niech wasza ochrona obroni nas od złego, wasza rada niech podpowiada to, co służy prawdziwemu życiu. Wasza otucha niechaj nas wspiera, aby nic nie mogło nam przeszkodzić w dążeniu sercem pełnym dobroci do mieszkania w niebie. Uczcie nas nasi niebiescy opiekunowie, abyśmy także i my byli jedni dla drugich dobrymi towarzyszami drogi – mówił bp A. Wodarczyk.

Sobotę uczestniczki spotkania spędziły na udziale w konferencjach, organizowanych w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Powitał je w tym miejscu abp Wiktor Skworc, który przypomniał historię tego miejsca i zwrócił uwagę obecnych, że w tym miejscu przed laty mieściła się siedziba Ośrodka Katechetycznego, prowadzonego przez ks. Franciszka Blachnickiego. Metropolita podkreślił również, że Kościół na Śląsku od zawsze starał się być „głosem niemających głosu” i zaprosił do udziału w zbliżającej się beatyfikacji ks. Jana Machy – „męczennika caritas”.

Jak przyznawały uczestniczki, sympozjum to dla nich forma poznania się i wzajemnego umocnienia. – Kocham słowo „proces” i mocno odnoszę je do mojego stanu bycia dziewicą konsekrowaną. To się ciągle dzieje, odnawia, odradza, pogłębia. Pierwsze myśli o życiu w czystości rodziły się w mojej głowie już kilkanaście lat temu, a konkretnie tę drogę poznałam dzięki konsekracji bardzo bliskiej mi osoby. Sama zostałam konsekrowana niedawno, w grudniu 2020 roku. Ciągle mogę mówić „świeżo zaślubiona” – śmiała się Sylwia Gołąb z diecezji krakowskiej. – Jestem bardzo wspólnotową osobą! My nie jesteśmy oderwane od Kościoła, osobiście nie wyobrażam sobie życia indywidualistycznego. Cieszę się, że tutaj mogę spotkać inne kobiety, które żyją w ten sam sposób. Jak powiedział jeden z kapłanów: to, że nie żyjemy w klasztornej wspólnocie, nie zwalnia nas z bycia razem. Bardzo się z tą myślą zgadzam – dodawała.

– Dowiedziałam się o takiej formie życia konsekrowanego w czasach studenckich, kiedy przygotowywałam się do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Spotkałam panią, która żyła jako osoba konsekrowana. Zaczęłam zgłębiać temat. Pomogło mi też kierownictwo duchowe. Muszę mocno podkreślić, że to jest życie indywidualne, ale nie indywidualistyczne. My w Warszawie mamy spotkania raz w miesiącu. To oparcie mimo wszystko jest we wspólnocie, i przede wszystkim w Bogu. Każda z nas spotyka wiele osób, działa w swojej parafii, więc nie jesteśmy same. A to spotkanie to dla nas kolejna okazja do tego, by zadbać o swoją formację – przekonywała Aneta Wrochna z diecezji warszawskiej, jedna z uczestniczek kongresu.

W niedzielę dziewice konsekrowane z całej Polski będą uczestniczyły we Mszy św. w sanktuarium w Piekarach Śląskich.

Marta Sudnik-Paluch

GALERIA ZDJĘĆ

 

Najnowsze

02 czerwiec 2023

Komunikat Kurii Metropolitalnej

Pierwsze zmiany personalne podjęte przez arcybiskupa Adriana Galbasa SAC.

31 maj 2023

Życzenia i gratulacje

List gratulacyjny abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, do abp. Adriana...

31 maj 2023

Zapraszam Was do wspólnej drogi!

Słowo Arcybiskupa Metropolity Katowickiego

31 maj 2023

Nowy Arcybiskup Metropolita Katowicki

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

31 maj 2023

Podziękowania abp. Wiktora Skworca

Po odczytaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej, emerytowany już biskup katowicki, skierował słowo podziękowania...

30 maj 2023

Śp. ks. Antoni Wyciślik

Z przykrością zawiadamiamy, że 29 maja zmarł w 77. roku życia i...