– Drodzy Bracia, w ciągu tego formacyjnego roku pracujcie, ile sił na Boga, „na Miłość”, by potem studiować i pracować z miłością – życzył abp Wiktor Skworc alumnom.

Klerycy nowy rok formacji rozpoczęli rekolekcjami. Natomiast 4 października uczestniczyli wspólnie w Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca. W swoim słowie metropolita przypomniał zebranym o zadaniach, jakie czekają na nich. – Trwający rok duszpasterski jest przebogaty w treści. Kościół w Polsce realizuje trzyletni program „Eucharystia daje życie”. Hasło szczegółowe na rok bieżący brzmi: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. W skali Kościoła powszechnego przeżywamy Rok św. Józefa i Rok Rodziny z okazji 5-lecia wydania Amoris laetitia. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego papież Franciszek ogłosił list apostolski Candor lucis aeternae z okazji ósmego stulecia śmierci Dantego Alighieri, poety, proroka nadziei i świadka tęsknoty za nieskończonością, tkwiącej w ludzkim sercu. W naszym kraju trwa Rok Cypriana Norwida. Zaś 17 października – z woli papieża Franciszka – wszystkie Kościoły lokalne winny wejść na drogę synodu o synodalności – wymienił abp W. Skworc.

Metropolita nawiązał również do wspominanego w liturgii dnia św. Franciszka z Asyżu, „który jest niewątpliwie symbolem chrześcijańskiej miłości wobec świata stworzonego przez Boga”. – Dla św. Franciszka cała przyroda była „zwierciadłem dobroci Boga”. Poprzez piękno widzialnego świata zbliżał się do piękna świata niewidzialnego, poznając przez to coraz lepiej samego Boga, Stworzyciela nieba i ziemi – źródło wszelkiego piękna. Całe środowisko naturalne znaczyło św. Franciszkowi ślady, po których zbliżał się do Stwórcy – mówił abp. W Skworc. – Św. Franciszek z Asyżu – daleki od każdej formy utożsamiania przyrody z Bogiem (panteizmu) – odznaczał się wyjątkową zdolnością dostrzegania i przeżywania obecności Boga w stworzeniach. Zauważając w nich owoc miłości, mądrości i piękna Stwórcy, darzył je braterską miłością: „Miał kochające serce nie tylko dla ludzi będących w potrzebie, ale także dla niemego bydła i zwierząt, chodzących, latających i innych stworzeń, obdarzonych życiem zmysłowym i bez zmysłów”. Dbając o środowisko naturalne i zachęcając do tego innych, kierował się nie tyle potrzebami człowieka w zakresie użyteczności przyrody dla życia i zdrowia ludzi, ile powoływał się na wartość, którą sam w sobie ma stworzony przez Boga świat. Przyrodę bowiem, jak mówił św. Franciszek, tworzą nasi bracia i siostry. W myśli Biedaczyny z Asyżu cały świat stanowi dla człowieka środowisko rodzinne, któremu należy się braterska życzliwość i solidarność, szacunek i ochrona – zaznaczył metropolita.

W słowie skierowanym do alumnów abp Wiktor Skworc przypomniał również o zbliżającej się beatyfikacji ks. Jana Machy. – Prośba serdeczna, abyście łaski tej godziny, tego spotkania nie zlekceważyli i zaprzyjaźnili z tym kandydatem na ołtarze, bo stanie się patronem naszego seminarium duchownego: nie murów i struktur, lecz niech będzie patronem każdego z was na drodze formacji, a po święceniach diakonatu i prezbiteratu niech wam towarzyszy błogosławiony prezbiter, który w czasie terroru niemieckiej okupacji niespełna trzy lata służył, kierując się duchowością Fratelli tuti z gorliwością neoprezbitera – aż do ofiary z własnego życia. Do świadomego „wykonało się” – podkreślił metropolita.

Na zakończenie abp Wiktor Skworc życzył alumnom wytrwałości w codziennej pracy. – W wierszu Monolog Cyprian Norwid napisał: „Kto pracował na Miłość, ten z miłością pracować potem będzie”. Drodzy Bracia, w ciągu tego formacyjnego roku pracujcie, ile sił na Boga, „na Miłość”, by potem studiować i pracować z miłością – powiedział.

Rok formacji w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym rozpoczęło 53 seminarzystów. W tym gronie jest 8 kandydatów, którzy w Kokoszycach przeżywają swój rok propedeutyczny.

GALERIA ZDJĘĆ

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...