Spotkanie odbyło się 30 listopada w Poznaniu.

Spotkanie przewodniczących obu Konferencji Episkopatów obejmowało dyskusję w większym gronie, w którym udział wzięli również wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz biskup pomocniczy poznański Szymon Stułkowski. Przewodniczący Episkopatów odbyli również rozmowę w cztery oczy.

W związku z konfliktem na granicy polsko-białoruskiej abp Gądecki i bp Bätzing krytycznie odnieśli się do tego, w jaki sposób władze białoruskie potraktowały uchodźców, których reżim prezydenta Łukaszenki celowo sprowadził na pogranicze, aby w ten sposób zdestabilizować zarówno Polskę jak i Unię Europejską. Biskup Bätzing określił jako godne potępienia „wykorzystywanie uchodźców” na wschodniej granicy Polski do celów politycznych. Obaj przewodniczący przyznali, że cierpienie osób szukających schronienia nie powinno być wykorzystywane przez żadną ze stron. „Uchodźcy nie są sprawcami, ale są ofiarami pozbawionych skrupułów machinacji i intryg. Dlatego zasługują na traktowanie pełne szacunku oraz wsparcie” – stwierdził bp Bätzing. Przewodniczący Episkopatu Niemiec podziękował Kościołowi w Polsce za zaangażowanie przygranicznych parafii i lokalnych Caritas we wsparcie migrantów.

W temacie wyzwań stojących przed Kościołem, zarówno w Polsce jak i w Niemczech, podkreślono spadek zaufania wiernych wobec przedstawicieli Kościoła hierarchicznego z powodu przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich oraz ich tuszowania w ostatnich dziesięcioleciach. Przewodniczący obu Episkopatów przyznali, że tylko poprzez nieustanne wyjaśnianie i odnowę życia religijnego można zwrócić ofiarom godność oraz odzyskać utracone zaufanie.

W tym kontekście przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec wyjaśnił polskim rozmówcom założenia tzw. Drogi Synodalnej, którą niemieccy biskupi obrali wspólnie z Centralnym Komitetem Katolików Niemieckich. Abp Gądecki wyraził ze swojej strony powszechne w Polsce obawy dotyczące niemieckiego procesu synodalnego w formowaniu struktur kościelnych i interpretacji nauczania. Z kolei bp Bätzing wyjaśnił, że Droga Synodalna stara się odpowiedzieć na nowe wyzwania. „Rozumiem jednak obawy, jakie pojawiają się gdzie indziej, ale my w Niemczech mamy obowiązek podjąć podnoszone kwestie teologiczne i uważnie je przedyskutować. Dla mnie jedno jest pewne: Kościół w Niemczech jest częścią Kościoła powszechnego, żyje i rozwija się zgodnie z jego zasadami” – podkreślił bp Bätzing.

Przewodniczący obu Konferencji Episkopatów wyrazili zadowolenie ze stanu relacji między Kościołem w Polsce i w Niemczech. „Jestem wdzięczny, że jest wola następnych spotkań. Spotkanie samo w sobie stanowi swoistą wartość, którą warto pielęgnować. Nasze Kościoły są najbardziej związane ze sobą w tym sensie, że znajdują się obok siebie i dzielą ze sobą wiele spraw, problemów i radości” – zaznaczył abp Gądecki.

BP KEP

Najnowsze

08 styczeń 2022

Kolędnicy misyjni wrócili do akcji

Z powodu pandemii kolędnicy misyjni ze Świerklan nie chodzili w tym roku...

07 styczeń 2022

Zaczynamy okres umacniania relacji z Bogiem

– Zaczynamy okres umacniania relacji z Bogiem – powiedział w Radiu eM...

07 styczeń 2022

Betlejem w plenerze

Zimno, wiatr ani nawet śnieg nie zniechęciły uczestników koncertu "Polskie Betlejem", który...

06 styczeń 2022

Dzień biskupa w Katowicach

Za abp. Wiktora Skworca w 24. rocznicę jego święceń biskupich modlili się...

04 styczeń 2022

Śp. ks. Michał Anczok

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł ks. Michał Anczok (rocznik święceń 1971), emerytowany...

02 styczeń 2022

Dies Episcopi w archidiecezji

W specjalnym komunikacie przesłanym do parafii archidiecezji katowickiej bp Grzegorz Olszowski, wikariusz...