W krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. ku czci św. Tarsycjusza, patrona służby liturgicznej. Ustanowił w posłudze 48 nowych animatorów liturgicznej służby ołtarza.

W krypcie katedry Chrystusa Króla nowi animatorzy otrzymali pobłogosławione krzyże. W Eucharystii uczestniczyli także kandydaci na animatorów. Już wkrótce 63 ministrantów służących w parafiach archidiecezji rozpocznie roczny okres przygotowawczy organizowany przez duszpasterstwo ministrantów archidiecezji katowickiej.

W homilii metropolita nawiązał do pochodzącego z Chorzowa ks. Jana Franciszka Machy, którego beatyfikacja odbyła się w 20 listopada w Katowicach, przypomniając najważniejsze fakty z jego życia. - Jako uczeń szkoły podstawowej był taki jak wy. Bardzo związany z rodzicami i rodzeństwem. Wyniki w nauce nie były rewelacyjne; angażował się w sport, grał w klubie sportowym w piłkę ręczna. Wraz z całą drużyną zdobywał medale. Grał na skrzypcach; należał do Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, której pozdrowieniem było słowo: "Gotów". Wszędzie było go pełno – wyliczał.

Zwrócił uwagę na historię jego powołania do kapłaństwa, której zwieńczeniem były święcenia prezbiteratu przyjęte 25 czerwca 1939 r. i posługa wikariusza w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej. – Gdy wybuchła II wojna światowa, ks. Macha pomagał wielu rodzinom, które wskutek uwięzienia ojców czy po ich śmierci zostały bez środków do życia – przypomniał, dodając, że to właśnie ta działalność była powodem jego aresztowania i skazania na śmierć pod gilotyną w nocy 3 grudnia 1942 roku.

Arcybiskup mówił także o przeprowadzonym procesie beatyfikacyjnym rozpoczętym w 2013 roku. – Wszyscy świadkowie, którzy znali osobiście ks. Jana, a do których udało się dotrzeć, potwierdzali jego piękne, szlachetne i ofiarne życie – zaznaczył.

Zachęcił ministrantów do nawiedzenia katedry i do modlitwy przed wizerunkiem nowego błogosławionego, a także do odwiedzenia przygotowanej w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego izby pamięci, gdzie zgromadzono rzeczy należące do ks. Machy i przypominające o jego życiu. – Nade wszystko próbujcie Go naśladować w służbie Bogu i ludziom. Wypowiadajcie waszym życiem słowa, które napisał na prymicyjnym obrazku: "Pan mój i Bóg mój!" – zachęcał służbę ołtarza.

Przypomniał, że słowo „animator” pochodzi od łacińskiego słowa „amina”, czyli dusza. - Bądźcie animatorami. Ożywiajcie ministranckie grupy w parafiach, starajcie się, aby nie topniały – zaapelował.

Wraz z abp. Wiktorem Skworcem w krypcie katowickiej katedry Chrystusa Króla zgromadzili się wokół ołtarza także duszpasterze ministrantów oraz rodzice nowych animatorów, którzy ukończyli kurs przygotowujący do posługi. – Podczas zajęć ministranci poznają słowo Boże, uczą się je proklamować w kościele. Mają także zajęcia z liturgiki oraz praktyczne spotkania na temat prowadzenia grup ministranckich w parafiach – tłumaczy ks. Cezariusz Wala, diecezjalny moderator liturgicznej służby ołtarza.

Zapytany o wyzwania, przed którymi staje duszpasterstwo ministrantów, ks. Wala zwrócił uwagę na mnogość dodatkowych zajęć pozalekcyjnych młodych ludzi. – Oni naprawdę mają coraz mniej czasu. Patrząc z boku na zaangażowanie wielu z nich także w parafiach, podziwiam ich chęci i fakt, że potrafią wszystko to ułożyć i pogodzić – dodał.

Najnowsze

06 sierpień 2022

Dobrze, że jesteście

77. Archidiecezjalna Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu. Pątników...

03 sierpień 2022

Pielgrzymka Rybnicka w drodze Jasną Górę

77 Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła dziś rano z Bazyliki św...

01 sierpień 2022

Śp. ks. Emanuel Olszar

Z przykrością zawiadamiamy, że 30 lipca przeżywszy 74 lata w tym 49...

30 lipiec 2022

Kobiety u Matki Bożej Piekarskiej

W niedzielę 21 sierpnia br. odbędzie się stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt...

16 lipiec 2022

Od soboty darmowe zwiedzanie Panteonu Górnośląskiego

Nowa instytucja kultury otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. W związku z tym...

15 lipiec 2022

Niech wasza praca będzie czasem bezgłośnym uwielbianiem Pana

Mszę św. w intencji pracowników Lasów Państwowych z całej Polski sprawowano w...