Msza św. w intencji pracowników Wyższego Urzędu Górnictwa rozpoczęła tegoroczne obchody barbórkowe.

Zebranych w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła powitał ks. proboszcz Andrzej Nowicki. Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki, nawiązując do czytania i przedstawionej w nim historii proroka Daniela, zestawił cudowne ocalenie z jaskini lwów i dalsze konsekwencje tego wydarzenia ("Oto król wydaje dekret wprowadzający wolność religijną, życzy pełni pokoju i zarządza, aby na całym obszarze królestwa »odczuwano lęk i drżenie przed Bogiem Daniela«") z historią św. Barbary. – Prześladowana z powodu wiary w Jezusa Chrystusa, została skazana na więzienie i ostatecznie śmierć. Jej męczeństwo miało i ma również dalekosiężne skutki – zyskała życie wieczne u Boga i ludzką pamięć przez pokolenia. Do dziś jest wzywana ku pomocy przez tych, którzy z racji wykonywanej pracy znajdują się w warunkach, których Ona doświadczyła – zamknięcia, ciemności, niepewności – mówił abp W. Skworc.

Marta Sudnik-Paluch/Foto Gość

Zachęcał pracowników WUG do nieustannej formacji i troski o siebie nawzajem. – Wasze obowiązki można nazwać czuwaniem nad szerokim spectrum spraw, od bezpieczeństwa i higieny pracy poczynając, po likwidację zakładu górniczego, w tym rekultywacji gruntów po działalności górniczej. Wydaje się, że to pierwsze zadanie jest dziś najważniejsze. Bo to sytuacja pandemiczna uczy wytrwałego apelowania, przekonywania i dochodzenia do poczucia większej, osobistej odpowiedzialności za siebie i innych. Takie przesłanie wybrzmiewa w przedbarbórkowym liście pana prezesa WUG, który kończy się słowami: „Bądźmy odpowiedzialni, bądźmy bezpieczni, bądźmy zaszczepieni” – przypomniał.

Odwołując się do dokumentu COP26 w Glasgow i encykliki Laudato Si', abp Wiktor Skworc zaapelował o większą troskę o środowisko naturalne. – Sprawiedliwa transformacja wymaga nie tylko finansowego wsparcia. „Włączający dialog społeczny i szeroko akceptowana wizja przyszłości, przygotowana przez społeczności lokalne, są niezbędne do osiągnięcia ambitnych celów sprawiedliwej transformacji, by nikt nie pozostał bez wsparcia” – cytował punkt 20 dokumentu końcowego COP26. – Także samo życie ludzkie jest darem, które trzeba chronić przed różnymi formami degradacji. Dlatego trzeba globalnego nawrócenia ekologicznego i ochrony warunków moralnych prawdziwej „ekologii ludzkiej” – przypomniał metropolita.

Odwołując się do wymienionych przez Jezusa w Ewangelii znaków zapowiadających Jego ponowne przyjście, abp W. Skworc zwrócił uwagę, że opisuje je także papież Franciszek w swojej encyklice: „Ta siostra (nasza matka – ziemia) protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr, które Bóg w niej umieścił. Dorastaliśmy, myśląc, że jesteśmy jej właścicielami i rządcami uprawnionymi do jej ograbienia. Przemoc, jak istnieje w ludzkich sercach zranionych grzechem, wyrażą się również w objawach choroby, jaką dostrzegamy w glebie, wodzie, powietrzu i w istotach żywych”. – Przyjmujemy więc z wiarą przychodzącego Zbawiciela. Niech spotkanie z Nim nas umacnia w naszej trosce o człowieka i o dzieło stworzenia, o ziemię, nasz wspólny dom. Święta Barbaro, wstawiaj się za nami – mówił abp W. Skworc.

Po zakończeniu Mszy św. przedstawiciele WUG wzięli udział w nabożeństwie do św. Barbary.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.