Osiemnastu śląskich księży, którzy przed laty lub całkiem niedawno pojechali do pracy duszpasterskiej za granicą, zjechało się do Wodzisławia Śl.-Kokoszyc. - Witajcie w domu! - przywitał ich abp Wiktor Skworc.

Spotkali się księża archidiecezji katowickiej, którzy pojechali "na eksport" do innych państw Europy, w których dramatycznie brakuje kapłanów. Chrzczą, udzielają rozgrzeszenia i sprawują Najświętszą Ofiarę na rozległych obszarach Rosji, na Ukrainie, w Czechach, w Austrii, w Niemczech, we Francji i w Anglii.

W Wodzisławiu Śląskim-Kokoszycach ci śląscy księża uczestniczą w rekolekcjach, które prowadzi dla nich biskup Marek Szkudło.

W środę 24 listopada spotkał się z nimi także arcybiskup Wiktor Skworc. - Witacie w domu! - przywitał ich.

Ambasadorzy bez kosztów
W homilii mówił o męczennikach, których krew we wszystkich czasach jest zasiewem chrześcijan. Zwrócił uwagę, że aktualnie Kościół w Azji rozwija się najbardziej w Korei Południowej i w Wietnamie. Mówił też o śląskim męczenniku, beatyfikowanym 20 listopada ks. Janie Masze.

Na koniec homilii zwrócił się bezpośrednio do obecnych w kaplicy ośrodka rekolekcyjnego w Kokoszycach: - Kościół z natury jest misyjny. Dobrze jest, kiedy zjawia się misjonarz, kiedy ktoś odkrywa swoje powołanie w powołaniu i mówi: "Jestem gotów iść", "Proszę mnie posłać". Kościół katowicki was posłał i za to wam serdecznie dziękuję - powiedział. - Wasza posługa, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej, ma dwie płaszczyzny. Pierwszą jest oczywiście płaszczyzna religijna, posługi duszpasterskiej, budowania Kościoła, sakramentalna. Ale też, moi drodzy, pracujecie dla ojczyzny. Nasz kraj jest wdzięczny tym najlepszym ambasadorom Polski, którzy nie generują kosztów Ministerstwu Spraw Zagranicznych - dodał.

Ocalicie wasze życie
Arcybiskup katowicki zwrócił uwagę na słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: "Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie".

- Wytrwałość to jest proces. Wytrwałość to jest coś, co się zdobywa - skomentował. Wyjaśnił, że naszą przyszłość rozstrzygamy naszą wiernością dzisiaj. - Proszę, żebyście byli codziennie wierni. Tak się dochodzi do wytrwałości, która ocala nasze życie. Więc módlmy się za siebie nawzajem, żebyśmy byli codziennie wierni. Tak ocalimy nasze życie i zyskamy życie wieczne.

W rekolekcjach w Wodzisławiu Śląskim-Kokoszycach uczestniczą: ks. Stefan Wylężek - rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii (rocznik święceń 1973), ks. Bogdan Kołodziej z Anglii (rocznik święceń 2007), ks. Roman Przybyłek z Niemiec (rocznik święceń 1982), ks. Bernard Grabowski z Austrii (1992), ks. Damian Frysz (1989), ks. Leszek Bednarczyk z Austrii (1989), ks. Łukasz Walaszek z Austrii (2010), ks. Jacek Kocur z Ukrainy (1994), ks. Bartłomiej Sajdok z Ukrainy (2010), ks. Tomasz Labus z Ukrainy (1998), ks. Andrzej Labus z Francji (1994), ks. Ireneusz Brach z Francji (1997), ks. Adam Wijata z Francji (1994), ks. Dariusz Trzaskalik z Czech (2011), ks. Janusz Blaut z Rosji (1982), ks. Marcin Chmielewski z Czech (2002), ks. Jarosław Zygmunt z Czech (2002), ks. Rafał Kaca z Czech (2008).

Najnowsze

02 grudzień 2021

Bł. Jan Macha patronem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego

W liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jana Franciszka Machy, abp Wiktor Skworc, przewodniczył...

02 grudzień 2021

Wspomnienie bł. Jana Machy w rodzinnym Chorzowie

Bp Marek Szkudło przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny...

01 grudzień 2021

Abp Skworc uczestniczył w spotkaniu przewodniczących Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec

Spotkanie odbyło się 30 listopada w Poznaniu.

01 grudzień 2021

Dzień Jedności Szkół Nowej Ewangelizacji

Członkowie dziewięciu Szkół Nowej Ewangelizacji świętego Andrzeja z archidiecezji katowickiej i części...

29 listopad 2021

Śp. ks. Teofil Lenartowicz

Z przykrością zawiadamiamy, że w poniedziałek, 29 listopada 2021 r., w Domu...

27 listopad 2021

Ustanowienie animatorów liturgicznej służby ołtarza

W krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki przewodniczył Mszy św...